Hướng dẫn cách bôi kem chống nắng đúng cách

Kremi kundër diellit mund të mbrojë lëkurën tuaj kundër kancerit të lëkurës dhe plakjes së parakohshme. Megjithatë, duket se shumë prej nesh ende nuk e kuptojnë se si ta mbrojmë lëkurën nga dielli me krem ​​kundër diellit. Kjo është arsyeja pse ky artikull ka përmbledhur mendimet e ekspertëve për të shpjeguar hapat për aplikimin e duhur të kremit kundër diellit dhe çfarë mund të ndodhë nëse nuk e bëni këtë. Lexoni më tej për të mësuar se si t’i bllokoni siç duhet ato rrezet e bezdisshme UV.

Cilat janë hapat e duhur për të aplikuar krem ​​kundër diellit?

Cilat janë hapat për të aplikuar siç duhet kremin kundër diellit?

1. Pse është kaq i rëndësishëm kremi kundër diellit?

Përpara se të mësoni se si të aplikoni krem ​​kundër diellit siç duhet, le të eksplorojmë se çfarë është kremi kundër diellit dhe pse është kaq i rëndësishëm për shëndetin e lëkurës.

1.1. Çfarë është kremi kundër diellit?

Kremi kundër diellit është një produkt që ndihmon në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga rrezet e dëmshme UV. Në mënyrë të veçantë, kremi kundër diellit funksionon për të thithur ose reflektuar rrezet UVA dhe UVB. Këto janë llojet e rrezeve që shkatërrojnë dhe ndryshojnë strukturën e lëkurës nëse ekspozohen drejtpërdrejt për një kohë të gjatë.
Ky produkt konsiderohet një pjesë thelbësore e çdo regjimi të kujdesit të lëkurës 365 ditë në vit, me shi ose me shkëlqim.

1.2. Përdorimet e kremit kundër diellit

Përfitimet kryesore të kremit kundër diellit janë:

 • Mbroni lëkurën tuaj nga rrezet UVA dhe UVB.
 • Minimizon dëmtimet që mund të çojnë në shenja të hershme të plakjes së lëkurës.
 • Ulni rrezikun e kancerit të lëkurës.
 • Kufizoni errësimin e lëkurës, ruani tonin e lëkurës.
 • Parandaloni djegiet nga dielli, dëmtimet e lëkurës të shkaktuara nga dielli.
 • Përveç kësaj, produktet mbrojtëse kundër diellit mund të formulohen posaçërisht për të ofruar përfitime të tjera për lëkurën. Për shembull, ai rimbush lagështinë dhe mund të përmbajë përbërës të dobishëm si niacinamide qetësuese dhe ceramide për të ndihmuar në rivendosjen e barrierës mbrojtëse natyrore të lëkurës.

Kremi diellor mbron lëkurën tuaj nga rrezet UVA dhe UVB.

Kremi diellor mbron lëkurën tuaj nga rrezet UVA dhe UVB.

1.3. Çfarë ndodh me lëkurën tuaj pa mbrojtje të rregullt nga dielli?

Nëse mendoni se kremi kundër diellit nuk është i rëndësishëm, mendja juaj mund të ndryshojë nëse kuptoni plotësisht efektet serioze të mosmbajtjes së kremit kundër diellit çdo ditë.
Pa mbrojtje të rregullt nga dielli, lëkura juaj rrezikohet nga:

 • Lëkura e djegur nga dielli: Një shenjë e zakonshme është lëkura e kuqe dhe e rëndë që mund të shkaktojë djegie dhe lëkurë.
 • Pika, melasma, njolla të errëta, … të formuara për shkak të rritjes së pigmentit të melaninës.
 • Plakja e shpejtë e lëkurës e shkaktuar nga rrezet ultravjollcë në diell gjithashtu prish strukturën e qelizave të lëkurës, duke shkaktuar prishjen e lidhjeve.
 • Gjendja e lëkurës me akne përkeqësohet nga rrezet UVA që dobësojnë sistemin imunitar të lëkurës. Nga atje, bakteret ose viruset e pranishme në lëkurë janë më të lehta për t’u sulmuar.
 • Rritja e rrezikut të kancerit të lëkurës.

2. Sa kremra për diellin aktual ka?

Aktualisht, në treg ekzistojnë 4 lloje kryesore të kremrave kundër diellit, duke përfshirë:

 • Krem kremi kundër diellit: Tekstura e kremit është e butë dhe e lëmuar, kështu që aplikohet dhe përhapet lehtë në lëkurë, por gjithashtu ngjitet lehtë në lëkurë. Përveç kësaj, përdoruesit gjithashtu kontrollojnë lehtësisht sasinë e kremit për t’u përdorur.
 • Krem dielli xhel: I lehtë për tu aplikuar në mënyrë të barabartë në lëkurë, duke dhënë një ndjenjë ajrimi, dritë në lëkurë. Shumë i përshtatshëm për lëkurën e prirur ndaj akneve për shkak të përthithjes së shpejtë, pa yndyrë. Megjithatë, ngjitja është e dobët, e lehtë për t’u zhvendosur dhe kërkon një kohë të gjatë për t’u tharë.
 • Krem dielli qumështor: Avantazhi i kësaj forme është se ndihmon lëkurën të ndihet e lehtë, komode, jo e bllokuar poret, mjafton lagështia. Megjithatë, qumështi i lëngshëm kërkon shumë kohë për t’u tharë.
 • Krem kundër diellit me dyll: I lehtë për t’u përdorur, por i lehtë për të shkaktuar puçrra në lëkurë.

Sot në treg ekzistojnë katër lloje kryesore të kremrave kundër diellit.

Sot në treg ekzistojnë katër lloje kryesore të kremrave kundër diellit.

3. Udhëzime se si të aplikoni si duhet kremin kundër diellit

3.1. Rendi i aplikimit të kremit kundër diellit

Rregulli i pandryshueshëm i kujdesit për lëkurën është që kremi kundër diellit duhet të aplikohet në hapin e fundit të kujdesit të lëkurës, por para grimit. Renditja e saktë do të ishte Krem -> Krem kundër diellit -> Fondacion për grim.

3.2. Doza e kremit të diellit

Doza më standarde e kremit të diellit është 2 miligram krem ​​ekuivalent me 1 cm2 lëkurë (dmth rreth 1/4 deri në 1/3 lugë çaji nëse përdoret në fytyrë) për të arritur efektin më të mirë të mbrojtjes nga dielli. 1/4 deri në 1/3 lugë çaji është e barabartë me një sasi të barabartë kremi të përhapur nga baza deri në majën e gishtit tregues.
Mos u nxitoni, aplikojeni para pasqyrës në mënyrë që të shihni se çfarë po bëni.

3.3. Kur të aplikoni dhe si të aplikoni kremin kundër diellit për herë të dytë

Sipas Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave, asnjë krem ​​kundër diellit nuk është “i papërshkueshëm nga djersa” ose “i papërshkueshëm nga uji”. Në vend të kësaj, etiketa do të thotë “rezistent ndaj ujit” dhe për sa minuta, zakonisht 40 ose 80. Prandaj sigurohuni që të riaplikoni pas çdo aktiviteti uji brenda kornizës kohore. atje.
Përveç kësaj, pavarësisht se në çfarë aktiviteti merrni pjesë, duhet të riaplikoni gjithmonë të paktën çdo dy orë, pasi mbrojtja e kremrave kundër diellit zvogëlohet me kalimin e kohës.

Gjithmonë riaplikoni të paktën çdo dy orë.

Gjithmonë riaplikoni të paktën çdo dy orë.

4. Disa shënime që duhen mbajtur mend kur aplikoni krem ​​kundër diellit

Për të maksimizuar efektivitetin e kremit kundër diellit, mos harroni të vini re sa vijon:

 • Zgjidhni një krem ​​kundër diellit me një SPF 30 ose më të lartë që ofron mbrojtje nga dielli me spektër të gjerë.
 • Asnjëherë mos përzieni kremin kundër diellit dhe bazën/hidratuesin së bashku. Kjo paraqet rrezik për reaksione të padëshiruara ndërmjet produkteve.
 • Aplikoni krem ​​kundër diellit kimik 15 deri në 30 minuta përpara se të dilni jashtë.
 • Përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë, edhe nëse jeni kryesisht brenda ose në mot me re.
 • Në fund të ditës, ju duhet të pastroni përbërjen tuaj për të marrë të gjithë kremin e tepërt të diellit, në mënyrë që lëkura juaj të mos mbërthehet dhe të mos shkaktojë puçrra.

5. Top 5 rekomandimet për krem ​​kundër diellit të rekomanduara nga dermatologët

Nëse jeni duke kërkuar për një krem ​​kundër diellit efektiv, beninj dhe të butë për lëkurën, këtu janë 5 sugjerime ideale për ju.

5.1. Skincode Losion për fytyrën për mbrojtjen nga dielli SPF 50 me spektër të gjerë emulsioni për mbrojtjen nga dielli

Skincode Sun Protection Face Lotion SPF 50 është një nga kremrat kundër diellit më të vlerësuar në treg. Emulsioni kundër diellit me spektër të gjerë ka një strukturë të lëmuar që rrëshqet pa probleme, përthithet lehtë dhe lë një fund të butë prej kadifeje. Formula është plotësisht transparente, nuk lë asnjëherë vija të bardha dhe nuk është irrituese. I përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, veçanërisht lëkurën pas trajtimit të teknologjisë së lartë.
Përveç mbrojtjes nga dielli, produkti gjithashtu ndihmon në forcimin e rezistencës dhe promovimin e rigjenerimit, duke e bërë lëkurën më të shëndetshme dhe rrezatuese.

Locion për fytyrën për mbrojtjen nga dielli Skincode SPF 50.

Locion për fytyrën për mbrojtjen nga dielli Skincode SPF 50.

Përbërësi kryesor: CM-Glukan, ekstrakt i frutave të vaniljes planifolia, vitamina C dhe E.

Përparësi të jashtëzakonshme

 • Formula është testuar dermatologjikisht në Zvicër.
 • 100% vegan, pa përbërës me origjinë shtazore dhe pa parabene, parfum, konservues dhe ngjyrues.
 • Kremi përthithet shpejt në lëkurë dhe nuk ngjitet.
 • SPF 50 është ideal për mbrojtjen e lëkurës së trajtuar.

Çmimi referencë: 1 007 000 VND / tub 50 ml.

5.2. Krem kundër diellit për trajtimin e lëkurës Image Skincare SPF30+

Image Skincare SPF30+ jo vetëm që siguron mbrojtje efektive me spektër të gjerë, por gjithashtu shton përbërës intensivë hidratues, duke parandaluar humbjen e ujit ndërsa lufton radikalet e lira nga mjedisi, duke kufizuar dëmtimin e lëkurës. Është i shkëlqyeshëm për të gjitha llojet e lëkurës, por është veçanërisht i dobishëm për lëkurën e thatë që është e prirur ndaj tharjes ose që shpesh irritohet nga formulimet e tjera të kremrave të diellit.

Image Skincare SPF30+ për trajtimin e lëkurës.

Image Skincare SPF30+ për trajtimin e lëkurës.

Përbërësi kryesor: Oksid zinku 21.6%, Fotosome, Vitaminë C, çaj jeshil.

Përparësi të jashtëzakonshme

 • Ka aftësinë për të mbrojtur lëkurën nga drita blu nga ekranet e telefonit ose pajisjet elektronike.
 • Kremi i bardhë qumështor është i butë, pak i lëngshëm, kështu që përthithet shumë shpejt.
 • Nuk formon një shtresë të bardhë në sipërfaqen e lëkurës.
 • Aroma është shumë e këndshme menjëherë pas hapjes së kapakut.
 • Përbërësit janë beninje, nuk përdorin konservues, nuk shkaktojnë acarim dhe janë të përshtatshëm edhe për lëkurë të thatë të ndjeshme.

Çmimi referencë: 1,490,000 VND / tub 91g.

5.3. Trajtim Krem dielli me spektër të gjerë për lëkurën MartiDerm The Originals

Kremi Fluid MartiDerm The Originals Proteos Screen SPF50+ ofron spektër të gjerë dhe mbrojtje gjithëpërfshirëse të lëkurës kundër rrezeve UVA1, UVA2, UVB, IR, HEV. Së bashku me këtë, parandalon dhe redukton shenjat e plakjes së parakohshme.

Krem Fluid MartiDerm The Originals Proteos Screen SPF50+.

Krem Fluid MartiDerm The Originals Proteos Screen SPF50+.

Përbërësi kryesor: Filtra kremë dielli të kapsuluar, proteoglikane, kompleks spektri, kompleks të acidit hialuronik dhe silikon.

Avantazhi

 • Mbrojtje nga dielli me spektër të gjerë, edhe ndaj dritës blu.
 • Cilësi e lehtë, e zhytur në çast, nuk bllokon poret.
 • I sigurt, i butë, i testuar.
 • SPF 50 është ideal për mbrojtjen e lëkurës.
 • Nuk përmban alkool, aromë, ngjyrues, nuk shkakton akne.

Çmimi referencë: 1,350,000 VND / tub 40 ml.

5.4. Trajtim kremi kundër diellit për lëkurën Heliocare 360 ​​’Lëngu i Tolerancës Minerale SPF50

Heliocare 360 ​​Mineral Tolerance Fluid SPF50 posedon filtër mineral 100%, mbrojtje gjithëpërfshirëse për lëkurën e ndjeshme, lehtësisht të irrituar dhe të ndjeshme pas procedurave kozmetike. Përveç kësaj, ky produkt rrit efektin antioksidues dhe aktivitetin e riparimit të dëmtimeve nga dielli, si dëmtimi i ADN-së dhe plakja e parakohshme e lëkurës.

Heliocare 360 ​​Mineral Tolerance Fluid SPF50 posedon filtër mineral 100%.

Heliocare 360 ​​Mineral Tolerance Fluid SPF50 posedon filtër mineral 100%.

Përbërësi kryesor: Filtri Fernblock, Glycosilase, Vitamin E, Arginine, Bioshield System (OTZ + Melanin Biomimetic).

Avantazhi

 • Mbrojtje nga dielli me spektër të gjerë, mbrojtje superiore e lëkurës.
 • Finish thahet, përthithet shpejt, nuk grumbullohet, nuk ngjitet, nuk lë vija të bardha.
 • Përbërësit natyralë janë të sigurt, nuk shkaktojnë acarim, skuqje edhe për lëkurën më të ndjeshme.

Çmimi referencë: shishe 1,287,000 VND/50 ml.

5.5. SuzanObagiMD Fizike Mbrojtje Krem dielli me spektër të gjerë SPF 40

Produkti ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga efektet e dëmshme të 5 rrezeve UVA, UVB, HEV, VIS, IR. Paralelisht, ai mbështet antibakterial, anti-inflamator, shëron dëmet e shkaktuara nga ekspozimi afatgjatë në diell dhe rrit antitrupat për të luftuar agjentët e dëmshëm mjedisor.

SuzanObagiMD Mbrojtja fizike me spektër të gjerë SPF 40.

SuzanObagiMD Mbrojtja fizike me spektër të gjerë SPF 40.

Përbërësi kryesor: 12.8% oksid zinku, 4.5% dioksid titani, ekstrakt aloe vera, ekstrakt brokoli.

Përparësi të jashtëzakonshme

 • Aftësi depërtuese e shkëlqyer, jo e yndyrshme, jo komedogjene, jo alergjike.
 • Nuk përmban alkool, aromë, ngjyrues, nuk shkakton akne.
 • I butë për të gjitha llojet e lëkurës, duke përfshirë lëkurën më të ndjeshme ose pas trajtimit.

Çmimi referencë: 1,380,000 VND / tub prej 96,3 g.

Lëkura juaj është e ekspozuar ndaj rrezeve të dëmshme UV të diellit jo vetëm sa herë që dilni jashtë, por edhe në ditët me re dhe në dimër. Pra, mos harroni të përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë për të mbrojtur lëkurën tuaj dhe për të parandaluar rreziqet e rrezeve UV. Shpresojmë që me informacionin e mësipërm të dini se si të aplikoni siç duhet kremin kundër diellit!Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Hướng dẫn cách bôi kem chống nắng đúng cách . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  Chọn mỹ phẩm dưỡng da tốt cho ban đêm

Related Posts

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *