Uống collagen có nóng không? Có bị nổi mụn không?

Kolagjeni është një lëndë ushqyese thelbësore për trupin, duke ndihmuar në ngadalësimin e procesit të plakjes, rikthimin e vitalitetit të lëkurës dhe zgjatjen e rinisë së grave. Përveç përfitimeve që sjell kolagjeni, A është e nxehtë pirja e kolagjenit?? Keni akne apo keni shtuar peshë? Këto pyetje i bëjnë gratë shumë konfuze dhe të shqetësuara. Në artikullin e mëposhtëm, do të dëshironim t’ju ndihmonim t’u përgjigjeni këtyre pyetjeve në mënyrën më të qartë.

Klikoni për të parë artikullin shpejt:

A është e nxehtë pirja e kolagjenit?

A është e nxehtë pirja e kolagjenit?

A është e nxehtë pirja e kolagjenit?

Në thelb, peptidi i kolagjenit është në të vërtetë shumë beninj dhe i sigurt. Prandaj, plotësimi me kolagjen nuk shkakton asnjë dëm në trup. Kolagjeni nuk ka pothuajse asnjë efekt anësor. Megjithatë, për njerëzit me terrene të ndjeshme, nëse përdorni shumë kolagjen në të njëjtën kohë pa ndjekur udhëzimet për përdorim; mund të çojë në marrjen e nxehtë të kolagjenit. Mund ta rregulloni në mënyrat e mëposhtme:

– Bleni dhe përdorni produkte cilësore të peptideve të kolagjenit, me origjinë të qartë për të garantuar sigurinë.
– Merrni dozën e duhur sipas udhëzimeve për përdorim.
– Hani shumë perime jeshile, fruta, pini shumë ujë.
– Shihni nëse lloji i kolagjenit që po përdorni është i përshtatshëm për trupin tuaj.

A është e nxehtë pirja e kolagjenit?

Pini kolagjen në kombinim me ngrënien e shumë perimeve të gjelbra, frutave dhe pirjes së shumë ujit.

>> Nëse nuk e dini se çfarë është kolagjeni dhe përdorimet e tij, si përdoret? Shihni artikullin Informacione që duhet të dini për kolagjenin | Përdorni kolagjenin siç duhet për më shumë detaje.

A shkakton akne marrja e kolagjenit?

Kolagjeni ka shumë përdorime shumë të mira për lëkurën, duke rritur elasticitetin, qëndrueshmërinë dhe butësinë e saj. Nëse pini kolagjen me akne, mund të jetë për shkak se keni përdorur një produkt me cilësi të dobët. Për më tepër, aknet shkaktohen nga shumë faktorë si ndotja e mjedisit, përdorimi i tepërt i kozmetikës, mungesa e kujdesit ndaj lëkurës, stresi, dieta dhe madje edhe gjenetika. Pra, kur keni akne, duhet të shkoni te një dermatolog në mënyrë që ai të bëjë komente të sakta profesionale për rastin tuaj.

Dhe marrja e kolagjenit nuk ju bën aspak akne.

Aktualisht, produktet e kolagjenit Peptid prodhohen kryesisht nga lëkura dhe kockat e peshkut, lopëve, derrit etj., ndaj duhet të jenë më higjienike. Prandaj, kur zgjedhim kolagjenin, duhet t’i kushtojmë vëmendje origjinës së produktit. Zgjidhni produktet që janë licencuar për qarkullim nga Ministria e Shëndetësisë.

>> Pse gratë mbi 30 vjeç kanë nevojë të plotësojnë kolagjenin për trupin?

A është e nxehtë pirja e kolagjenit?

Marrja e kolagjenit nuk shkakton fare akne.

A shkakton marrja e kolagjenit shtim në peshë?

A ju shton marrja e kolagjenit? Të shëndoshet? Varet nga shumë faktorë që lidhen me prodhimin e kolagjenit si: nga nxirret kolagjeni? Si është teknologjia e prodhimit të kolagjenit? A janë përbërësit e tjerë të peptideve të kolagjenit me përmbajtje të lartë yndyre?….

Sot, lëndët e para për prodhimin e kolagjenit janë mjaft të ndryshme, të nxjerra nga lëkura, indet, kërci i lopëve, pulave, derrave, peshqve etj. Në të cilat kolagjeni i nxjerrë nga lëkura e peshkut është vërtetuar shkencërisht se ka një strukturë strukturore. më ekuivalenti ndaj kolagjenit në lëkurën e njeriut. Prandaj, kur përdorni kolagjenin e nxjerrë nga lëkura e peshkut, do të jetë më e lehtë për trupin që të përthithë dhe të nxisë më shpejt efektet e tij. Sidomos nuk shkakton shtim në peshë edhe nëse e përdorni rregullisht.

Tham Khảo Thêm:  Mụn cục cứng dưới da

A është e nxehtë pirja e kolagjenit?

Marrja e kolagjenit për të fituar peshë nuk varet nga shumë faktorë të përfshirë.

A shkatërrohet kolagjeni nga nxehtësia?

Kur ekspozohen ndaj temperaturave të larta ose solucioneve acidike ose alkaline, proteinat do të denatyrohen dhe do të ndryshojnë strukturën e tyre. Të gjitha peptidet e kolagjenit do të krijohen duke ekspozuar lëkurën e kafshëve në një zgjidhje acide ose alkaline për të çliruar kolagjenin. Më pas, lëkura e papërpunuar do të gatuhet në ujë në 88 gradë Celsius për të nxjerrë më shumë peptide kolagjeni.

Si rezultat, suplementet aktuale të kolagjenit janë të gjitha në një formë të modifikuar, gjë që përmirëson përthithjen e tyre në sistemin tretës.

Prandaj, kur kolagjenët ekspozohen ndaj temperaturave të larta, mund të ndodhë degradimi dhe shpërbërja e proteinave. Dhe në një studim, proteina e kolagjenit filloi të shpërbëhej në rreth 150 gradë Celsius.

Kjo mund të thuhet se, kur shtojmë kolagjenin në kafe, për shembull, cilësia e kolagjenit nuk do të ndikohet shumë. Sepse kafeja zakonisht zihet në një temperaturë prej 90-96 gradë Celsius.

Gjërat që mund të mos i dini për peptidin e kolagjenit

Kur jeni duke përditësuar vazhdimisht tendencat e shëndetit dhe bukurisë, me siguri shprehja “Peptid kolagjen” është gjithmonë e pranishme në kokën tuaj. Njerëzit janë të vetëdijshëm për rëndësinë e kolagjenit dhe marrjen në mënyrë aktive të suplementeve të kolagjenit. Por shumë gra ende nuk e kuptojnë plotësisht se çfarë peptide kolagjeni i shtojnë trupit? Si punon.

Kolagjeni nuk është vetëm një përbërës për kujdesin e lëkurës që gratë e shohin shpesh në produktet kundër plakjes, hidratuese… Por kolagjeni është gjithashtu një nga proteinat më të rëndësishme për indin lidhës të trupit. Trupat tanë mund të prodhojnë natyrshëm kolagjen. Por me kalimin e moshës, sasia e kolagjenit të prodhuar zvogëlohet. Kjo është koha për të plotësuar peptidet e kolagjenit për të mbajtur nivele të qëndrueshme të kolagjenit për trupin, duke ndihmuar në mbajtjen e lëkurës, kockave dhe indeve të shëndetshme.

Shumë njerëz besojnë se ndryshimi i dietës si shtimi i ushqimeve të pasura me kolagjen ose të pasura me aminoacide do të kontribuojë në prodhimin e kolagjenit për trupin. Megjithatë, krijimi i një diete të pasur me kolagjen nuk është gjithmonë e lehtë. Sasia e kolagjenit në çdo ushqim është e ndryshme. Për shembull, mishi i peshkut nuk është i pasur me kolagjen, por koka ose lëkura e peshkut ka kolagjen.

Kjo është arsyeja pse lindën peptidet e kolagjenit.

Pra, çfarë është peptidi i kolagjenit?

Peptidet e kolagjenit janë një formë e kolagjenit të hidrolizuar, një proteinë e kolagjenit bio-disponueshme që mund ta përdorni, pa ndryshime të mëdha diete.

Shumica e peptideve të kolagjenit vijnë në formë pluhuri, ose janë të dizajnuara në formë kapsule, të lëngshme. Përdorimi i suplementeve të peptideve të kolagjenit ka aftësinë për të kompensuar rënien natyrale të kolagjenit që ndodh me kalimin e kohës.

Cilat janë efektet e shkëlqyera të peptideve të kolagjenit?

Sipas të dhënave nga Google Trends, numri i njerëzve që kërkojnë informacion për kolagjenin është trefishuar në 5 vitet e fundit. Kjo tregon se kërkesa për suplemente kolagjeni po rritet dita ditës. Është e qartë se shumë njerëz janë të vetëdijshëm për rëndësinë dhe përfitimet e suplementeve të kolagjenit për shëndetin dhe lëkurën.

Tham Khảo Thêm:  Vào mùa đông, phải chăm sóc làn da nhạy cảm như thế nào mới đúng?

Peptidet e kolagjenit janë gjithnjë e më të njohura jo vetëm për lehtësinë e tyre, por edhe për efekte të caktuara për trupin dhe lëkurën.

Kolagjeni përmirëson dhe ruan butësinë dhe elasticitetin e lëkurës

Shumë studime tregojnë se përdorimi i shtesave të peptideve të kolagjenit mund të ngadalësojë disa shenja të plakjes, duke kontribuar në përmirësimin e lëkurës që është më e lëmuar, më elastike dhe më pak e rrudhur.

Në një studim të botuar në revistën Skin Pharmacology and Physiology, studiuesit analizuan elasticitetin, dehidratimin dhe nivelet e lagështisë së 69 grave të moshës 35 deri në 55 vjeç gjatë një periudhe katërjavore. Ata zbuluan se gratë që morën midis 2.5g ose 5g peptid kolagjeni kishin përmirësuar elasticitetin; Lëkura ruan një nivel të qëndrueshëm lagështie dhe vëren butësinë e lëkurës.

Me pak fjalë, përdorimi i një suplementi peptid kolagjeni ndihmon në rritjen e përmbajtjes së kolagjenit në lëkurë; Përmirëson butësinë, elasticitetin dhe shëndetin e lëkurës. Në të njëjtën kohë, minimizon rrezikun e formimit të rrudhave.

Mbështet shëndetin e kyçeve dhe muskujve

Në një studim 24-javor me atletë; grup njerëzish me rrezik të lartë të dhimbjes së kyçeve dhe muskujve – kur merrnin 10 g hidroliz kolagjeni, pati një përmirësim të dukshëm në dhimbjet e kyçeve.

Pa u ndalur me kaq, një studim më shumë me një grup atletësh që marrin 20 g peptide kolagjeni në ditë; Ata rikuperuan muskujt dhe përmirësuan dhimbjen e muskujve në 48 orë pas stërvitjes.

Nëpërmjet kësaj, mund të shihet se kolagjeni është efektiv në rikuperimin e muskujve, duke mbështetur shëndetin e kyçeve.

Peptidet e kolagjenit mund të përmirësojnë shëndetin e thonjve

Përdorimi i rregullt i Peptideve Bioaktive të Kolagjenit mund të rrisë shkallën e rritjes së thonjve me 12%. Gjithashtu përmirëson thonjtë e brishtë.

Kolagjeni ndihmon në ndërtimin dhe mirëmbajtjen e muskujve

Siç e dinë të gjithë, kolagjeni është një lloj proteine. Kur plotësohet me peptide kolagjeni do të kontribuojë në marrjen ditore të proteinave. Nëse jeni rregullisht fizikisht aktiv, shtimi i kolagjenit në rutinën tuaj të përditshme ndihmon në marrjen e lehtë të proteinave. Kjo mbështet procesin e fitimit efektiv të muskujve si dhe përmirëson rikuperimin pas stërvitjes.

Kjo nuk do të thotë se jeni plotësisht i varur nga peptidet e kolagjenit. Në vend të kësaj, ne duhet të përfshijmë suplementet e kolagjenit në një dietë të ekuilibruar; të pasura me burime të ndryshme proteinash.

Suplementet e kolagjenit mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur për më gjatë

Megjithatë, nuk ka asnjë provë që kolagjeni djeg vetë yndyrën e trupit. Por ka shumë studime që tregojnë se shtimi i kolagjenit në dietën tuaj të përditshme mund t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur për më gjatë. Nga atje, ju mund të mbështesni dietën tuaj për humbje peshe.

Kolagjeni mund të mos jetë djegësi i përsosur i yndyrës, por mund të jetë një “asistent” për t’ju ndihmuar të shtypni oreksin tuaj; dhe ju ndihmon të ndiheni të ngopur më gjatë kur përdorni.

Disa përfitime të kolagjenit nuk janë vërtetuar

Së bashku me efektet e provuara nga hulumtimi, disa nga përfitimet e kolagjenit nuk janë vërtetuar. Konkretisht:

Suplementet e kolagjenit mund të trajtojnë dhe parandalojnë aknet

Nuk ka ende asnjë provë që shtesat e kolagjenit mund të trajtojnë ose parandalojnë aknet.

Tham Khảo Thêm:  Bôi Dầu Dừa Qua Đêm Được Không?

Aknet shkaktohen nga akumulimi i sebumit dhe qelizave të vdekura në pore. Mospastrimi afatgjatë mund të shkaktojë akne. Për të trajtuar aknet në mënyrë efektive, ju nevojiten produkte kundër akneve për të ndihmuar në uljen e rrezikut të akneve.

Kolagjeni djeg direkt yndyrën

Kolagjeni mund t’ju mbajë më të ngopur për më gjatë, por nuk ka asnjë provë që kolagjeni djeg drejtpërdrejt yndyrën.

Në fakt, kolagjeni nuk është një stimulues dhe nuk ka gjasa të rrisë shkallën tuaj metabolike ose të ndikojë në djegien e përditshme të energjisë.

Ju mund të përfshini peptide kolagjeni në vaktet tuaja për t’ju ndihmuar të ndiheni më të ngopur për më gjatë. Nga atje, është më e përshtatshme t’i përmbaheni një diete për humbje peshe. Por sigurohuni që të mos mendoni se kolagjeni mund të djegë dhjamin.

Peptidi i kolagjenit ndihmon gjumin

Kërkoni në google mund të gjeni informacione si suplementet e kolagjenit për t’ju ndihmuar të flini më mirë. Megjithatë, edhe pse kolagjeni është i pasur me glicinë, një aminoacid i lidhur me përfitimet e gjumit; Megjithatë, nuk ka studime zyrtare që tregojnë se marrja e peptideve të kolagjenit natën para gjumit do t’ju ndihmojë të flini më mirë.

Cilin lloj kolagjeni duhet të zgjedh për të marrë rezultatet më të mira?

Nga mosha 25 vjeçare e tutje kolagjeni në organizëm fillon të bjerë; por shpejtësi e ngadaltë, jo e qartë. Nga 35 deri në 40 vjeç, shkalla e rënies së kolagjenit ndodh shumë shpejt. Fenomeni i plakjes në këtë kohë shfaqet shumë qartë si lëkura e varur, e rrudhur; elasticitet i dobët, osteoporozë…

Prandaj, masat për të plotësuar kolagjenin për trupin janë shumë të nevojshme. Kolagjeni është si një burim nën lëkurë, duke e bërë lëkurën më elastike.

Pra, cilin lloj kolagjeni duhet të zgjedh? Ka shumë lloje të kolagjenit si forma topikale, forma e tabletave orale, forma e lëngshme orale. Uji i pijshëm me kolagjen është më i zgjedhuri nga shumë njerëz, sepse është më i mirë, efekti është më i shpejtë. Përveç kësaj, duhet të vini re edhe markën, origjinën dhe origjinën e llojit të kolagjenit që zgjidhni.

A është e nxehtë pirja e kolagjenit?

Forma e pijshme e kolagjenit zgjidhet nga shumë njerëz sepse funksionon më shpejt.

Aktualisht, suplementet e kolagjenit që janë të besuara nga gratë janë Super kolagjen në Japoni. Produkti nxirret plotësisht nga lëkura dhe kërci i peshkut në thellësi të detit. Për sasinë më të madhe të kolagjenit të peshkut (24g/100ml). Super Collagen Japan ndihmon në lëmimin e lëkurës, zbehjen e pigmentimit; rrisin elasticitetin, zvogëlojnë varjen, zvogëlojnë simptomat e dhimbjes së kyçeve; ndihmoni trupin tuaj të bëhet më i shëndetshëm dhe më i bukur.

Ju mund të gjeni produkte origjinale Super Collagen nga klasa e grave përmes numrit të linjës telefonike: 08888 45 999

A është i nxehtë informacioni për marrjen e kolagjenit? Keni apo jo akne… përgjigjet në detaje në këtë artikull.

>> Shih më shumë: Çfarë lloj kolagjeni japonez është i mirë?Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Uống collagen có nóng không? Có bị nổi mụn không? . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *