Sử dụng kem chống nắng hiệu quả khi “nằm lòng” 10 nguyên tắc sau

Për të përballuar diellin e ashpër të verës, kremi kundër diellit është një “asistent efektiv” për lëkurën tuaj. Kur përdorni krem ​​kundër diellit në mënyrë korrekte, lëkura do të mbrohet në mënyrë optimale, por nëse përdoret në mënyrë të gabuar, rezultatet nuk do të jenë siç priten, ndonjëherë edhe duke dëmtuar lëkurën. Edhe pse kremi kundër diellit është i rëndësishëm për lëkurën, zgjedhja dhe përdorimi i kremit të duhur të diellit Kujdesi efektiv i lëkurës nuk është i njohur për të gjithë. Prandaj, këtu janë 10 parime që duhet “të dini përmendësh” për të përdorur në mënyrë efektive kremin kundër diellit dhe për të marrë cilësinë më të mirë.

Kur vera e nxehtë fillon të godasë, kërkimi krem kundër diellit njerëzit, veçanërisht gratë, bëhen më të gjallë se kurrë. Në një gamë të gjerë linjash produktesh krem kundër diellit tregtohet si Krem dielli japonez, Krem diellor korean, Krem kundër diellit fizik japonez, krem dielli fizik hibrid kimik… do të jetë e vështirë për vajzat të zgjedhin llojin e duhur për lëkurën e tyre, veçanërisht të zgjedhin produktin e duhur për të garantuar siguri dhe cilësi të lartë.

Përdorni krem ​​kundër diellit efektiv

Përdorni një krem ​​kundër diellit efektiv kur “kujtoni” parimet e mëposhtme.

Dhe në artikullin vijues, ne do të flasim për shënimet kur zgjedhim krem kundër diellit dhe Përdorni krem ​​kundër diellit efektiv Për t’u siguruar që do të zgjidhni linjën e duhur të produkteve për lëkurën dhe përdorimin tuaj krem kundër diellit pikërisht.

10 parime që duhet të dini për të zgjedhur kremin më të mirë kundër diellit dhe për të përdorur kremin më efektiv

#e para – Zgjidhni krem ​​kundër diellit nga një markë e njohur me origjinë të qartë

Sepse krem kundër diellit Ka qindra produkte në treg, që vijnë nga shumë vende të ndryshme si: Krem dielli l’oreal sublime nga Franca, krem ​​dielli korean rosie sheis, Image Prevention+ Hidratues ditor Ultimate Protection SPF50 të Amerikës, Krem Heliocare SPF 50 Është diversiteti i origjinës që bën që sot tregu të shfaqet shumë mallra false, mallra me cilësi të dobët të etiketuara me marka të famshme. Kjo është edhe arsyeja që shumë gra kanë frikë të blejnë atë të gabuar krem dielli falscilesi e dobet.

su-sung-kem-chong-nang-hieu-qua

Zgjidhni krem ​​kundër diellit nga një markë e njohur me origjinë të qartë.

Një nga faktorët më të rëndësishëm në zgjedhjen krem i mirë kundër diellit është marka e prodhuesit.

Të gjithë duhet t’u japin përparësi markave ndërkombëtare, të cilat janë certifikuar nga FDA ose Bashkimi Evropian sepse kanë rregulla shumë strikte për certifikimin. krem kundër diellit.

>> Disa marka me reputacion që mund t’u referoheni ju pëlqejnë: Markë heliocare – SpanjëMarka EltaMD – SHBA, Marka Image Skincare – SHBA…

Pasi të keni zgjedhur një markë të famshme, shkoni te distributori zyrtar i produktit për të siguruar blerje të vërtetë me çmimin më të mirë.

#2 – Shmangni zgjedhjen e kremrave kimikë të diellit, të cilët përmbajnë përbërës të rrezikshëm për lëkurën

Krem kundër diellit i bazuar në përbërës të ndarë në 2 forma: krem kundër diellit fizik (pasqyron rrezet UV me dioksid titani ose dioksid zinku) dhe krem dielli kimik (thith rrezet UV duke përdorur përbërës të tillë si oksigjeni benzen).

Tham Khảo Thêm:  Chăm sóc, bảo vệ da toàn diện với thuốc chống nắng tốt nhất hiện nay

su-sung-kem-chong-nang-hieu-qua

Preferoni të përdorni krem ​​mbrojtës fizik për të shmangur acarimin e lëkurës.

Ekspertët rekomandojnë që t’i jepni përparësi kremrave fizikë kundër diellit. Kështu që A është i mirë kremi kundër diellit fizik?? Krem kundër diellit fizik përmban dioksid titani ose përbërës të oksidit të zinkut – këta janë përbërës aktivë të sigurt, kanë mbrojtje të mirë nga dielli, nuk shkaktojnë acarim ose shqetësim të lëkurës dhe janë të sigurt për t’u përdorur. Prandaj, duhet t’i jepni përparësi zgjedhjes suaj krem kundër diellit fizikveçanërisht për ata me lëkurë të ndjeshme.

SHËNIMte Përdorni krem ​​kundër diellit efektivsiguri e lartë, duhet të qëndrojë larg linjave produkte për mbrojtjen nga dielli përmban përbërës oxybenzone, Retinoid, Paraben dhe Retinyl palmitate… Në thelb, Oxybenzone dhe Paraben kanë potencialin të shkaktojnë kancer gjiri nëse përdoren për një kohë të gjatë dhe Retinyl Palmitate është një përbërës i rekomanduar që nuk duhet të përdoret në kozmetikë, sepse mund të rrisë rrezikun. të kancerit të lëkurës.

Ju lutemi kontrolloni listën e përbërësve në paketim përpara se të bëni zgjedhjen tuaj krem kundër diellit Ju lutem!

# 3 – Zgjidhni një krem ​​dielli me spektër të gjerë

Nëse rrezet UVA janë shkaku i plakjes së parakohshme të lëkurës suaj, rrudhave, njollave të moshës, lëkura e varur, etj., atëherë rrezet UVB janë fajtorët që bëjnë që lëkura juaj të errësohet, errësohet dhe madje të shkaktojë kancer, lëkurë të rrezikshme.

su-sung-kem-chong-nang-hieu-qua

Zgjidhni krem ​​kundër diellit Spektri i gjerë i etiketuar Broad Spectrum për mbrojtje optimale kundër rrezeve UVA dhe UVB.

Prandaj, duhet patjetër të gjeni linjën tuaj Krem dielli për fytyrën dhe trupi ka aftësinë për të mbrojtur lëkurën nga efektet e dëmshme të rrezeve UVA dhe UVB për të siguruar që lëkura të mbrohet në mënyrën më të mirë.

Nëse krem kundër diellit Nëse thotë Spektri i gjerë, është lloji krem kundër diellit me spektër të gjerëi përshtatshëm për ju që të përdorni, sepse do të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës tuaj kundër efekteve të dëmshme të rrezeve UVA dhe UVB.

#4 – Kushtojini vëmendje SPF-së

Efekti mbrojtës UV i kremrave kundër diellit u vlerësua përmes SPF.

Sipas disa studimeve, SPF 30 mendohet të jetë më i miri për mbrojtjen e përditshme të lëkurës ose për ditët e buta me diell, dhe për ditët e nxehta me diell si vera nuk duhet të përdorni një SPF shumë të ulët sepse nuk do të ndikojë në lëkurën tuaj.Mbrojtja më e mirë e lëkurës.

Për ata që shkojnë në plazh, kalojnë shumë orë jashtë, duhet të zgjedhin një krem ​​kundër diellit me SPF 40 – 50 dhe çdo 2 orë njerëzit duhet të riaplikojnë kremin një herë në mënyrë që produkti të funksionojë. Aftësi efektive për të mbrojtur lëkurën nën ndikimin e dielli.

su-sung-kem-chong-nang-hieu-qua

Kushtojini vëmendje SPF-së kur zgjidhni një krem ​​kundër diellit.

shënim: Zgjedhja e një kremi kundër diellit me një SPF shumë të lartë mbi 50 nuk do të thotë se produkti ka një aftësi shumë më të lartë për të mbrojtur lëkurën. Dermatologët këshillojnë që duhet të blini një krem ​​kundër diellit me SPF më të lartë se 15 por jo më të madh se 50 sepse kremrat me SPF më të lartë se 50 do të përmbajnë shumë përbërës kimikë. Këto substanca do të ngjiten në lëkurë për një kohë të gjatë, duke e bërë lëkurën të pambrojtur ndaj dëmtimeve, duke shkaktuar hapjen e poreve dhe duke krijuar kushte të favorshme për zhvillimin e akneve, duke prekur lëkurën.

Tham Khảo Thêm:  BÍ QUYẾT DƯỠNG TÓC CHẮC KHỎE VÀ DÀY MƯỢT NGAY TẠI NHÀ

#5 – Zgjidhni një krem ​​kundër diellit që është rezistent ndaj ujit

Me motin e nxehtë të verës, lëkura është e lehtë për t’u djersitur. Për më tepër, kur shkojmë në plazh, bëjmë not, jemi vazhdimisht të ekspozuar ndaj ujit, kështu që krem kundër diellit mbrojtja e lëkurës lahet shumë lehtë.

Prandaj, një faktor tjetër i rëndësishëm që duhet t’i kushtoni vëmendje Përdorni krem ​​kundër diellit efektiv është një zgjedhje prioritare Krem diellor i mirë i papërshkueshëm nga uji për të parandaluar që kremi të rrjedhë dhe të humbasë efektivitetin e tij.

Përdorni krem ​​kundër diellit efektiv

Zgjidhni një krem ​​kundër diellit që është rezistent ndaj ujit.

Një gjë që duhet të keni ende parasysh, krem dielli i papërshkueshëm nga uji Gjithashtu mbron lëkurën vetëm për rreth 40 – 80 minuta kur ekspozohet ndaj ujit, kështu që mos harroni të riaplikoni kremin kundër diellit çdo 2 orë për mbrojtjen më të mirë nga dielli për lëkurën tuaj.

#6 – Testoni reagimin e kremit kundër diellit kur zgjidhni ta përdorni

Jo të gjitha linjat e produkteve të kremrave të diellit kanë përbërës absolutisht të sigurt. Së bashku me këtë, lëkura juaj gjithashtu mund të mos jetë e përshtatshme për disa substanca në krem, të cilat mund të shkaktojnë acarim të lëkurës.

Prandaj, për të garantuar sigurinë dhe Përdorni krem ​​kundër diellit efektiv, duhet te provoni pak krem ​​ne lekuren nen krah, lereni per 24 ore. Nëse nuk ka shenja të çuditshme, filloni ta përdorni në fytyrë ose në trup.

#7 – Lëkura e pastër para se të përdorni krem ​​kundër diellit

Pastrues ose xhel dushi janë “asistentë efektivë” për t’ju ndihmuar të pastroni thellësisht lëkurën tuaj, të hiqni papastërtitë, sebumin dhe bakteret që ekzistojnë në lëkurë.

su-sung-kem-chong-nang-hieu-qua

Pastroni thellësisht lëkurën përpara se të aplikoni krem ​​kundër diellit.

Ky është një nga hapat bazë të kujdesit të lëkurës, por është veçanërisht i rëndësishëm nëse dëshironi të përdorni krem ​​kundër diellit efektiv. Pastrimi i lëkurës ndihmon krem kundër diellit depërton më shpejt në lëkurë, nuk shkakton depërtimin e baktereve, duke shkaktuar akne.

#8 – Përdorni një krem ​​kundër diellit efektiv kur përdoret në sasinë e duhur

Sa krem ​​dielli mjafton?? Aplikoni një shtresë kremi kundër diellit mjaftueshëm, jo ​​shumë të trashë apo shumë të hollë. Nëse përdoret shumë pak, koha krem kundër diellit Mbrojtja juaj e lëkurës do të reduktohet shumë, por kur e përdorni shumë, do ta bëjë lëkurën të bllokuar, të pakëndshme, shumë të lehtë për të shkaktuar puçrra dhe plakje më të shpejtë të lëkurës.

Për të mbuluar lëkurën e ekspozuar të një të rrituri nevojiten rreth 30 gram krem ​​kundër diellit. Si të përdorni krem ​​kundër diellit efektiv për fytyrën dhe trupin:

Për kremrat kundër diellit

Merrni një sasi prej rreth 30 g krem ​​kundër diellit në pëllëmbën e dorës dhe shpërndajeni në mënyrë të barabartë në të gjitha zonat e ekspozuara ndaj diellit, duke përfshirë fytyrën, këmbët, duart, qafën, pjesën e pasme të qafës.

Tham Khảo Thêm:  Tuân thủ 5 thói quen chăm sóc da cơ bản này, làn da toàn thân luôn trắng mịn nõn nà

Më pas aplikojeni në mënyrë të barabartë dhe masazhoni butësisht për disa minuta në mënyrë që përbërësit aktivë në kremin e diellit të përthithen plotësisht dhe të maksimizojnë efektin e mbrojtjes nga dielli.

su-sung-kem-chong-nang-hieu-qua

Përdorni një krem ​​kundër diellit efektiv kur përdoret në sasinë e duhur.

Për spërkatje kundër diellit

Shkundni mirë përpara përdorimit.

Mbajeni shishen drejt dhe mbajeni shishen me spërkatës rreth 15 cm larg dhe spërkateni bujarisht në të gjithë trupin për të mbrojtur lëkurën.

Kujdes: Kini kujdes kur aplikoni krem ​​kundër diellit me spray në fytyrën tuaj dhe veçanërisht kur jeni rreth fëmijëve.

#9 – Përdorni krem ​​kundër diellit në kohën e duhur

te Përdorni krem ​​kundër diellit efektivaplikoni kremin kundër diellit 20-30 minuta përpara se të dilni për të lejuar që kremi të depërtojë në lëkurë, duke krijuar një shtresë të fortë mbrojtëse për të maksimizuar efektivitetin e mbrojtjes nga dielli për lëkurën.

Shënim, riaplikoni kremin pas 2-3 orësh, nëse është aktiv, rrisni numrin e herë për të siguruar që filmi mbrojtës i lëkurës të ruhet vazhdimisht.

Përveç kësaj, shumë prej jush kanë pyetje A duhet të hiqni grimin kur përdorni krem ​​kundër diellit?? Përgjigja është po. Mos harroni të lani fytyrën dhe të hiqni grimin çdo natë për të larguar papastërtitë, për të hequr shtresën e kremit kundër diellit në lëkurë, për të ndihmuar në pastrimin e thellë dhe për ta mbajtur lëkurën më të hapur.

#10 – Kombinoni kremin kundër diellit me aksesorët mbrojtës nga dielli dhe pilula endogjene kundër diellit

Pavarësisht nga krem kundër diellit ka efektin e mbrojtjes se lekures tuaj nga efektet e demshme te diellit (si per shembull shmangia e erresimit te lekures, parandalimi i plakjes se parakohshme…) por nuk ka mbrojtje 100% nga dielli dhe kremi i diellit nuk ju ndihmon nga goditjet e nxehta, djegiet. .

su-sung-kem-chong-nang-hieu-qua

Kombinoje kremin kundër diellit me aksesorët mbrojtës nga dielli dhe pilula endogjene kundër diellit.

Prandaj, nuk duhet të mbështeteni te kremi kundër diellit, por duhet të kombinoni masa të shumta mbrojtjeje nga dielli në të njëjtën kohë për të siguruar mbrojtje optimale të lëkurës nga brenda jashtë.

Ju lutemi kombinoni përdorimin e kremrave kundër diellit, maskave, syze dielli, çorape… krem kundër diellit dhe përdorni Pilula endogjene kundër diellit për mbrojtje maksimale nga efektet e rrezeve UV.

>> KENI PYETJE: A janë të mira pilulat kundër diellit?

Zgjidhni një linjë të mirë mbrojtëse kundër diellit, Përdorni krem ​​kundër diellit efektiv, si duhet do t’ju ndihmojë të siguroni mbrojtje optimale nga dielli për lëkurën tuaj dhe të sigurt për t’u përdorur; Ndihmon lëkurën të qëndrojë e shëndetshme, e re dhe e bukur çdo ditë. Pra, le të “kujtojmë” 10 parimet e renditura më sipër për të gjetur dhe përdorur kremin më të përshtatshëm për ju!Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Sử dụng kem chống nắng hiệu quả khi “nằm lòng” 10 nguyên tắc sau . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *