[HỎI – ĐÁP] – Da cháy nắng bao lâu thì trắng lại?

Problemi i lëkurës së djegur nga dielli është shumë i zakonshëm në motin e nxehtë të verës. Prandaj, shumë njerëz bëjnë pyetje të tilla si: A është e rrezikshme lëkura e djegur nga dielli? Sa kohë duhet që lëkura e djegur nga dielli të largohet? A mund të bëhet sërish e bardhë lëkura e djegur nga dielli? Në këtë artikull, Class of Beauty do të përgjigjet që të gjithë ju ta dini.

A mund të bëhet sërish e bardhë lëkura e djegur nga dielli?

A mund të bëhet sërish e bardhë lëkura e djegur nga dielli?

1. Djegia nga dielli, çfarë saktësisht?

1.1. Çfarë është djegia nga dielli dhe çfarë e shkakton këtë gjendje?

Djegia nga dielli është një përgjigje inflamatore e lëkurës ndaj ekspozimit të rrezatimit ultravjollcë (UV) në shtresat më të jashtme të qelizave të lëkurës.
Djegia nga dielli shkaktohet nga ekspozimi i tepërt ndaj rrezeve ultravjollcë (UV). Rrezet UV mund të vijnë nga dielli ose burime të krijuara nga njeriu, si llambat e diellit dhe shtretërit për rrezitje. UVA është një gjatësi vale e dritës që mund të depërtojë në shtresat e thella të lëkurës dhe të çojë në dëmtim të lëkurës me kalimin e kohës. UVB është gjatësia e valës së dritës që depërton në lëkurë dhe shkakton djegie nga dielli.
Drita UV dëmton qelizat e lëkurës. Sistemi imunitar përgjigjet duke rritur rrjedhjen e gjakut në zonat e prekura, duke shkaktuar që lëkura të bëhet e përflakur (eritemë) e njohur si djegie nga dielli.
Ju mund të digjeni nga dielli në ditët e freskëta ose me re. Sipërfaqet si bora, rëra dhe uji gjithashtu mund të reflektojnë rrezet UV dhe të djegin lëkurën.

1.2. Si të dalloni lëkurën e djegur nga dielli

Simptomat e djegies nga dielli mund të përfshijnë:

 • Lëkura është e përflakur, duket rozë ose e kuqe në lëkurën e hapur dhe mund të jetë më e vështirë për t’u parë në lëkurën kafe ose të zezë.
 • Lëkura ndihet e ngrohtë ose e nxehtë në prekje.
 • Dhimbje dhe kruajtje.
 • Ënjtje.
 • Flluskat e vogla, të mbushura me lëng, mund të shpërthejnë.
 • Dhimbje koke, ethe, nauze dhe lodhje, nëse djegia nga dielli është e rëndë.
 • Simptomat e djegies nga dielli zakonisht shfaqen brenda disa orësh pas ekspozimit në diell.

Brenda pak ditësh, trupi mund të fillojë të shërohet duke hequr shtresën e sipërme të lëkurës së dëmtuar. Një djegie e rëndë nga dielli mund të marrë disa ditë për t’u shëruar. Çdo ndryshim i qëndrueshëm në ngjyrën e lëkurës zakonisht largohet me kalimin e kohës.

1.3. Ashpërsia e lëkurës së djegur nga dielli

Hidhini një sy manifestimeve të lëkurës më poshtë për të vlerësuar se sa jeni të djegur nga dielli për të pasur ilaçin e duhur.

 • Djegie të lehta nga dielli: Lëkura ka një ndjesi të lehtë djegieje, zonat e ekspozuara ndaj diellit do të skuqen.
 • Djegie mesatare nga dielli: Do ta ndjeni më qartë dhimbjen e djegies. Edhe lëkura e ndjeshme mund të duket e kuqe dhe e fryrë në prekje.
 • Djegie të rënda nga dielli: Lëkura ka flluska në shumë vende, duke u qëruar njolla të mëdha, lëkura është e kuqe dhe shumë djegëse.

Çdo shkallë e djegies nga dielli do të ketë manifestime të ndryshme.

Çdo shkallë e djegies nga dielli do të ketë manifestime të ndryshme.

1.4. A është e rrezikshme lëkura e djegur nga dielli? Sa kohë duhet që lëkura e djegur nga dielli të largohet?

1.4.1. Faktorët që ndikojnë në kohën e rikuperimit të lëkurës së djegur nga dielli

Faktorët që ndikojnë në kohën e rikuperimit të djegies nga dielli përfshijnë:

 • Ka lëkurë të bardhë dhe flokë të kuq.
 • Keni një histori djegie nga dielli.
 • Jetoni ose pushoni në një vend me diell, të ngrohtë ose në një lartësi të madhe.
 • Punoni në ajër të hapur.
 • Notoni ose spërkatni me ujë ose vaj për fëmijë në lëkurën tuaj, pasi lëkura e lagur ka tendencë të djegë më shumë se lëkura e thatë.
 • Kombinoni rekreacionin në natyrë dhe pijen.
 • Ekspozoni rregullisht lëkurën e pambrojtur ndaj rrezeve UV nga rrezet e diellit ose burimet artificiale, siç janë shtretërit për rrezitje.
 • Marrja e barnave që ju bëjnë më të prirur për djegie (ilaçi është i ndjeshëm ndaj dritës).

1.4.2. Koha e rikuperimit të lëkurës së djegur nga dielli

Për fat të mirë, lëkura jonë ka aftësinë për të riparuar veten pas një djegie nga dielli. Sepse problemi i rikuperimit të lëkurës nga djegia nga dielli shpejt ose ngadalë varet nga gjendja e lëkurës tuaj, si dhe nga mënyra se si kujdeseni për lëkurën tuaj.
Me djegie të lehta nga dielli, koha e rikuperimit është rreth 3-5 ditë. Me një nivel mesatar, duhet deri në 1 javë që lëkura të kthehet në një gjendje të qëndrueshme, në të cilën pilingu i lëkurës është i pashmangshëm.
Koha që i duhet lëkurës suaj për t’u rikuperuar plotësisht nga një djegie e rëndë nga dielli është 2 deri në 3 javë me trajtimin e duhur. Për të ditur më shumë, lexoni artikullin Sa kohë duhet që lëkura e djegur nga dielli të largohet? për të kuptuar më mirë

Koha e rikuperimit të lëkurës varet nga ashpërsia e djegies nga dielli.

Koha e rikuperimit të lëkurës varet nga ashpërsia e djegies nga dielli.

2. A mund të jetë sërish e bardhë lëkura e djegur nga dielli? Si të zbardhim më shpejt ngjyrën e lëkurës pas djegies nga dielli?

2.1. Sa kohë duhet që lëkura e djegur nga dielli të zbardhet?

“A mund të jetë sërish e bardhë lëkura e djegur nga dielli?” Kjo është një pyetje e bërë nga shumë gra. Ekspertët thonë se lëkura e djegur nga dielli mund të jetë sërish e bardhë dhe shkalla e rikuperimit të tonit të lëkurës varet nga mënyra se si të kujdeseni për lëkurën dhe trupin e çdo personi.
Siç e dimë të gjithë, lëkura ka pigmentin melaninë që përcakton ngjyrën e lëkurës. Sa më shumë melaninë, aq më e errët dhe më e errët do të jetë lëkura. Kur lëkura është e ekspozuar ndaj rrezeve të diellit, trupi aktivizon mekanizmin për të rritur pigmentimin e melaninës për të mbrojtur lëkurën. Prandaj, sa më shumë ekspozim ndaj diellit, aq më e errët është lëkura.
Prandaj, nëse doni të zbardhni përsëri lëkurën tuaj, duhet të ndërmerrni veprime për të reduktuar këtë sasi të melaninës dhe për të nxitur rigjenerimin e lëkurës për të pasur një shtresë të re të lëkurës rozë dhe më të shndritshme.

2.2. Udhëzime se si të ndihmoni në zbardhjen e shpejtë të lëkurës pas djegies nga dielli

Për të ndihmuar në zbardhjen e shpejtë të lëkurës pas djegies nga dielli, zbatoni masat e mëposhtme:

2.2.1. Mbrojtje e plotë nga dielli për lëkurën

Përdorni krem ​​kundër diellit me spektër të gjerë me SPF të paktën 30, edhe në ditët me re. Produktet me spektër të gjerë ndihmojnë në mbrojtjen kundër rrezeve ultravjollcë A (UVA) dhe ultravjollcë B (UVB).
Rreth 30 minuta para se të dilni jashtë, aplikoni krem ​​kundër diellit në mënyrë të barabartë në lëkurën e pastër dhe të thatë. Përdorni të paktën 2 lugë krem ​​kundër diellit, për të mbuluar të gjitha sipërfaqet e lëkurës së ekspozuar, përveç qepallave. Nëse jeni duke përdorur një krem ​​mbrojtës kundër diellit, spërkateni në duart tuaja dhe fërkojeni mbi lëkurën tuaj. Kjo ndihmon për të shmangur thithjen e produktit. Mos e përdorni produktin spërkatës gjatë pirjes së duhanit ose pranë një flake të hapur.
Riaplikoni kremin kundër diellit çdo dy orë – ose më shpesh nëse jeni duke notuar ose duke djersitur. Nëse jeni duke u grimuar dhe dëshironi të riaplikoni kremin kundër diellit pa pasur nevojë të riaplikoni të gjithë fytyrën, një opsion është të përdorni një pudër me SPF mbi grimin tuaj.
Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) kërkon që të gjithë kremrat kundër diellit të ruajnë forcën e tyre origjinale për të paktën tre vjet. Kontrolloni etiketat e kremrave të diellit për udhëzimet e ruajtjes dhe datat e skadencës. Hidheni kremin kundër diellit nëse është i skaduar ose më shumë se tre vjeç.

Aplikimi i kremit kundër diellit është një mënyrë e thjeshtë për të parandaluar djegien nga dielli.

Aplikimi i kremit kundër diellit është një mënyrë e thjeshtë për të parandaluar djegien nga dielli.

Eksploroni më shumë: Locion për fytyrën për mbrojtjen nga dielli Skincode SPF 50.

2.2.2. Përdorni kozmetikë për zbardhjen e lëkurës

Përdorimi i kozmetikës për zbardhjen e lëkurës është gjithashtu një mënyrë për të rikthyer lëkurën e shurdhër pas djegies nga dielli.
Linja e produkteve të formuluara posaçërisht do të përmbajë përbërës të fuqishëm. Ndihmon në kujdesin, rivendosjen dhe ushqyerjen e lëkurës për t’u bërë e bardhë, e butë dhe e lëmuar, largon melaninën që është shkaku i melazmës, njollave, rrezitjes dhe kthen procesin e plakjes së parakohshme.
Përveç aftësisë për të zbardhur dhe ndriçuar lëkurën, shumë produkte tani përmbajnë edhe krem ​​kundër diellit për të mbrojtur në mënyrë efektive lëkurën nga rrezet ultravjollcë dhe faktorët e mjedisit.

3. Çfarë duhet të aplikojë lëkura e djegur nga dielli për t’u rikuperuar shpejt?

3.1. Aplikoni kremin riparues të lëkurës së djegur nga dielli

Përdorimi i kremrave restaurues është një domosdoshmëri kur shëroheni nga djegia nga dielli. Efekti i këtij hapi është krijimi i një pengese për të mbrojtur lëkurën nga agjentët e dëmshëm të mjedisit, duke parandaluar tharjen dhe lëkurën e lëkurës. Në të njëjtën kohë, plotësoni lëndët ushqyese për ta bërë lëkurën të bëhet më e shëndetshme.
Eksploroni më shumë: Balsam rehati kundër stresit Skincode Essential 24H. Ndihmon për të qetësuar shpejt lëkurën e irrituar, të kuqe dhe të errët. Përveç kësaj, ai siguron aftësi hidratuese të thellë dhe rrit rigjenerimin e qelizave të reja, për një proces rikuperimi më të shpejtë dhe më të fortë.

Skincode Essential 24H De-Stres Comfort Balsam rikthen lëkurën shpejt.

Skincode Essential 24H De-Stres Comfort Balsam rikthen lëkurën shpejt.

>>> Shih më shumë: Çfarë duhet të aplikojmë para se të aplikojmë krem ​​kundër diellit?

3.2. Rivendosni lëkurën e djegur nga dielli me përbërës natyralë

 • Çaji jeshil: Bëni çaj të fortë dhe vendoseni në frigorifer. Më pas, përdorni një copë pambuku ose peshqir të njomur me çaj dhe aplikojeni në lëkurën e djegur nga dielli ose mund ta përzieni në banjë dhe ta lagni për të qetësuar lëkurën.
 • Uthull molle: Lagni një peshqir në uthull molle dhe aplikojeni në lëkurën e djegur nga dielli. Ose vendosni uthull molle në një shishe sprej dhe spërkateni atë në lëkurën e djegur nga dielli.
 • Aloe vera: Merrni xhelin dhe aplikojeni direkt në fytyrë dhe shpëlajeni pas rreth 15 minutash.
 • Tërshëra: Grini imët bollgurin, më pas përzieni në një banjë me ujë dhe ziejini për 15-20 minuta. Mund të bëni dush me tërshërë dy herë në ditë.
 • Kastraveci: Priteni në copa të vogla, aplikojeni direkt në fytyrë. Lëreni të veprojë për 15 deri në 20 minuta që të thithë lëndët ushqyese. Shpëlajeni fytyrën me ujë të ftohtë.
 • Patatja: Prisni pataten në feta të holla dhe fërkojeni në lëkurë për 20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë.
 • Ananasi dhe mjalti: Bëni pure 5-6 copë ananasi të pjekur dhe përzieni mirë me 2 lugë çaji mjaltë. Më pas, aplikojeni në lëkurën e djegur nga dielli. Relaksohuni për 20 minuta më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë.

4. Shënime kur rivendosni lëkurën e fytyrës së djegur nga dielli

Gjatë rikuperimit nga djegia nga dielli, mbani në mend disa gjëra:

 • Mos e gërvishtni ose fërkoni lëkurën e djegur nga dielli.
 • Shmangni ekspozimin në diell ndërmjet orës 10:00 dhe 16:00. Rrezet e diellit janë më të forta gjatë këtyre orëve, ndaj përpiquni të planifikoni aktivitete në natyrë për herë të tjera. Nëse nuk mund ta bëni këtë, kufizoni kohën tuaj në diell. Kërkoni hije kur është e mundur.
 • Shmangni banjot e diellit dhe përdorni shtretër për rrezitje. Lëkura e nxirë nuk zvogëlon rrezikun e djegies nga dielli. Nëse përdorni produkte për rrezitje për t’u nxirë, aplikoni krem ​​kundër diellit përpara se të dilni jashtë.
 • Kur dilni jashtë, vendosni një ombrellë ose një kapelë me buzë të gjerë, syze dielli dhe vishni rroba të errëta me thurje të ngushta.
 • Jini të vetëdijshëm për barnat dhe kozmetikën që janë të ndjeshme ndaj rrezeve UV. Një prej tyre është kozmetika që përmban acide alfa-hidroksi, të cilat rrisin ndjeshmërinë ndaj diellit.
 • Për rastet më të rënda të djegies nga dielli, dhimbjes dhe shqetësimit, nuk duhet të jeni subjektiv, por duhet të shkoni te mjeku për të gjetur një zgjidhje në kohë.

Shmangni banjat e diellit dhe shtretërit për rrezitje gjatë shërimit nga djegia nga dielli.

Shmangni banjat e diellit gjatë rikuperimit nga djegia nga dielli.

A mund të bëhet sërish e bardhë lëkura e djegur nga dielli? Atëherë përgjigja është po. Por mos jini kaq subjektiv, sepse procesi i rivendosjes së një lëkure të lëmuar dhe të ndritshme mund të zgjasë shumë. Prandaj, është e rëndësishme të parandaloni djegiet nga dielli gjatë gjithë vitit duke përdorur krem ​​kundër diellit. Sidomos kur jeni jashtë, edhe në ditë të freskëta ose me re.Cảm ơn bạn đã đọc bài viết [HỎI – ĐÁP] – Da cháy nắng bao lâu thì trắng lại? . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  Bí quyết lựa chọn sữa rửa mặt phù hợp với từng loại da

Related Posts

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *