Uống sinh tố làm trắng da

Pini smoothie zbardhuese – E besoni? Smoothies janë të mbushura me lëndë ushqyese dhe me pak kalori. Ato përmbajnë ushqime të pasura me vitamina, minerale, karbohidrate të shëndetshme, fibra dhe me pak yndyrë. Disa përfitime të smoothie-ve të përditshme: humbja e peshës, zbardhja e lëkurës, hidratimi, ndihma për tretjen, rritja e konsumit të frutave dhe perimeve, reduktimi i dëshirave…

uong-sinh-te-lam-trang-da
Pini smoothie për zbardhjen e lëkurës.

Arsyeja pse duhet të pini një smoothie çdo ditë

Humbja e peshës

Smoothies janë të mbushura me lëndë ushqyese dhe me pak kalori. Ato përmbajnë ushqime të pasura me vitamina, minerale, karbohidrate të shëndetshme, fibra dhe yndyrë të ulët që ju nevojiten për të humbur peshë shpejt, në mënyrë të sigurt dhe efektive pa u uritur. Pra, marrja e një smoothie të përditshme është një zgjedhje e shëndetshme për ata që duan të humbin peshë.”

Pini smoothie zbardhuese

Lëkura rrezatuese dhe me shkëlqim është një tjetër efekt i smoothies. Smoothies janë të pasura me fibra dhe lejojnë trupin të largojë toksinat siç duhet në vend të lëkurës. Vitamina E që gjendet në perimet me gjethe jeshile kombinohet me vitaminën C për të ndihmuar në mbajtjen e lëkurës tuaj të shëndetshme edhe në pleqëri. Pini një smoothie të përditshme për të rifituar lëkurën tuaj të lëmuar dhe me shkëlqim!

Furnizim me ujë

Smoothies nuk janë vetëm një mënyrë e shkëlqyer për të shtuar perime jeshile, por ato janë gjithashtu një mënyrë për të ndihmuar në rimbushjen e sasisë së ujit që i nevojitet trupit tuaj. Një nga arsyet kryesore që shumë njerëz nuk pinë 6 deri në 8 gota ujë të rekomanduar në ditë është se ata thjesht nuk duan të pinë ujë të thjeshtë. Nëse ky është rasti për ju, shtoni më shumë ujë në përzierje ndërsa bëni smoothie-n tuaj.

uong-sinh-to-hang-ngay-7

Tretja e SIDA-s

Ndryshe nga lëngjet e frutave, smoothies përdorin fruta dhe perime të plota për fibra dhe lëndë ushqyese të plota. Fibrat janë thelbësore për shëndetin e zorrës së trashë dhe për lëvizje më të mira të zorrëve. Këto vitamina luftojnë natyrshëm kapsllëkun dhe ndihmojnë në tretje.

Përzierja e frutave dhe perimeve ndihmon në tretjen e qelizave të bimës duke përmirësuar tretshmërinë. Kjo përzierje ndihmon në çlirimin e lëndëve ushqyese dhe maksimizimin e shpërndarjes së tyre në trup. Smoothies janë një mënyrë më efikase dhe më e përshtatshme për të ofruar shumë përfitime shëndetësore sesa përgatitja dhe ngrënia e një sallate, veçanërisht nëse mund ta hani atë në lëvizje. Pirja e smoothies është shumë e mirë për sistemin tretës.

Reduktoni dëshirat

Pirja e një smoothie në ditë do t’ju ndihmojë të reduktoni dëshirat gjatë ditës. Sepse trupi më pas mori të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme. Sa herë që keni dëshirë për ëmbëlsirë, një smoothie i pasur me vitamina dhe lëndë ushqyese do të jetë zgjidhja perfekte për t’u rimbushur dhe për t’ju ndihmuar të jeni në formë. Pirja e smoothies çdo ditë është një mënyrë popullore për të ulur oreksin dhe për të humbur peshë.

Smoothies sjellin shumë përfitime për shëndetin dhe bukurinë

Selino ndihmon për të humbur peshë, lëkurë të bukur në mënyrë efektive

Selino Është një perime që përmban shumë vitamina dhe minerale që janë shumë të mira për shëndetin. Përveç kësaj, selino përmban shumë ujë dhe fibra dhe nuk jep kalori, ndaj është shumë efektive në uljen e yndyrës së barkut dhe zbukurimin e lëkurës”.

Tham Khảo Thêm:  Bạn có thể thoát khỏi tình trạng sần da vỏ cam (Cellulite) bằng cách nào?

Pirja e smoothie me selino çdo ditë do t’ju ndihmojë të digjni shpejt yndyrën e tepërt të trupit dhe gjithashtu të siguroni lëndë ushqyese për të ndihmuar lëkurën të shkëlqejë ngjyrë rozë.”

Materialet e përgatitjes:

 • Selino: 1-2 bimë.
 • 1 mollë jeshile
 • 150 ml qumësht të freskët pa sheqer

Duke bërë:

 • Selino, mollë jeshile e larë me ujë të kripur.”
 • Pritini përbërësit, selino merr vetëm kërcellin, hiqni gjethet.”
 • Vendosni përbërësit dhe qumështin e freskët në një blender dhe bëjeni pure.
 • Hidheni në një gotë dhe shijojeni.

Pirja e një smoothie të përditshme nga shalqiri ndihmon në humbjen e peshës, lëkurë të bukur në mënyrë efektive

shalqini Përmban një sasi të bollshme uji dhe vitamina me pak energji, kështu që është shumë e mirë për njerëzit që duan të humbin yndyrën e barkut. Smoothie me shalqi është një smoothie i bukur për humbje peshe që pëlqehet nga shumë njerëz, për shkak të shijes së shijshme dhe freskuese që sjell shalqiri.

Materialet e përgatitjes:

 • 1/4 shalqi.
 • 1 banane e pjekur.
 • 100 ml qumësht të freskët pa sheqer.

Duke bërë:

 • Qëroni shalqinin, priteni në copa të vogla, hiqni farat.
 • Qëroni bananen, prerë në copa të vogla.
 • Hidhini të gjithë përbërësit në blender.
 • Hidheni smoothie-n në një gotë dhe shijojeni.

uong-sinh-to-hang-ngay-2

Bel i hollë me domate

Si një smoothie perimesh për humbje peshe që përmban pak sheqer, pak kalori, i pasur me fibra, kur hyn në trup, do të ketë efektin e pengimit të përthithjes së yndyrës, duke siguruar ujë në lëkurë.

Materialet e përgatitjes:

 • 2-3 domate.
 • 150 ml qumësht të freskët pa sheqer.

Duke bërë:

 • Vendosini domatet në ujë të vluar për rreth 2 minuta që të jetë më e lehtë për t’u qëruar dhe më pas i presim në copa të vogla.
 • Vendosni domatet dhe qumështin në një blender.
 • Hidheni smoothie-n në një gotë dhe shijojeni.

Smoothie me mango – avokado ndihmon për të humbur peshë, lëkurë të bukur në mënyrë efektive

Avokadot nuk përmbajnë kolesterol, por përmbajnë yndyrna të pangopura që ulin kolesterolin në trup për të luftuar obezitetin. Mango ka një përmbajtje të acidit oleik që redukton oreksin. Ky është një kombinim që krijon një smoothie për humbje peshe, lëkurë të bukur, veçanërisht efektin e reduktimit të shpejtë të yndyrës së tepërt.

Materialet e përgatitjes:

 • 1 mango.
 • 1 avokado.
 • 1 lugë gjelle lëng limoni.

Duke bërë:

 • Lani mangon dhe avokadon, hiqni lëkurën dhe prisni mishin në copa të vogla.
 • Vendoseni në blender dhe përzieni me lëng limoni.
 • Hidheni smoothie-n në një gotë dhe shijojeni.”

Smoothie me boronica për humbje të shpejtë në peshë

Boronicat përmbajnë antioksidantë që ndihmojnë në largimin e shpejtë të yndyrës së tepërt dhe në të njëjtën kohë sigurojnë ujë për trupin, duke ndihmuar që lëkura juaj të jetë e lëmuar dhe e shëndetshme.

Materialet e përgatitjes:

 • 100 gr boronica.
 • 150 ml qumësht pa sheqer.
 • 1 lugë gjelle vaj liri organik.

Duke bërë:

 • Boronicat lahen dhe thahen.
 • Vendosni boronicat dhe qumështin në një blender dhe bëjeni pure.
 • Hidheni masën në një gotë, më pas shtoni vajin e lirit, përzieni mirë dhe shijoni.

uong-sinh-to-hang-ngay-3

Smoothie me luleshtrydhe

Luleshtrydhet zotërojnë një sasi të bollshme të vitaminës C dhe manganit, një burim shumë i mirë i fibrave dhe jodit për sistemin tretës, duke reduktuar kolesterolin. Përveç kësaj, luleshtrydhet me pak yndyrë dhe me kalori të ulët duhet të përdoren si një smoothie efektiv për humbje peshe.

Tham Khảo Thêm:  Mẹo giữ cho tóc luôn cụp và vào nếp

Materialet e përgatitjes:

 • 300 gr luleshtrydhe.
 • 1 kuti kos.
 • 150 ml qumësht të freskët pa sheqer.

Duke bërë:

 • Luleshtrydhet e lara, kërcelli i hequr, i prerë në copa të vogla.
 • Vendoseni në një blender me kos dhe qumësht të freskët për t’u bërë pure.
 • Hidheni smoothie-n në një gotë dhe shijojeni.”

Smoothies me kastravec dhe limon ndihmojnë në humbjen e peshës, lëkurë të bukur në mënyrë efektive

Kastravec përmban shumë vitaminë C dhe limoni përmban acid, kombinimi i këtyre dy llojeve së bashku do t’ju japë një smoothie të bukur për humbje peshe që është shumë i mirë, por edhe i shijshëm, duke ndihmuar në pastrim. Efekti i ndihmës për të djegur shpejt yndyrën e tepërt të smoothieve me kastravec dhe limon vlerësohet shumë.”

Materialet e përgatitjes:

Duke bërë:

 • Kastravecat e lagura në shëllirë, të larë dhe të kulluar.
 • Qëroni kastravecin, prerë në copa të vogla.
 • Kastravecin e vendosim në blender së bashku me pak ujë të vluar që të ftohet.
 • Më pas shtoni lëngun e limonit.
 • Në varësi të shijes suaj, mund të shtoni 1 lugë çaji mjaltë për ta bërë më të lehtë pijen.

Smoothie me mollë dhe banane të përzier me kos

Ky kombinim i përbërësve të ushqimit do t’ju japë një smoothie të shkëlqyer për humbje peshe. Mënyra e përgatitjes: Qëroni bananen dhe e prisni në copa të vogla.

Përbërësi: mollë, banane, kos

Duke bërë:

 • Qëroni bananen dhe e prisni në copa të vogla.
 • Lani mollët, hiqni bërthamën me farat dhe pritini në copa të vogla.
 • Të gjithë këta 3 përbërës i vendosim në blender dhe i bëjmë pure.
 • Hidheni smoothie-n në një gotë dhe shijojeni.

uong-sinh-to-hang-ngay-4

Smoothie frutash me perime jeshile për humbje të shpejtë në peshë

Si një smoothie për t’ju ndihmuar të plotësoni sasinë e ujit dhe lëndëve ushqyese të nevojshme për të humbur peshë, duke reduktuar yndyrën e barkut dhe lëkurë të bukur. Nëse këmbëngulni në aplikimin e kësaj pijeje me perime jeshile për humbje peshe, do të shihni një efekt të dukshëm pas një periudhe përdorimi.

Si të përgatiteni:

 • 1 banane, 2 pjeshke, gotu kola, spinaq, 150ml qumesht te fresket pa sheqer.
 • Qëroni bananet, prerë në copa të vogla, bëni të njëjtën gjë me pjeshkët.
 • Gotu kola, spinaq me ujë, i larë dhe i tharë.
 • Hidhini në blender të gjitha manaferrat e freskëta, të pasura me vitamina dhe minerale.

Smoothie me kastravec me ananas dhe selino

Smoothie është një kombinim i shumë perimeve që përmbajnë fibra, me pak kalori, prandaj është i përshtatshëm për ata që duan të humbin peshë shpejt.

Si të përgatiteni:

 • 1 bimë selino, 1 kastravec, 1 grusht koriandër, 3 ananas të freskët.
 • Pastroni dhe qëroni ananasin, grijeni imët selinon, kastravecin e prerë në rrathë dhe lani korianderin dhe kullojeni.
 • Futeni të gjitha në makinë dhe bëni pure me pak ujë të filtruar dhe pijeni menjëherë pas.

Smoothie papaja me xhenxhefil

Papaja përmban nivele të bollshme të vitaminave A, C, kalium dhe fibra, pothuajse asnjë kolesterol dhe yndyrë, kështu që ju mund të shtypni oreksin, të kontrolloni në mënyrë efektive thithjen e kalorive në trup.frut.

Tham Khảo Thêm:  Collagen Nhật Bản loại nào tốt? Super collagen có tốt không ?

Si të përgatiteni:

 • ¼ papaja e pjekur, ½ mollë, ½ limon, ½ copë xhenxhefil të freskët, ½ litër qumësht kokosi.
 • Fillimisht, hiqni lëkurën e xhenxhefilit dhe lajeni, më pas vendosni të gjithë përbërësit në një blender, mund të shtoni kube akulli për t’u pirë më lehtë.

Smoothie me luleshtrydhe me lulelakër

Me këtë recetë smoothie për humbje peshe, ju do të thithni një sasi të konsiderueshme kalciumi dhe do të mbështesni humbjen çuditërisht të shpejtë të yndyrës. Përveç kësaj, kjo pije përmban shumë proteina, zink dhe fibra për të ndihmuar trupin të lëvizë mirë, të zvogëlojë dëshirën për ushqime dhe të qëndrojë i ngopur për një kohë të gjatë.

Si të përgatiteni:

 • 170 ml kos pa yndyrë, bajame, ¼ filxhan brokoli, 1 filxhan luleshtrydhe, ¾ filxhan çaj jeshil, 1 lugë çaji fara liri të bluar, ¼ lugë çaji kanellë pluhur.
 • Vendosni gjithçka në blender derisa të jetë e qetë dhe shijoni.

Smoothie karrota-portokalli

Karotat përmbajnë deri në 10 lloje të vitaminës C për t’ju ndihmuar të humbni peshë shpejt, për më tepër, përdorimi i smoothies me karota do të jetë i mirë për sistemin tretës, duke ju ndihmuar të keni lëkurë të bukur dhe të lëmuar.

Si të përgatiteni:

 • 2 karota, ½ portokall. Karotat lahen, qërohen dhe priten në copa të vogla.
 • Hidhni karotat dhe sasinë e duhur të ujit në blender.
 • Më pas shtrydhni ½ e një portokalli.
 • Në varësi të shijes tuaj, mund të shtoni 2 lugë çaji sheqer diete të sigurt dhe me pak kalori për t’u pirë më lehtë.

uong-sinh-to-hang-ngay-5

Kafe banane

Kosi, banania dhe kafeja do ta bëjnë mëngjesin tuaj të shijshëm. Ky është një kombinim i kafeinës, sheqerit natyral dhe proteinave që është ideale pas një stërvitje në mëngjes.

Si të përgatiteni:

 • 1 filxhan kafe të zier, 1½ banane, 1 filxhan kos, 1 lugë gjelle fara liri, 2 lugë gjelle mjaltë, ½ lugë çaji kanellë, ¼ lugë çaji arrëmyshk, kube akulli.
 • Të gjitha vendosen në një blender dhe bëhen pure
 • Ngadalë shijoni amëz e tij

Smoothie me xhenxhefil ananasi + spinaq

Ananasi është një frut me përdorime të shumta si pastrimi i zorrëve, reduktimi i yndyrës, ndihmon për ta bërë lëkurën më të bardhë dhe më të shndritshme.

Dhe spinaqi është një perime e pasur me hekur, e cila punon për të bërë fytyrën rozë, për të rimbushur gjakun për trupin, për të shtrënguar lëkurën falë vitaminave A, C dhe shumë mineraleve të tjera të bollshme.

Xhenxhefili ndihmon në ndriçimin e lëkurës, zvogëlimin e inflamacionit, ka veti antioksiduese. Kur i kombinoni këto 3 gjëra në një smoothie, do të jetë një pije perfekte për lëkurën.

Duke bërë

Përdorni 3 gota ananas të ftohur dhe të prerë në kubikë, 3 filxhanë spinaq të freskët, 1 filxhan banane të vogël të prerë në kubikë; 1 lugë çaji xhenxhefil të freskët të grirë, lëng limoni të freskët (rreth gjysmë fruti).

Të gjitha vendosen në një blender, përzihen derisa të jenë të lëmuara, mund ta përdorni.Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Uống sinh tố làm trắng da . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *