Trước khi bôi kem chống nắng cần làm gì?

Kremi kundër diellit është një pjesë thelbësore e çdo regjimi të kujdesit të lëkurës, për njerëzit e të gjitha moshave, gjinive dhe nuancave të lëkurës. Të gjithë e dinë rëndësinë e këtij produkti. Megjithatë, jo të gjithë e dinë përpara se të aplikojnë krem ​​kundër diellit se çfarë duhet të aplikojnë, çfarë duhet të kihet parasysh në mënyrë që ato të jenë më efektive. Le t’u përgjigjemi këtyre pyetjeve me Class of Beauty në artikullin më poshtë.

Çfarë duhet të vendos para se të aplikoj krem ​​kundër diellit?

Çfarë duhet të vendos para se të aplikoj krem ​​kundër diellit?

1. Pse duhet të përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë?

Përpara se të shqyrtojmë se çfarë duhet të veshim përpara se të aplikojmë krem ​​kundër diellit, le të eksplorojmë rëndësinë e përdorimit të kremit kundër diellit çdo ditë.

1.1. Çfarë ndodh me lëkurën tuaj nëse nuk mbroni veten nga dielli?

Ndoshta ajo nuk e di, mospërdorimi i kremrave kundër diellit do të ndikojë negativisht në lëkurë me efekte të dëmshme si:

 • Lëkura e djegur nga dielli: Simptomat zakonisht do të jenë skuqje ose lëkurë, të kombinuara me një ndjesi djegieje, kruajtje dhe parehati kur lëkura është e ekspozuar në diell për një kohë të gjatë.
 • Lëkurë më e errët, melasma, më shumë njolla: Lëkura rrit prodhimin e pigmentit të melaninës për të mbrojtur lëkurën nga efektet e dëmshme të rrezeve UV.
 • Lëkura e thatë dhe e krisur: rrezet UVA stimulojnë prodhimin e enzimave që shkatërrojnë strukturën themelore të MMP-ve. Kur stimulohet, kjo enzimë do të rritet dhe do të shkaktojë thyerjen e molekulës që mban ujin Proteoglikane.
 • Plakja e shpejtë, lëkura e rrudhur: Rrezet UV me gjatësi vale të gjata depërtojnë drejtpërdrejt thellë në epidermë të lëkurës, duke shkatërruar indet lidhëse, duke shkaktuar elasticitet të dobët. Me kalimin e kohës në lëkurë do të shfaqen rrudha, vija, varje për shkak të mungesës së kolagjenit.
 • Rritja e rrezikut të kancerit të lëkurës: Kur ekspozohen shumë në diell, rrezet ultravjollcë do të dëmtojnë ADN-në e qelizave të lëkurës dhe do të shkaktojnë mutacione. Këto qeliza të mutuara do të rriten jashtë kontrollit dhe do të formojnë një masë qelizash kanceroze të lëkurës.

Kremi diellor mbron lëkurën nga rrezet UV dhe qëndron i shëndetshëm.

Kremi diellor mbron lëkurën nga rrezet UV dhe qëndron i shëndetshëm.

1.2. Efekti i kremit kundër diellit në lëkurë

Ulni rrezikun e kancerit të lëkurës, parandaloni dëmtimin e ADN-së

Kremi kundër diellit mbron lëkurën tuaj dhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit të kancerit të lëkurës dhe para-kancerit. Në fakt, Skin Cancer Foundation pohon se përdorimi i një kremi kundër diellit me SPF 15 ul rrezikun e zhvillimit të karcinomës së qelizave skuamoze me 40% dhe melanomës me 50%. më e rrezikshmja).

Kundër djegies nga dielli

Edhe një djegie nga dielli mund të rrisë rrezikun e një personi për kancer të lëkurës. Kjo ndodh sepse kur lëkura thith rrezatimin UV nga rrezet e diellit, mund të dëmtojë materialin gjenetik në qelizat e lëkurës. Fatmirësisht, kremi kundër diellit mbron lëkurën nga rrezet UV duke thithur, reflektuar ose shpërndarë rrezet e diellit.

>>> Artikull i ngjashëm: A është sërish e bardhë lëkura e djegur nga dielli?

Shmangni inflamacionin dhe skuqjen

Ekspozimi i tepërt në diell do të çojë në djegie nga dielli, skuqje të rëndë dhe dermatit. Sipas Medical News Today: “Rrezet ultravjollcë nga dielli dëmtojnë lëkurën, duke bërë që ajo të bëhet e kuqe pasi trupi dërgon më shumë gjak në zonën e prekur për të riparuar dëmtimin”.

Kufizoni pigmentimin e lëkurës dhe rrisni pigmentimin

Aplikoni krem ​​kundër diellit çdo ditë për të parandaluar formimin e melaninës, për të parandaluar shfaqjen e njollave të errëta, melazmës, njollave.

Parandalon shfaqjen e hershme të rrudhave

Kur bëhet fjalë për zhvillimin e linjave të holla, rrudhave dhe këmbëve të sorrës, një nga formulat më efektive parandaluese është kremi kundër diellit. Ekspozimi i zgjatur ndaj rrezeve UVA shkakton plakje të parakohshme të lëkurës dhe çon në humbjen e kolagjenit dhe elasticitetit të lëkurës. Në fakt, rreth 90% e shenjave të dukshme të plakjes shkaktohen nga dëmtimi i diellit. Duke përfshirë SPF në rutinën tuaj të përditshme të kujdesit të lëkurës, ju do të shmangni shenjat e plakjes së parakohshme me pak përpjekje.

Kremi kundër diellit ndihmon në ruajtjen e lëkurës së shëndetshme dhe rinore.

Kremi kundër diellit ndihmon në ruajtjen e lëkurës së shëndetshme dhe rinore.

2. Çfarë duhet bërë para se të aplikoni krem ​​kundër diellit?

Çfarë duhet të aplikoj përpara se të aplikoj krem ​​kundër diellit për të maksimizuar mbrojtjen e tij?

2.1. A duhet të aplikohet krem ​​kundër diellit direkt në fytyrë?

Nuk ka asnjë problem me aplikimin e kremit kundër diellit direkt në fytyrë. Ju ende mund të bëni të njëjtën gjë në lëkurën tuaj të zhveshur. Megjithatë, në mënyrë që kremi juaj kundër diellit të jetë plotësisht efektiv, duhet të bëni kujdes për lëkurën më parë.
Për shkak se kremi kundër diellit është përgjegjës vetëm për mbrojtjen e lëkurës, ai nuk mund të zëvendësojë plotësisht hapat e tjerë të kujdesit të lëkurës.
Shumica kur lexoni literaturën mbi rutinat e kujdesit të lëkurës, do të zbuloni se kremi kundër diellit është hapi i fundit. Kjo do të thotë se përpara se të aplikoni krem ​​kundër diellit, duhet të kaloni nëpër hapa të tillë si pastrimi i lëkurës me një pastrues, balancimi i lëkurës me një tonik dhe ushqimi i lëkurës tuaj me një serum dhe hidratues. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, kremi kundër diellit. Kur lëkura është e pastër dhe e shëndetshme, ajo mund të thithë “kuintesencën” e kremit kundër diellit.

2.2. Cilat janë hapat përpara se të aplikoni krem ​​kundër diellit?

Para se të aplikoni krem ​​kundër diellit, duhet të aplikoni hapat e mëposhtëm të kujdesit:

 • Lani fytyrën me një pastrues të butë për të pastruar yndyrën e tepërt, kremin e tepërt në lëkurë pas një nate, për të ndihmuar në hapjen e poreve.
 • Balancimi i lëkurës me tonik ndihmon në pastrimin përsëri si dhe balancimin e pH.
 • Përdorni produkte për kujdesin e lëkurës.
 • Aplikoni krem ​​hidratues për të bllokuar lëndët ushqyese. Prioritet duhet t’u jepet produkteve me teksturë të hollë e të lehtë që përthithet lehtësisht për të ruajtur ajrosjen e lëkurës dhe për të mbajtur përbërjen të qëndrueshme.
 • Hapi i fundit është aplikimi i kremit kundër diellit.

Kremi kundër diellit është hapi i fundit në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës.

Kremi kundër diellit është hapi i fundit në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës.

3. Disa pyetje në lidhje me aplikimin e kremit kundër diellit

3.1. Sa kohë para daljes aplikoni krem ​​kundër diellit?

Aplikojeni 20-30 minuta para daljes. Kjo është koha minimale që kremi të përthithet në lëkurë dhe të ketë efekt.

3.2. Kur duhet riaplikuar kremi kundër diellit?

Përbërësit aktivë në kremrat kundër diellit shpërbëhen nga dielli. Prandaj, është e nevojshme të ripërdorni kremin kundër diellit çdo 2-3 orë ose pasi keni notuar ose djersitur shumë.

3.3. Përdorni krem ​​kundër diellit para apo pas hidratuesit?

Siç u diskutua më lart, kremi kundër diellit është hapi i fundit në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës. Pra, përdorni krem ​​kundër diellit pas kremit tuaj hidratues.

3.4. Aplikoni krem ​​kundër diellit para apo pas fondatinës?

Ekziston një rregull i pandryshueshëm që duhet të aplikoni krem ​​kundër diellit në hapin e fundit të kujdesit për lëkurën, por duhet të jetë para grimit. Pra, rendi i duhur do të ishte kremi kundër diellit dhe më pas bazamenti i grimit.

4. Shënime të rëndësishme kur aplikoni krem ​​kundër diellit

4.1. Gabimet kryesore kur aplikoni krem ​​kundër diellit

Lexoni për të parë nëse keni bërë ndonjë gabim. Nëse po, hiqeni menjëherë.

 • Përdorni krem ​​kundër diellit vetëm kur është me diell: Në fakt, rrezet UV kanë aftësinë të depërtojnë në xhami, hije, retë apo mjegullën,… Prandaj, edhe pse është me hije, ato ende “tërhiqen” duke prekur lëkurën tuaj.
 • Përdorimi i dozës së pamjaftueshme: Aplikimi i pakët do ta bëjë lëkurën të mos mbrohet plotësisht, aplikimi i tepërt do të bëjë që lëkura të bllokojë poret.
 • Përdorimi i të njëjtit krem ​​kundër diellit për fytyrën dhe trupin: Struktura dhe vendndodhja e lëkurës së fytyrës dhe trupit janë krejtësisht të ndryshme, nëse përdoren së bashku, mund të shkaktojë acarim të padëshiruar të lëkurës.
 • Aplikoni krem ​​kundër diellit dhe dilni menjëherë: Nëse dilni gjatë gjithë kohës, produkti nuk ka pasur kohë të depërtojë dhe të ketë efekt.
 • Aplikoni krem ​​kundër diellit që është i yndyrshëm dhe i yndyrshëm: Duhet të hidratoni lëkurën tuaj përpara se të aplikoni dhe kur aplikoni krem ​​kundër diellit, duhet ta shpërndani atë në mënyrë të barabartë dhe ta rrahni butësisht në lëkurë.

Rekomandohet përdorimi i mjaftueshëm i kremit për mbrojtjen më të mirë të lëkurës.

Rekomandohet përdorimi i mjaftueshëm i kremit për mbrojtjen më të mirë të lëkurës.

4.2. Këto janë shënime të rëndësishme për të përdorur në mënyrë efektive kremin kundër diellit

 • Pas aplikimit të produktit, prisni të paktën 1-2 minuta përpara se të aplikoni produktin tjetër.
 • Rekomandohet të prisni 3-5 minuta për të aplikuar grimin pas aplikimit të kremit kundër diellit. Kjo ndodh sepse grimi mund të veprojë si një pengesë dhe të parandalojë mbrojtjen e plotë të lëkurës nga kremi kundër diellit.
 • Shmangni përdorimin në gojë dhe sy, pasi këto janë zona të ndjeshme, jo të gjitha produktet mund të përdoren në këtë zonë.
 • Zgjidhni gjithmonë një krem ​​kundër diellit me SPF 30 ose më të lartë: Fondacioni për Kancerin e Lëkurës rekomandon zgjedhjen e një kremi me SPF 30 ose më të lartë për aktivitete të gjata në natyrë. Gjithashtu, zgjidhni një krem ​​kundër diellit me mbrojtje “me spektër të gjerë”, që do të thotë se bllokon rrezet UVA dhe UVB.
 • Nëse po planifikoni të notoni ose të djersiteni, zgjidhni një krem ​​kundër diellit rezistent ndaj ujit: Etiketa “rezistente ndaj ujit” në krem ​​kundër diellit do të thotë se ju mbron deri në 40 minuta nën ujë, ndërsa “shumë rezistent ndaj ujit” do të thotë se ju mbron për deri në 80 minuta.
 • Mund të vendosni krem ​​kundër diellit sipër grimit tuaj kur aplikoni përsëri, pasi nuk është praktike të hiqni rregullisht grimin.
 • Sigurohuni që të përdorni mjaftueshëm krem ​​kundër diellit: Për të gjithë trupin, përdorni rreth dy lugë krem ​​kundër diellit, ose ekuivalentin e një gote. Kur aplikoni krem ​​kundër diellit në fytyrën tuaj, përdorni një sasi sa një qindarkë, e shpërndarë në mënyrë të barabartë në lëkurë.
 • Lëkura e ndjeshme preferon kremrat e diellit fizik. Përbërësit e tyre mund të ndihmojnë në parandalimin e ndjesisë së pickimit dhe djegies kur aplikohen, dhe gjithashtu janë më pak irritues për fytyrën.

>>> Lajme të ngjashme: Sa kohë duhet që lëkura e djegur nga dielli të largohet?

5. Kur duhet të aplikohet krem ​​kundër diellit?

Nëse dikush ende mendon se ju duhet të aplikoni krem ​​kundër diellit vetëm kur është me diell, ndryshojeni menjëherë. Sepse përveç ditëve me diell duhet të aplikoni edhe në rastet e mëposhtme:

Kur në shtëpi

Për ata që qëndrojnë brenda gjatë gjithë ditës, rrezet UVA ende mund t’ju arrijnë duke kaluar nëpër xhamin e dritares. Nëse e kaloni ditën në një dhomë me rrezet e diellit që rrjedhin nëpër dritare, do të merrni të njëjtën sasi rrezesh UVA sikur të ishit jashtë.

Edhe në ambiente të mbyllura, duhet të përdorni krem ​​kundër diellit.

Edhe në ambiente të mbyllura, duhet të përdorni krem ​​kundër diellit.

Në një vend me lartësi të madhe

Sipas Fondacionit të Kancerit të Lëkurës, rrezet UVB mund të shkaktojnë dëme nga dielli dhe djegie nga dielli edhe kur jeni me pushime për ski dhe jo në plazh. Bora reflekton deri në 80% të rrezeve të dëmshme të diellit. Kështu që herën tjetër që të jeni në shpatet, aplikoni krem ​​kundër diellit për t’u mbrojtur nga ekspozimi i shtuar UV i shkaktuar nga reflektimet.

Gjatë dimrit

Shtresa e ozonit është pjesa e atmosferës që thith rrezatimin nga dielli. Gjatë muajve të dimrit, shtresa e ozonit hollohet, kështu që keni më pak rezistencë ndaj rrezeve të diellit. Fondacioni i Kancerit të Lëkurës rekomandon të aplikoni SPF në të gjithë trupin tuaj përpara se të visheni. Mos harroni të aplikoni në zona të harrueshme si veshët, qafa, këmbët,…

Në ditët me re

Fondacioni i Kancerit të Lëkurës thotë gjithashtu se edhe kur është me re, deri në 80% e rrezatimit ultravjollcë të diellit arrin në Tokë. Fatkeqësisht, kjo do të thotë që të qenit jashtë në një ditë me re mund të çojë ende në dëmtim të lëkurës.

Kur vishni rroba të lehta

Ju mund të supozoni se të gjitha veshjet na mbrojnë nga dëmtimi i diellit, por disa pëlhura të lehta si mëndafshi, krep ose pambuku priren të lënë dritën të kalojë. Përveç kësaj, sa më e hapur të jetë ngjyra e veshjes, aq më e lartë është mundësia që rrezet e diellit të godasin lëkurën.
Për shembull, një bluzë e bardhë pambuku siguron vetëm mbrojtje SPF 5! Për mbrojtje shtesë, vishni veshje të errëta, të rënda. Fijet sintetike dhe gjysëm sintetike si poliesteri ose pëlhura prej fije artificiale plus pëlhura të ngushta, me thurje të rëndë si leshi, xhins ose kadifeje ofrojnë mbrojtjen më të mirë.

Eksploroni më shumë: Emulsioni Skincode Sun Protection Face Lotion SPF 50 për trajtimin e lëkurës.

Mos harroni të aplikoni krem ​​kundër diellit në trupin tuaj kur vishni rroba të lehta.

Mos harroni të aplikoni krem ​​kundër diellit në trupin tuaj kur vishni rroba të lehta.

Artikulli i mësipërm ju ka ndihmuar t’i përgjigjeni pyetjes se çfarë duhet të aplikoni përpara se të aplikoni krem ​​kundër diellit. Gjithashtu, ndaj me ju disa këshilla për të maksimizuar ndikimin e kremit kundër diellit në rutinën tuaj të përditshme të kujdesit të lëkurës. Mos harroni t’i aplikoni ato çdo ditë për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit!Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Trước khi bôi kem chống nắng cần làm gì? . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  Các thành phần chăm sóc da tổng hợp có thực sự hoạt động trên da

Related Posts

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *