Review các loại kem chống nắng phổ rộng cho da treatment

Kur lëkura është në fazën e trajtimit, ajo është mjaft e dobët dhe e ndjeshme. Prandaj, mbrojtja e lëkurës me krem ​​dielli me spektër të gjerë është një domosdoshmëri. Megjithatë, me diversitetin e tregut të kozmetikës, zgjedhja e kremrave të diellit me spektër të gjerë për trajtimin e lëkurës nuk është e lehtë. Nëse edhe ju jeni “zhytur” në zgjedhje, le të ju ndihmojë Class of Beauty të gjeni emrat më të mirë, të vlerësuar shumë nga shumë përdorues dhe ekspertë sot.

Cili krem ​​kundër diellit me spektër të gjerë për trajtimin e lëkurës është i mirë?

Cili krem ​​kundër diellit me spektër të gjerë për trajtimin e lëkurës është i mirë?

1. Çfarë është trajtimi i lëkurës?

Trajtimi i lëkurës është lloji i lëkurës që është në periudhën e përdorimit të përbërësve aktivë të fuqishëm, duke hyrë thellë në poret nën lëkurë për të stimuluar dhe përmirësuar problemet që përbërësit normalë aktivë nuk mund t’i bëjnë ose vetëm me të cilat funksionojnë butësia në sipërfaqen e lëkurës.

2. Pse kremi kundër diellit është hapi më i rëndësishëm në trajtimin e kujdesit të lëkurës?

Edhe pse sjell shumë përfitime në drejtim të përmirësimit të gjendjes së lëkurës, nëse përdoret për një kohë të gjatë, lëkura do të bëhet e hollë dhe e ndjeshme, kështu që do të ndikohet lehtësisht nga ndikimet mjedisore, veçanërisht rrezet UV nga dielli e dëmtojnë lëkurën. Nëse lëkura nuk mbrohet siç duhet nga dielli, jo vetëm që përbërësit aktivë të trajtimit nuk mund të jenë efektivë, por edhe e përkeqësojnë problemin e lëkurës.

3. Kriteret për zgjedhjen e kremrave kundër diellit për trajtimin e lëkurës

Kur zgjidhni një krem ​​kundër diellit me spektër të gjerë për trajtimin e lëkurës, duhet t’i kushtoni vëmendje kritereve të mëposhtme:

 • SPF 30 ose më i lartë: Ndihmon në mbrojtjen efektive të lëkurës nën sulmin e vazhdueshëm nga rrezet UV.
 • Ka mbrojtje nga dielli me spektër të gjerë: Krijon një film të përsosur që e bën të pamundur kalimin e rrezeve UV. Mund të gjeni produkte me SPF mbi 30 dhe vlerësim PA. Ose produkte të etiketuara “Broad Spectrum”, ose “Full Spectrum” ose “UVA mbrojtur”.
 • Përbërësit e nxjerrë nga natyra për të ndihmuar në zbutjen dhe restaurimin e lëkurës: të tilla si ekstrakt i algave të detit, ekstrakt i rrënjës së jamballit, ekstrakt aloe vera… së bashku me disa përbërës të aftë për të penguar prodhimin e radikaleve natyrore si tokoferil glukozid, oktinoksat, tokoferol…
 • Tekstura: Preferoni një teksturë të lehtë dhe të hollë që nuk e lë lëkurën të ngjitet apo të yndyrshme.
 • Karakteristikat: Duhet të zgjidhni produkte që janë rezistente ndaj ujit ose djersës. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse jeni të ekspozuar vazhdimisht ndaj ujit ose djersiteni shumë.
 • Përbërja nuk përmban aromë, alkool dhe përbërës të tjerë irritues.

Zgjidhni një produkt me SPF 30 ose më të lartë.

Zgjidhni një produkt me SPF 30 ose më të lartë.

4. Rishikoni kremrat e diellit me spektër të gjerë për trajtimin e lëkurës

Nëse nuk e dini se cili krem ​​kundër diellit me spektër të gjerë për trajtimin e lëkurës është i mirë, mund t’i referoheni listës më poshtë.

4.1. Skincode Losion për fytyrën për mbrojtjen nga dielli SPF 50 me spektër të gjerë emulsioni për mbrojtjen nga dielli

Skincode Sun Protection Face Lotion SPF 50 është zhvilluar për ata që kanë nevojë për mbrojtjen më të fortë të mundshme nga dielli. Ofron mbrojtje me spektër të gjerë UVA/UVB për të parandaluar dëmtimin e lëkurës të lidhur me UV nga ekspozimi në diell. Përveç mbrojtjes nga dielli, ky emulsion shkatërron gjithashtu radikalet e lira, parandalon plakjen e lëkurës dhe rrit mbajtjen e lagështirës për ta mbajtur lëkurën të butë.
Përbërësit kryesorë: CM-Glukan, ekstrakt i frutave të vaniljes planifolia, vitamina C dhe E.

Përparësi të jashtëzakonshme

 • Formula është testuar dermatologjikisht në Zvicër.
 • 100% vegan, pa përbërës me prejardhje shtazore dhe pa parabene, aroma, konservues dhe ngjyrues.
 • Kremi përthithet shpejt në lëkurë dhe nuk ngjitet.
 • SPF 50 është ideal për mbrojtjen e lëkurës së trajtuar.

Eksploroni më shumë KETU.

Locion për fytyrën për mbrojtjen nga dielli Skincode SPF 50.

Locion për fytyrën për mbrojtjen nga dielli Skincode SPF 50.

4.2. Krem kundër diellit për trajtimin e lëkurës Image Skincare SPF30+

Image Skincare SPF30+ ka një spektër të gjerë mbrojtjeje nga dielli, duke mbrojtur lëkurën nga rrezet UVA, UVB dhe drita blu. Në të njëjtën kohë, produkti shton gjithashtu efekte hidratuese intensive, kundër dehidrimit, kujdesit të lëmuar të lëkurës dhe efekteve kundër plakjes.
Përbërësit kryesorë: Oksid zinku 21.6%, Photosome, Vitamina C, çaj jeshil.

Avantazh i jashtëzakonshëm

 • Ka aftësinë për të mbrojtur lëkurën nga drita blu nga ekranet e telefonit ose pajisjet elektronike.
 • Kremi i bardhë qumështor është i butë, pak i lëngshëm, kështu që përthithet shumë shpejt.
 • Nuk formon një shtresë të bardhë në sipërfaqen e lëkurës.
 • Aroma është shumë e këndshme menjëherë pas hapjes së kapakut.
 • Përbërësit janë beninje, nuk përdorin konservues, nuk shkaktojnë acarim dhe janë të përshtatshëm edhe për lëkurë të thatë të ndjeshme.

Image Skincare SPF30+ është beninj për të gjitha llojet e lëkurës.

Image Skincare SPF30+ është beninj për të gjitha llojet e lëkurës.

4.3. Krem dielli me spektër të gjerë fizik Elta MD UV SPF 41

Elta MD UV Physical Broad-Spectrum SPF 41 mbron fytyrën nga efektet e dëmshme të rrezeve UVA/UVB, duke parandaluar procesin e plakjes dhe formimin e melasmës të shkaktuar nga dielli.

Përbërësit kryesorë: 9.0% oksid zinku, 7.0% dioksid titani, acid citrik.

Përparësi të jashtëzakonshme

 • Ngjyrë 100% minerale, nuk bllokon poret, nuk shkakton akne.
 • I sigurt, i butë, i testuar.
 • Shtresa e kremit përthithet menjëherë në lëkurë plotësisht të thatë, jo të yndyrshme.
 • Ton i lehtë natyral i përshtatshëm për lëkurën aziatike.

Elta MD UV Physical Broad-Spectrum SPF 41 përmban 100% ngjyrë minerale.

Elta MD UV Physical Broad-Spectrum SPF 41 përmban 100% ngjyrë minerale.

4.4. Trajtim kundër diellit për lëkurën Paula’s Choice

Paula’s Choice Resist Super Light Wrinkle Defense SPF 30 posedon përbërës fizikë kundër diellit dhe përbërës antioksidues optimal. Ndihmon në krijimin e një “mburoje” solide që mbron në mënyrë perfekte lëkurën nga ndikimet e dëmshme mjedisore si rrezet UV, pluhuri dhe ndotja.

Përbërësit kryesorë: 13% oksid zinku, ekstrakt i lëvores së shelgut, ekstrakt i rrushit të kuq.

Avantazh i jashtëzakonshëm

 • Kremi i lehtë përthithet shpejt dhe nuk ngre tonin e lëkurës, duke mos lënë vija të bardha pas aplikimit.
 • Lëkura është e lëmuar për orë të tëra pas aplikimit.
 • Kontroll i mirë i vajit.
 • Mund të përdoret si primer.
 • Pa alkool, aromë, pa acarim.

Zgjedhja e Paula's Resist Resist Super Light ndaj Rrudhave SPF 30.

Zgjedhja e Paula’s Resist Resist Super Light ndaj Rrudhave SPF 30.

4.5. Mbrojtja fizike SuzanObagiMD Krem dielli me spektër të gjerë SPF 40

SuzanObagiMD Physical Defense Broad Spectrum SPF 40 është formuluar me filtra inorganik kundër diellit dhe i fortifikuar me antioksidantë të fuqishëm. Ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga rrezet UVA/UVB dhe rrezet e tjera të dëmshme si drita blu (HEV), drita infra të kuqe (IR), drita e dukshme (VIS). Së bashku me këtë, parandalon efektet e dëmshme të radikaleve të lira, duke e mbajtur lëkurën të shëndetshme dhe të freskët.

Përbërësit kryesorë: 12.8% oksid zinku, 4.5% dioksid titani, ekstrakt aloe vera, ekstrakt brokoli.

Avantazh i jashtëzakonshëm

 • Aftësi depërtuese e shkëlqyer, jo e yndyrshme, jo komedogjene, jo alergjike.
 • Nuk përmban alkool, aromë, ngjyrues, nuk shkakton akne.
 • I butë për të gjitha llojet e lëkurës, duke përfshirë lëkurën më të ndjeshme ose pas trajtimit.

SuzanObagiMD Mbrojtja fizike me spektër të gjerë SPF 40.

SuzanObagiMD Mbrojtja fizike me spektër të gjerë SPF 40.

4.6. Trajtim Krem dielli me spektër të gjerë për lëkurën MartiDerm The Originals

Kremi Fluid MartiDerm The Originals Proteos Screen SPF50+ ofron një filtër mbrojtës me spektër të gjerë kundër rrezeve UVA, UVB, IR (infra të kuqe), HEV (drita blu). Në të njëjtën kohë, parandaloni dhe riparoni shenjat e plakjes së parakohshme të lëkurës.

Përbërësit kryesorë: Krem dielli me filtër, Proteoglikane, Kompleksi i Spektrit, Acidi Hyaluronik dhe Kompleksi i Silikonit.

Avantazh i jashtëzakonshëm

 • Mbrojtje nga dielli me spektër të gjerë, edhe ndaj dritës blu.
 • Cilësi e lehtë, e zhytur në çast, nuk bllokon poret.
 • I sigurt, i butë, i testuar.
 • SPF 50 është ideal për mbrojtjen e lëkurës.
 • Nuk përmban alkool, aromë, ngjyrues, nuk shkakton akne.

Trajtim Krem dielli me spektër të gjerë për lëkurën MartiDerm The Originals.

Trajtim Krem dielli me spektër të gjerë për lëkurën MartiDerm The Originals.

>>> Ju mund të jeni të interesuar: Rishikim i kremrave kundër diellit për trajtim të detajuar të lëkurës

4.7. Trajtim kremi kundër diellit për lëkurën Heliocare 360 ​​’Lëngu i Tolerancës Minerale SPF50

Heliocare 360 ​​Mineral Tolerance Fluid SPF50 posedon një filtër mbrojtës ndaj diellit me spektër shumë të gjerë fizik dhe kimik, duke ndihmuar në mbrojtjen e lëkurës nga rrezet UVA/UVB, infra të kuqe dhe të dukshme. Përveç mbrojtjes efektive nga dielli, produktet Heliocare ndihmojnë gjithashtu në ngadalësimin e procesit të plakjes, riparimin e ADN-së së qelizave dhe përmirësimin e gjendjes së lëkurës.

Përbërësit kryesorë: Filtri Fernblock, Glycosylase, Vitamin E, Arginine, Bioshield System (OTZ + Biomimetic Melanin).

Përparësi të jashtëzakonshme

 • Mbrojtje nga dielli me spektër të gjerë, mbrojtje superiore e lëkurës.
 • Finish thahet, përthithet shpejt, nuk grumbullohet, nuk ngjitet, nuk lë vija të bardha.
 • Përbërësit natyralë janë të sigurt, nuk shkaktojnë acarim, skuqje edhe për lëkurën më të ndjeshme.

Heliocare 360 ​​Mineral Tolerance Fluid SPF50 ofron mbrojtje të jashtëzakonshme.

Heliocare 360 ​​Mineral Tolerance Fluid SPF50 ofron mbrojtje të jashtëzakonshme.

5. Pyetje të shpeshta në lidhje me kremin e duhur të diellit për trajtimin e lëkurës tuaj

5.1. Sa faktor mbrojtës nga dielli është i përshtatshëm për trajtimin e lëkurës?

Indeksi i kremit të diellit për trajtimin e lëkurës është zakonisht SPF 30 -50. SPF shumë i lartë (60-100) duhet të përdoret vetëm në zona të veçanta të lëkurës, si për trajtimin e melasmës ose alergjive nga dielli.

5.2. Cilët përbërës duhet të jenë kremrat kundër diellit për trajtimin e lëkurës?

Siç u tha më lart, kremi kundër diellit për trajtimin e lëkurës duhet t’u japë përparësi përbërësve që janë beninje dhe kanë efekte hidratuese, qetësuese dhe rigjeneruese të lëkurës. Gjithashtu, shmangni përbërësit që mund të irritojnë ose bllokojnë poret si alkooli, vaji mineral, parabenët ose aromat artificiale.

5.3. Trajtimi i lëkurës mund të përdorë krem ​​kundër diellit për të ngritur tonin?

Trajtimi i lëkurës mund të përdorë plotësisht krem ​​kundër diellit për të ngritur tonin.

5.4. Trajtimi i lëkurës duhet të përdor krem ​​kundër diellit fizik apo kimik?

Trajtimi i lëkurës mund të përdorë krem ​​dielli fizik ose kimik. Megjithatë, për shkak se lëkura është në një gjendje të ndjeshme dhe lehtësisht të irrituar, përdorimi i një kremi fizik kundër diellit me përbërës të mirë do të kufizojë dëmtimin e lëkurës.

>>> Shihni më shumë: Përparësitë e kremit fizik të diellit

5.5. Çfarë duhet t’i kushtoj vëmendje kur përdor krem ​​kundër diellit me spektër të gjerë për trajtimin e lëkurës?

 • Kremi kundër diellit duhet të aplikohet 30 minuta para se të dilni jashtë.
 • Dozimi i kremit diellor aktual të rekomanduar nga dermatologët: Ekuivalente me 1 monedhë ose rreth 3 gisht tregues për të gjithë fytyrën. Dhe rreth një filxhan vodka për të gjithë trupin.
 • Aplikoni kremin kundër diellit çdo 2 orë për rezultate më të mira. Nëse keni lëkurë të ndjeshme, duhet ta riaplikoni më shpesh.
 • Mbuloni lëkurën tuaj, vishni syze dielli dhe mbani një kapele për të mbrojtur më mirë lëkurën tuaj përpara se të dilni në diell.
 • Kufizoni ekspozimin ndaj rrezeve të diellit.
 • Përdorni krem ​​kundër diellit sapo të jeni në shtëpi dhe kur është me re.

Kremi kundër diellit duhet të aplikohet 30 minuta para se të dilni jashtë.

Kremi kundër diellit duhet të aplikohet 30 minuta para se të dilni jashtë.

5.6. Udhëzime se si të përdorni krem ​​kundër diellit për trajtimin më të mirë të lëkurës për të parandaluar acarimin

Në mënyrë që kremi kundër diellit me spektër të gjerë për trajtimin e lëkurës të jetë plotësisht efektiv, ju lutemi aplikoni menjëherë aplikacionin e mëposhtëm:

 • Hapi 1: Shkundni kremin kundër diellit përpara se të aplikoni.
 • Hapi 2: Aplikoni kremin kundër diellit 15-30 minuta përpara se të dilni jashtë.
 • Hapi 3: Sigurohuni që zonat e lëkurës të jenë gjithmonë të thata përpara se të aplikoni kremin.

Përdorimi i një kremi kundër diellit me spektër të gjerë për trajtimin e lëkurës është hapi më i rëndësishëm i kujdesit të lëkurës për të ndihmuar në mbrojtjen e lëkurës nga efektet e diellit. Shpresojmë që përmes artikullit të dini se si të zgjidhni për veten tuaj një produkt të përshtatshëm. Shpresojmë që trajtimi juaj të ketë rezultate të mira dhe të ketë lëkurën që dëshironi!Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Review các loại kem chống nắng phổ rộng cho da treatment . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  Mắc bệnh tiểu đường nên ăn gì tốt nhất?

Related Posts

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *