Review kem chống nắng cho da sử dụng treatment

Nuk mund të mohohet rëndësia e përdorimit të kremit kundër diellit çdo ditë, veçanërisht në lëkurën e trajtuar. Pra, cilat janë kriteret e vlerësimit për kremrat kundër diellit për lëkurën që përdorin trajtim? Dhe cilat janë produktet më të vlerësuara sot? Le ta zbulojmë përmes këtij artikulli të Class of Beauty.

 Rishikoni trajtimin e lëkurës kundër diellit cili është i mirë?

Rishikoni trajtimin e lëkurës kundër diellit cili është i mirë?

1. Koncepti i trajtimit të lëkurës

Për adhuruesit e bukurisë, termi trajtim ndoshta nuk është më i çuditshëm. Trajtimi kuptohet si një term që flet për produkte të veçanta, zgjidhjen e problemeve të lëkurës si errësirë, pigmentim, akne, lëkurë të zbehtë, pore të mëdha ose plakje të lëkurës.

2. Përbërësit aktivë që përdoren zakonisht për trajtimin e lëkurës

Çdo lloj trajtimi ka përdorime të ndryshme, përbërësit aktivë që përdoren zakonisht për trajtimin e lëkurës përfshijnë:

 • AHA/BHA: Këto janë dy acidet eksfoliuese më të përdorura sot, shumë efektive në trajtimin e pikave të zeza, akneve të fshehura, fibrave dhjamore. Nëse AHA funksionon në sipërfaqen e lëkurës, BHA do të hyjë thellë në pore, duke eliminuar tërësisht bakteret dhe papastërtitë.
 • Niacinamide (vitamina B3): Ky përbërës aktiv ndihmon në eliminimin e problemeve të lëkurës që lidhen me poret ose aknet. Përveç kësaj, ai gjithashtu anti-plakje, eksfoliues, zbardhues, heq njollat ​​e errëta, pigmentimin …
 • Vitaminë C: Emri shkencor është Acidi Askorbik, me efekt antioksidues. Përveç kësaj, vitamina C gjithashtu ndihmon në zbardhjen e lëkurës dhe zbehjen e njollave të errëta duke parandaluar prodhimin e pigmentimit të lëkurës.
 • Retinol: “Përbërësi aktiv i artë” i fshatit të kujdesit të lëkurës me efektin e mbështetjes së trajtimit të akneve është jashtëzakonisht efektiv dhe redukton shfaqjen e rrudhave duke prodhuar kolagjen dhe qeliza të lëkurës.
 • Tretinoin: Trajtoni aknet, stimuloni prodhimin e qelizave të lëkurës dhe kolagjenit, reduktoni rrudhat në lëkurë.

3. Disa shënime gjatë trajtimit të lëkurës

Kur lëkura është në procesin e trajtimit, është e rëndësishme të merren parasysh sa vijon:

 • Testoni produktin në një zonë të vogël të lëkurës përpara përdorimit për të shmangur acarimin e lëkurës.
 • Kur filloni, duhet ta përdorni produktin vetëm në një përqendrim të lehtë dhe ta përdorni një herë në javë. Rritni ngadalë frekuencën pasi lëkura të jetë ambientuar.
 • Sigurohuni që të përdorni krem ​​kundër diellit për të mbrojtur lëkurën tuaj. Në të kundërt lëkura do të dëmtohet nga rrezet ultraviolet dhe do të shkaktojë nxirje, melasma, njolla etj.
 • Përdorni krem ​​kundër diellit edhe në shtëpi dhe në ditët me re.
 • Është e nevojshme të mbuloheni me kujdes kur dilni jashtë me aksesorë si rroba të gjata, maska, kapele, syze dielli etj.

Sigurohuni që të përdorni krem ​​kundër diellit për të mbrojtur lëkurën tuaj.

Sigurohuni që të përdorni krem ​​kundër diellit për të mbrojtur lëkurën tuaj.

4. Pse ekziston koncepti i kremit kundër diellit për trajtimin e lëkurës?

Nevojat, vetitë dhe kushtet e lëkurës së çdo personi janë të ndryshme, ndaj zgjedhja e kremit të duhur të diellit nuk është e njëjtë. Për shembull, njerëzit që janë shpesh në shtëpi kanë nevojë vetëm për SPF rreth 20, dhe njerëzit që shpesh notojnë dhe bëjnë aktivitete në natyrë kanë nevojë për produkte me SPF të lartë dhe janë rezistent ndaj ujit, etj.
Për lëkurën që trajtohet, përzgjedhja ka edhe kërkesa më strikte. Sepse kur aplikoni përbërës aktivë si AHA, BHA, Retinol përdoren në përqendrime të larta – apo edhe Tretinoin, procesi i derdhjes dhe rigjenerimit të qelizave të reja zhvillohet më intensivisht se zakonisht. Qelizat e reja sjellin bukurinë e lëkurës së lëmuar, të lëmuar, por në të njëjtën kohë, janë më të ndjeshme, më të ndjeshme ndaj sulmeve nga agjentët mjedisorë.
Nëse nuk e mbroni plotësisht lëkurën, lëkura duke përdorur trajtimin do të ketë efektin e kundërt. Jo vetëm që nuk është më e bukur, por edhe acarimi, skuqja, djegia dhe lëkura do të errësohet, pigmentet kafe (melasma) shfaqen më / më të errët se më parë.
Pikërisht për këto arsye lindi koncepti i kremit kundër diellit për trajtimin e lëkurës.

>>> Lexo më shumë: Krem dielli me spektër të gjerë për trajtimin e lëkurës

5. Kriteret për vlerësimin e kremrave kundër diellit për lëkurën duke përdorur trajtim

Duke ditur kriteret e mëposhtme, ju lehtë do të zgjidhni vetë një produkt efektiv kundër diellit për trajtimin e lëkurës.

 • SPF 30 ose më i lartë: Ndihmon në mbrojtjen efektive të lëkurës nga rrezet UV që ekzistojnë në diell.
 • Mbrojtje nga dielli me spektër të gjerë: Përfshirë filtra UVA dhe UVB për mbrojtje optimale të lëkurës. Produktet mbrojtëse kundër diellit me një SPF 30 ose më shumë dhe një indeks PA janë të mjaftueshme për të përmbushur standardin e mbrojtjes nga dielli me spektër të gjerë. Ose, produkti shpesh ka fjalët “Broad Spectrum”, ose “Full Spectrum” ose “UVA mbrojtur”.
 • Ekstraktet natyrale: Jepini përparësi produkteve të nxjerra nga natyra së bashku me disa përbërës të aftë për të penguar prodhimin e radikaleve të lira si tokoferil glukozid, oktinoksat, tokoferol, … do të ndihmojnë në zbutjen dhe rivendosjen e lëkurës në mënyrë efektive.fruta.
 • Pa alkool, aromë: Duhet të zgjidhni produkte që nuk përmbajnë (ose përqendrim të ulët) përbërës të tillë si alkool, aroma dhe përbërës të tjerë irritues që mund të shkaktojnë alergji, skuqje, kruajtje, etj.

Zgjidhni një produkt me SPF 30 ose më të lartë.

Zgjidhni një produkt me SPF 30 ose më të lartë.

6. Rishikoni kremin më të mirë të diellit për trajtimin e lëkurës

6.1. Skincode Losion për fytyrën për mbrojtjen nga dielli SPF 50 me spektër të gjerë emulsioni për mbrojtjen nga dielli

Skincode Sun Protection Face Lotion SPF 50 është një nga linjat më të shitura të produkteve të kremrave kundër diellit në Zvicër të markës kozmetike Skincode. Dizajni është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, veçanërisht i përshtatshëm për lëkurën pas trajtimit të teknologjisë së lartë. Produkti ndihmon në bllokimin e dëmtimit nga gjatësitë e valëve ultravjollcë UVA dhe UVB. Gjithashtu ofron antioksidantë të fuqishëm për të ndihmuar në mbrojtjen e lëkurës nga djegia dhe djegia nga dielli. Si dhe rrit aftësinë e lëkurës për t’u rigjeneruar, duke mbajtur lëkurë të shëndetshme dhe të lëmuar.

Përbërësi kryesor: CM-Glukan, ekstrakt i frutave të vaniljes planifolia, vitamina C dhe E.

Përparësi të jashtëzakonshme

 • Formula është testuar dermatologjikisht në Zvicër.
 • 100% vegan, pa përbërës me origjinë shtazore dhe pa parabene, parfum, konservues dhe ngjyrues.
 • Kremi përthithet shpejt në lëkurë dhe nuk ngjitet.
 • SPF 50 është ideal për mbrojtjen e lëkurës së trajtuar.

Çmimi referencë: 1 007 000 VND / tub 50 ml.

Locion për fytyrën për mbrojtjen nga dielli Skincode SPF 50.

Skincode Locion Mbrojtës nga Dielli i Fytyrës SPF 50 ofron mbrojtje gjithëpërfshirëse.

6.2. Krem kundër diellit për trajtimin e lëkurës Image Skincare SPF30+

Image Skincare SPF30+ ofron mbrojtje nga dielli me spektër të gjerë si kundër UVA, UVB, rrezet e dritës blu dhe agresorët mjedisorë që shkaktojnë plakje të parakohshme.

Përbërësi kryesor: Oksid zinku 21.6%, Fotosome, Vitaminë C, çaj jeshil.

Avantazh i jashtëzakonshëm

 • Ka aftësinë për të mbrojtur lëkurën nga drita blu nga ekranet e telefonit ose pajisjet elektronike.
 • Kremi i bardhë qumështor është i butë, pak i lëngshëm, kështu që përthithet shumë shpejt.
 • Nuk formon një shtresë të bardhë në sipërfaqen e lëkurës.
 • Aroma është shumë e këndshme menjëherë pas hapjes së kapakut.
 • Përbërësit janë beninje, nuk përdorin konservues, nuk shkaktojnë acarim dhe janë të përshtatshëm edhe për lëkurë të thatë të ndjeshme.

Çmimi referencë: 1,490,000 VND / tub 91g.

Image Skincare SPF30+ mbrojtje nga dielli me spektër të gjerë.

Image Skincare SPF30+ mbrojtje nga dielli me spektër të gjerë.

6.3. Trajtim Krem dielli me spektër të gjerë për lëkurën MartiDerm The Originals

Kremi Fluid MartiDerm The Originals Proteos Screen SPF 50 është një krem ​​kundër diellit me spektër të gjerë që ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga efektet e rrezeve UVA, UVB, dritës blu dhe rrezeve infra të kuqe. Së bashku me këtë, parandalon dhe redukton dëmtimet e lëkurës të shkaktuara nga rrezet UV si skuqje, thatësi, djegie nga dielli, mpirje, njolla, etj.

Përbërësi kryesor: Filtra kremë dielli të kapsuluar, proteoglikane, kompleks spektri, kompleks të acidit hialuronik dhe silikon.

Përparësi të jashtëzakonshme

 • Mbrojtje nga dielli me spektër të gjerë, edhe ndaj dritës blu.
 • Cilësi e lehtë, e zhytur në çast, nuk bllokon poret.
 • I sigurt, i butë, i testuar.
 • SPF 50 është ideal për mbrojtjen e lëkurës.
 • Nuk përmban alkool, aromë, ngjyrues, nuk shkakton akne.

Çmimi referencë: 1,350,000 VND / tub 40 ml.

Krem Fluid MartiDerm The Originals Proteos Screen SPF 50.

Krem Fluid MartiDerm The Originals Proteos Screen SPF 50.

6.4. Trajtim kremi kundër diellit për lëkurën Heliocare 360 ​​’Lëngu i Tolerancës Minerale SPF50

Heliocare 360 ​​Mineral Tolerance Fluid SPF50 përmban 100% filtër mineral, teknologji Fernblock dhe përbërës aktivë dhe antioksidantë. I aftë për mbrojtje gjithëpërfshirëse të lëkurës, filtër me spektër të gjerë kundër efekteve të dëmshme të UVA, UVB, dritës blu (HEV) dhe infra të kuqe (IR).

Përbërësi kryesor: Filtri Fernblock, Glycosilase, Vitamin E, Arginine, Bioshield System (OTZ + Melanin Biomimetic).

Përparësi të jashtëzakonshme

 • Mbrojtje nga dielli me spektër të gjerë, mbrojtje superiore e lëkurës.
 • Finish thahet, përthithet shpejt, nuk grumbullohet, nuk ngjitet, nuk lë vija të bardha.
 • Përbërësit natyralë janë të sigurt, nuk shkaktojnë acarim, skuqje edhe për lëkurën më të ndjeshme.

Çmimi referencë: 1,287,000 VND/50 ml shishe.

Heliocare 360 ​​Mineral Tolerance Fluid SPF50 përmban një filtër mineral 100%.

Heliocare 360 ​​Mineral Tolerance Fluid SPF50 përmban një filtër mineral 100%.

6.5. Mbrojtja fizike SuzanObagiMD Krem dielli me spektër të gjerë SPF 40

SuzanObagiMD Physical Defense Broad Spectrum SPF 40 është një krem ​​mbrojtës fizik nga dielli. Produkti aplikon një formulë të re mbrojtëse kundër diellit të bazuar në teknologjinë mikro-minerale, me një spektër të gjerë mbrojtjeje nga dielli që ofron mbrojtje të avancuar nga dielli.

Përbërësit kryesorë: 12.8% oksid zinku, 4.5% dioksid titani, ekstrakt aloe vera, ekstrakt brokoli.

Përparësi të jashtëzakonshme

 • Aftësi depërtuese e shkëlqyer, jo e yndyrshme, jo komedogjene, jo alergjike.
 • Nuk përmban alkool, aromë, ngjyrues, nuk shkakton akne.
 • I butë për të gjitha llojet e lëkurës, duke përfshirë lëkurën më të ndjeshme ose pas trajtimit.

Çmimi referencë: 1,380,000 VND / tub prej 96,3 g.

SuzanObagiMD Physical Defense Broad Spectrum SPF 40 është një krem ​​mbrojtës fizik nga dielli.

SuzanObagiMD Physical Defense Broad Spectrum SPF 40 është një krem ​​mbrojtës fizik nga dielli.

7. Përveç zgjedhjes së kremit kundër diellit për trajtimin e lëkurës, ja disa gjëra të tjera që duhen mbajtur parasysh

7.1. Aplikoni sasinë e nevojshme të kremit kundër diellit

Sigurohuni që sasia e kremit kundër diellit të jetë mjaft e trashë dhe mjaft e gjerë për të mbuluar plotësisht lëkurën dhe për të siguruar mbrojtje të plotë. Doza e rekomanduar është 2 mg/centimetër katror, ​​ose më thjesht 2 gishta për të gjithë fytyrën.

7.2. Aplikoni milje çdo 2 orë

Efekti mbrojtës i kremit kundër diellit do të zhduket ose do të ulet nëse nuk e riaplikoni. Për kremra dielli afatgjatë, mund t’i referoheni kohës së kujtesës në paketim.
Zakonisht, duhet të ripërdorni kremin kundër diellit çdo dy orë. Në rast se jeni në një hapësirë ​​më pak të prekur nga dielli, duhet të ripërdorni kremin kundër diellit vetëm në mesditë.

7.3. Mos harroni të hiqni grimin

Kremrat kundër diellit me mbrojtje më të lartë priren të kenë ngjitje më të mirë. Sidomos ato që janë me bazë vaji (kështu që kremi kundër diellit është i papërshkueshëm nga uji).
Pra, për të shmangur bllokimin e poreve, duhet të përdorni produkte të specializuara për heqjen e grimit për të hequr plotësisht kremin nga lëkura.

Mos harroni të hiqni grimin në fund të ditës për të pastruar lëkurën tuaj.

Mos harroni të hiqni grimin në fund të ditës për të pastruar lëkurën tuaj.

Për ta mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme dhe rinore për një kohë të gjatë, përdorimi i kremrave kundër diellit çdo ditë është një zgjidhje efektive. Sidomos me trajtimin e lëkurës, ky produkt duhet të jetë “një objekt i pandashëm”. Me ndarjen e mësipërme, shpresoj se do të gjeni një produkt të kënaqshëm!

>>> Referenca: Sa kohë do të duhet që lëkura e djegur nga dielli të shërohet?Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Review kem chống nắng cho da sử dụng treatment . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  Top 8 Kem Dưỡng Ẩm Tốt Dành Cho Da Khô 2019

Related Posts

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *