Sai lầm cần tránh khi đắp mặt nạ khiến da xuống cấp

Maskë është një nga hapat e veçantë të kujdesit të lëkurës për të ndihmuar në plotësimin e lëndëve ushqyese të nevojshme për rigjenerimin dhe ushqyerjen e lëkurës dhe mbështetje për përmirësimin e papërsosmërive të lëkurës si heqja e rrudhave, rritja e elasticitetit, ngadalësimi i procesit të plakjes. Edhe pse maska ​​ka shumë përdorime, nëse ju përdorni gabimisht, mund ta përkeqësojë lëkurën tuaj. Në mënyrë që një maskë për fytyrën të maksimizojë efektivitetin e saj, duhet të shmangni gabimet e mëposhtme kur aplikoni një maskë për fytyrën.

Mbrojtje nga dielli nga brenda

A e mbani maskën siç duhet?

Rëndësia e mbajtjes së maskës locion

Maskat kanë qenë prej kohësh një nga Produkte për kujdesin e lëkurës Të preferuarat dhe punët e grave maskë Konsiderohet si një hap i përsosur për kujdesin e lëkurës që sjell shumë përfitime të jashtëzakonshme:

 • Maskë Ndihmon në largimin e papastërtive, sebumit, pastrimin e thellë të lëkurës, ndihmon në hapjen e poreve.
 • Ndihmon në zbardhjen e ngjyrës së errët të lëkurës.
 • Ndihmon në rikthimin e elasticitetit dhe qëndrueshmërisë natyrore të lëkurës.

[Góc chia sẻ] Gabimet që duhen shmangur kur aplikoni një maskë ushqyese e bëjnë lëkurën të degraduar gjithnjë e më shumë

Maskë Ky është një nga hapat më të rëndësishëm të kujdesit të lëkurës.

 • Maska ju ndihmon të relaksoheni, të reduktoni stresin për fytyrën tuaj.
 • Përdorni një maskë për lëkurë më të shëndetshme dhe më të freskët.
 • Parandalon inflamacionin dhe shëron plagët e lëkurës.
 • Përtëritje e lëkurësndihmon në ngadalësimin e plakjes së lëkurës, mbështet heqjen e rrudhave …
 • Rikthen lëkurën e butë, të butë dhe rrezatuese.

Si Hapat e kujdesit të lëkurës së fytyrës të tjera të nevojshme, maskë për kujdesin e lëkurës Bëhet pasi lëkura është pastruar, eksfoluar dhe masazhuar për të zhbllokuar poret.

Udhëzime se si të zgjidhni maskë ushqyese i përshtatshëm për çdo lloj lëkure

Maska është si një “armë sekrete” për të ndihmuar lëkurën e grave të bëhet gjithnjë e më e shëndetshme, e ndritshme dhe njolla perfekte. Megjithatë, është e rëndësishme që të zgjidhni maskën e duhur, të përshtatshme për natyrën e lëkurës tuaj dhe ta përdorni atë siç duhet. maskë ushqyese jep vetëm performancën më të mirë.

Këtu janë disa këshilla kur zgjidhni maskë ushqyese i përshtatshëm për çdo lloj lëkure mund t’i referoheni:

Si të zgjidhni një maskë për lëkurë të thatë

Lëkura e thatë ka gjëndra dhjamore pak aktive që nuk japin lagështi të mjaftueshme dhe dehidratohen lehtësisht, kështu që lëkura shpesh është e qëruar, e plasaritur, e ashpër dhe e thatë ka shpejtësinë më të shpejtë të plakjes.

[Góc chia sẻ] Gabimet që duhen shmangur kur aplikoni një maskë ushqyese e bëjnë lëkurën të degraduar gjithnjë e më shumë

Si të zgjidhni Maskë për lëkurë të thatë.

Me lëkurë të thatë, duhet t’i jepni përparësi zgjedhjes së këtyre llojeve maskë ushqyese Shumë hidratues, i pasur me vajra ushqyes dhe antioksidantë për të përmirësuar tharjen dhe për ta lënë lëkurën të butë dhe të freskët.

Si të zgjidhni një maskë për lëkurë të yndyrshme

Në ndryshim nga lëkura e thatë, lëkura e yndyrshme ka gjëndra dhjamore të forta, duke e bërë lëkurën gjithmonë në gjendje të yndyrshme, të prirur për akne, acarim, pore të mëdha…

Nëse keni lëkurë të thatë, zgjidhni linjat maskë ushqyese Pa vaj, ka kontroll të mirë të yndyrës, mbështetje antibakteriale dhe ekuilibër të lagështisë në lëkurë në mënyrë efektive.

Zgjidhni një maskë për lëkurë të ndjeshme

Ju gjithashtu e dini se lëkura e ndjeshme është jashtëzakonisht “e vështirë për t’u kënaqur”, kështu që kur zgjidhni ndonjë produkt për kujdesin e lëkurës, duke përfshirë maskë ushqyese Gjithashtu duhet të keni kujdes sepse edhe një gabim i vogël mund të shkaktojë irritim të lëkurës, skuqje, puçrra, kruajtje…

[Góc chia sẻ] Gabimet që duhen shmangur kur aplikoni një maskë ushqyese e bëjnë lëkurën të degraduar gjithnjë e më shumë

Zgjidhni Maskë për lëkurë të ndjeshme.

Është më mirë t’i jepet përparësi përdorimit të maskave me ekstrakte 100% natyrale, të buta, të afta për të rivendosur lëkurën si çaji jeshil, vitamina, aloe vera, alga deti…

Kujdes: Shmangni linjat e maskave që përmbajnë alkool, vajra minerale, aroma, ngjyra artificiale… sepse ato gjithmonë gjejnë rreziqe të fshehura për lëkurën e ndjeshme.

Si të zgjidhni një maskë për lëkurën me akne

Në thelb, lëkura me akne është mjaft e ndjeshme dhe e prekshme, kështu që zgjedhja e maskës së gabuar do ta bëjë lëkurën më të dobët dhe aknet më të theksuara.

Për të garantuar sigurinë dhe për të ndihmuar aknet të përmirësohen në mënyrë efektive, duhet t’i jepni përparësi zgjedhjes maskë ushqyese Përmban përbërës argjile të kombinuara me lëndë ushqyese që kanë veti antibakteriale, anti-inflamatore dhe pastruese të buta.

[Góc chia sẻ] Gabimet që duhen shmangur kur aplikoni një maskë ushqyese e bëjnë lëkurën të degraduar gjithnjë e më shumë

Si të zgjidhni maskë për fytyrën për lëkurën me akne.

Ju lutemi qëndroni larg maskave që përmbajnë alkool, vajra esencialë, parfume, formula të forta për kontrollin e vajit… sepse do ta bëjë lëkurën me akne edhe më të prirur ndaj akneve.

Si të zgjidhni një maskë për lëkurë të kombinuar

Lëkura e kombinuar është mjaft e ndërlikuar, zona T (në hundë dhe ballë) është shpesh e yndyrshme, por zona U (rreth faqeve, nën qafë) është e thatë. Nese jo Kujdesi i duhur i lëkurës Dhe përdorimi i kozmetikës së papërshtatshme mund ta bëjë lëkurën e kombinuar të prirur ndaj plakjes së parakohshme, duke shkaktuar puçrra të mëdha, skuqje, pore të mëdha…

Për t’u kujdesur për lëkurën e kombinuar në mënyrën më të mirë, duhet të zgjidhni 2 lloje maskash në të njëjtën kohë – 1 lloj. Maskë xhel për lëkurë të yndyrshme Aplikoni në T-zone dhe 1 tip Maska me xhel për lëkurë të thatë për përdorim në zonën U.

Gabimet që duhen shmangur kur maskë për kujdesin e lëkurës

Pavarësisht nga maskë ushqyese sjell përfitime të panumërta për lëkurën, por nëse ju maskë në mënyrë jo të duhur, maska ​​jo vetëm që nuk promovon funksionin e saj të plotë, por edhe e përkeqëson lëkurën tuaj.

Dhe më poshtë janë gabimet që duhen shmangur kur maskë Duhet të shmangni që të kujdeseni për lëkurën tuaj në mënyrën më të mirë.

Maskë pa pastruar lëkurën

Kur aplikoni një maskë ndërsa lëkura është e ndotur, ajo do të ndikojë në nivelin e lëndëve ushqyese të depërtuara në lëkurë, por gjithashtu do të lejojë që bakteret në sipërfaqe të sulmojnë lëkurën në një mjedis të lagësht.

Prandaj, të gjithë duhet t’i kushtojnë vëmendje që të lajnë plotësisht fytyrën para dhe pas maskë për të siguruar që lëkura të marrë burimin më të mirë të të ushqyerit.

[Góc chia sẻ] Gabimet që duhen shmangur kur aplikoni një maskë ushqyese e bëjnë lëkurën të degraduar gjithnjë e më shumë

Pas pastrimit të lëkurës rekomandohet të aplikoni një maskë ushqyese.

Zgjidhni maskën e gabuar

Nuk është rastësi që shkencëtarët hulumtojnë dhe prodhojnë shumë lloje maskash. Çdo lloj kujdeset në mënyrë specifike për çdo lloj lëkure, e cila mund të jetë një “parajsë” për lëkurën e ndjeshme, por një “ferr” për lëkurën e thatë.

Përdorimi i llojit të gabuar të maskës bën që lëkura të pësojë shumë dëmtime, duke shkaktuar tharje dhe plakje më të shpejtë. Prandaj, gjëja e parë që duhet të dini është se çfarë lëkure keni dhe më pas të zgjidhni maskën e duhur.

Aplikoni maskën me gishta

Shumë njerëz mendojnë se aplikimi i një maske me gishta do të jetë më efektiv sepse lëkura e duarve është e butë, por mjaft e fortë që substancat të depërtojnë thellë në pore. Por a siguroheni që ato të jenë mjaftueshëm të pastra, të mos përmbajnë baktere të dëmshme dhe të mos shkaktojnë që sekretimi i vajit të bllokojë poret?

Mbrojtje nga dielli nga brenda

Shumë njerëz ende e kanë zakon të përdorin duart për të përhapur maskën në fytyrë, gjë që është e gabuar.

Zgjidhja më e mirë është përdorimi i një furçe të specializuar për ta përhapur maskën në mënyrë të barabartë në lëkurë dhe në të njëjtën kohë për të ndihmuar në arritjen e një efekti të njëtrajtshëm pastrimi në çdo zonë të fytyrës.

Lëreni maskën për një kohë të gjatë

Koha për të aplikuar maskën është vetëm 20-30 minuta, por shumë gra shpesh kanë zakon të vendosin një maskë ndërsa janë shtrirë për të parë një film, për të lexuar një histori ose për të fjetur… dhe këto gjëra do t’ju bëjnë të harroni kohën. për të hequr maskë shkojnë. Puna për të maskë Qëndrimi në lëkurë për një kohë të gjatë është gjithashtu një gjë “negative” sepse mbajtja e lëndëve ushqyese në lëkurë për një kohë të gjatë nuk do të rrisë efektivitetin, por gjithashtu do ta bëjë lëkurën të ndihet e shtrënguar, ka mungesë oksigjeni dhe lëkura dehidrohet lehtësisht.

Mënyra më e mirë për të punuar maskë efektive është të lexoni me kujdes udhëzimet për përdorim dhe të vendosni një orë alarmi për të shmangur harrimin ose lënien e maskës për një kohë të gjatë.

Aplikoni një maskë për kujdesin e lëkurës çdo ditë

Punë maskë Rregullisht do të humbasë shtresën mbrojtëse natyrore të vajit në sipërfaqen e lëkurës, duke e bërë lëkurën tuaj të humbasë aftësinë e saj për t’i rezistuar ndikimeve mjedisore dhe për të qenë e pambrojtur.

[Góc chia sẻ] Gabimet që duhen shmangur kur aplikoni një maskë ushqyese e bëjnë lëkurën të degraduar gjithnjë e më shumë

Duhet të përdoret vetëm maskë ushqyese 1-2 herë në javë.

Edhe pse maska ​​është burim i lëndëve ushqyese që kujdesen dhe ushqejnë lëkurën, nuk duhet ta teproni dhe mos e përdorni çdo ditë. Normalisht, ju duhet vetëm të përdorni maskë ushqyese 1-2 herë në javë.

Disa maska ​​kanë një datë të caktuar skadence dhe një cikël përdorimi, kështu që nëse doni të arrini rezultate të mira, duhet të ndiqni udhëzimet e përshkruara.

Përdorni vetëm një lloj maske për fytyrën

Lëkura shpesh ndryshon për shkak të humorit, motit, klimës ose faktorëve të jashtëm. Prandaj, nëse përdorni vetëm një lloj maske, ajo nuk do të jetë në gjendje t’i përgjigjet mirë ndryshimit të lëkurës.

Tani ka mjaft varietete maskë për kujdesin e lëkurës bukur maskë kremforme xheli … me perdorime te ndryshme si permiresimi hidratues, kolagjeni, furnizimi me uje, rritja e vitamines C, mbeshtetja kundër plakjes së lëkurës… ju mund të zgjidhni maska ​​me shumë qëllime për t’u kujdesur për lëkurën tuaj plotësisht dhe në mënyrën më të mirë.

Maskë tepër i trashë

Shumë prej jush mendojnë maskë Sa më i trashë të jetë, aq më efektiv është, por kjo nuk është plotësisht e vërtetë.

[Góc chia sẻ] Gabimet që duhen shmangur kur aplikoni një maskë ushqyese e bëjnë lëkurën të degraduar gjithnjë e më shumë

Nuk duhet maskë tepër i trashë.

Është e mundur me shumë lloje maskash, kur aplikohet trashë, do të ndihmojë sipërfaqen të kontaktojë më shumë lëndë ushqyese, të nxisë qarkullimin e gjakut dhe të ndihmojë lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në qelizat e lëkurës. Por, shtresimi maskë Shumë e trashë do të bëjë që poret të zgjerohen më shumë se zakonisht për të thithur lëndët ushqyese, kështu që poret zmadhohen, duke krijuar kushte që papastërtitë dhe bakteret të hyjnë lehtësisht thellë në epidermë të lëkurës.

Përdorni një pastrues për fytyrën pas aplikimit të maskës

Hiqni dorë menjëherë nga zakoni i përdorimit të një pastrues pas aplikimit të maskës, sepse pastruesja do të heqë të gjithë lëndët ushqyese që lëkura juaj sapo ka përthithur nga maska.

Nëse ndjeni se lëkura juaj është e yndyrshme pas maskë Më pas mund të përdorni ujë të ngrohtë për të larë fytyrën (shmangni përdorimin e ujit shumë të nxehtë sepse e bën lëkurën të thatë dhe shmangni përdorimin e ujit të ftohtë sepse bllokon lehtë poret).

Përdorimi i rregullt i maskave të peel-off

Maskat e peel-off (ose ngjitëse) kanë një efekt të qartë të përmirësimit të lëkurës, por kur hiqni maskën, shpesh shkakton dhimbje dhe dëmtim të lëkurës dhe kjo i bën poret më të mëdha dhe të lehta për të shkaktuar alergji të lëkurës. Prandaj, nuk rekomandohet përdorimi i rregullt i fytyrës që heq, por mund ta përdorni në vend të saj maskë xhelkrem…

[Góc chia sẻ] Gabimet që duhen shmangur kur aplikoni një maskë ushqyese e bëjnë lëkurën të degraduar gjithnjë e më shumë

KYMos përdorni shpesh maska ​​peel-off sepse është e lehtë të shkaktojë dhimbje dhe dëmtim të lëkurës.

Përfundoni hapat e kujdesit të lëkurës, por harroni të mbroni

Keni shpenzuar shumë kohë dhe përpjekje për t’u kujdesur për të, por keni harruar të mbroni lëkurën tuaj nga efektet e dëmshme të dritës së diellit dielli, ndotja e faktorëve të mjedisit; Rezultati është lëkura që mbetet e shurdhër, me shkëlqim dhe pa jetë. Krem kundër diellit Ky është një hap i rëndësishëm në mbrojtjen e rezultateve të kujdesit për lëkurën tuaj.

Mbrojtje nga dielli nga brenda

Gratë në Japoni dhe shumë vende aziatike përdorin Be – Max The Sun bëni masa mbrojtëse nga dielli, mbroni lëkurën e bardhë të ndritshme, lëmoni më të shëndetshme.

Nëse aplikoni një krem ​​që shkakton acarim ose shqetësim, por ende nuk mund të mbrojë lëkurën e të gjithë trupit, mund ta përdorni. pilulë dielli zëvendësojnë. Kjo është zgjidhja Mbrojtje nga dielli nga brenda Është më i preferuari nga shumë njerëz sot për shkak të sigurisë absolute dhe efikasitetit të lartë.

Nuk ka nevojë të lani duart përpara se të përdorni maskën

Duart janë vendi më i përqendruar i baktereve, kështu që nëse nuk i lani mirë duart përpara se të aplikoni maskën në lëkurë, do të bëjë që vaji të bllokojë poret dhe të krijojë kushte që bakteret të kenë mundësi. Bie në kontakt me lëkurën dhe shkakton akne.

Ju mund të përdorni një furçë të specializuar ose një dorezë mjekësore të specializuar sa herë që aplikoni maskën.

Më sipër janë të gjitha informacionet se si të zgjidhni maskën e duhur si dhe të tregoni gabimet e zakonshme kur maskëshpresoj që të gjithë të kenë marrë më shumë njohuri dhe të kenë zotëruar Si të përdorni një maskë për fytyrën? Mënyra e duhur për t’u kujdesur për lëkurën tuaj për të marrë rezultatet më të mira.Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Sai lầm cần tránh khi đắp mặt nạ khiến da xuống cấp . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  Thúy Vân review so sánh kem chống nắng nhà St Dalfour và Obagi

Related Posts

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *