Công dụng của dầu cám gạo trong làm đẹp

Bukuria me vaj krunde orizi. Tingëllon e re, por ky është një nga “sekretet” e shkëlqyera të kujdesit të lëkurës. Është për të ardhur keq nëse nuk i dini këto Përdorimet e vajit të krundeve të orizit do të zbulohet së shpejti!

Zbulimi i përdorimit të vajit të krundeve të orizit në bukuri

Zbulimi i përdorimit të vajit të krundeve të orizit në bukuri.

Koncepti i vajit të krundeve të orizit

Kur bëhet fjalë për vajin e krundeve të orizit, shumë njerëz me siguri do ta dinë se ky është një ushqim ushqyes, i përdorur gjerësisht në kuzhinën aziatike. Kontribuoni në krijimin e pjatave të shijshme dhe të shëndetshme.

Por jo shumë njerëz e dinë, vaji i krundeve të orizit është një nga përbërësit jashtëzakonisht të mirë për kujdesin e lëkurës që gratë japoneze duan të zgjedhin. Pra, çfarë është vaji i krundeve të orizit? Cilat janë përdorimet e vajit të krundeve të orizit në bukuri?

Vaji i krundeve të orizit është një vaj i nxjerrë nga embrioni dhe lëvozhga e brendshme e orizit. Vaji i krundeve të orizit përmban një sasi të madhe të acideve yndyrore. Me mbi 45% yndyra mono të pangopura dhe 37% yndyra të pangopura.

Përveç kësaj, vaji i krundeve të orizit përmban shumë lëndë ushqyese me vlera të larta ushqyese si vitamina E, acide yndyrore të ngopura dhe të pangopura; Omega 6, antioksidantë të fortë acid ferulik, Gamma Oryzanol… Falë kësaj, vaji i krundeve të orizit gradualisht bëhet një përbërës “mrekulli” si në bukuri ashtu edhe në bukuri. kujdesit shëndetësor.

Vaji i krundeve të orizit është shumë i mirë për bukurinë dhe kujdesin shëndetësor.

Vaji i krundeve të orizit është shumë i mirë për bukurinë dhe kujdesin shëndetësor.

Përfitimet shëndetësore të vajit të krundeve të orizit

Duke folur për përfitimet e vajit të krundeve të orizit, është e pamundur të mos përmendim përfitimet e mëdha të këtij materiali për shëndetin.

1. Vaji i krundeve të orizit ndihmon në stabilizimin e kolesterolit

Për shkak të përbërjes gama oryzanol, vaji i krundeve të orizit është efektiv në reduktimin e kolesterolit të keq, rritjen e kolesterolit të mirë, duke ndihmuar në stabilizimin dhe ruajtjen e kolesterolit në trup.

Në të njëjtën kohë, vaji i krundeve të orizit përmban edhe vitamina E, omega 3, 6, 9 kështu që ka aftësinë të nxisë qarkullimin e gjakut, të ruajë shumë mirë shëndetin e zemrës.

Vaji i krundeve të orizit ndihmon në stabilizimin e kolesterolit në trup.

Vaji i krundeve të orizit ndihmon në stabilizimin e kolesterolit në trup.

2. Lehtësoni simptomat e menopauzës

Gjatë perimenopauzës, gratë shpesh kanë ndezje të nxehta dhe nervozizëm.

Dhe përdorimi i krundeve të orizit ndihmon në kontrollin e zemërimit dhe simptomave shoqëruese. Pse kështu? Për shkak se krundet e orizit janë të pasura me antioksidantë si oryzanol, pengojnë prodhimin e hormonit luteinë dhe parandalojnë ndryshimet e papritura në nivelet e hormoneve të tjera.

Përdorimi i vajit të krundeve të orizit ndihmon në kontrollin efektiv të zemërimit në perimenopauzë

Përdorimi i vajit të krundeve të orizit ndihmon në kontrollin efektiv të zemërimit në periudhën e menopauzës.

3. Ulni rrezikun e kancerit

Falë përmbajtjes së lartë të vitaminës E, tokoferolit dhe tokotrienolit, ndihmon në neutralizimin e radikaleve të lira, duke parandaluar rritjen e qelizave kancerogjene.

Zbulimi i përdorimit të vajit të krundeve të orizit në bukuri

Pra, ne gjithashtu i dimë përfitimet e mëdha shëndetësore të vajit të krundeve të orizit. Tani për tani, do të habiteni më shumë nga përdorimet e veçanta të vajit të krundeve të orizit për lëkurën.

1. Largojnë plakjen, reduktojnë rrudhat në lëkurë

Me përmbajtje të bollshme të vitaminës E dhe Gamma Oryzanol, vaji i krundeve të orizit do të bëhet një “asistent efektiv” për të ndihmuar në neutralizimin e radikalëve të lirë, për të përshpejtuar formimin e qelizave të reja. Mbështetje për të ruajtur elasticitetin e lëkurës, për të rritur qarkullimin e gjakut, për të ndihmuar në reduktimin e rrudhave në lëkurë dhe për të parandaluar në mënyrë efektive plakjen e lëkurës.

Tham Khảo Thêm:  Review kem dưỡng trắng da ban đêm Dr Spiller Vitamin C Plus Night Cream

Përveç kësaj, përbërja e tokotrienolit e pranishme në vajin e krundeve të orizit kur është në kontakt me lëkurën do të depërtojë shpejt, duke ndihmuar në mënyrë efektive në rivendosjen e dëmtimit të lëkurës dhe për të ndihmuar në shërimin efektiv të plagëve.

Përdorimi i vajit të krundeve të orizit është për të kthyer në mënyrë efektive plakjen dhe për të reduktuar rrudhat.

Përdorimi i vajit të krundeve të orizit është për të kthyer në mënyrë efektive plakjen dhe për të reduktuar rrudhat.

2. Mbroni lëkurën nga dëmtimi UV

Përbërësi oryzanol që gjendet në krundet e orizit ka një efekt mbrojtës në lëkurë kundër efekteve të dëmshme të rrezeve ultravjollcë. Ndihmon në mbrojtjen e lëkurës së shëndetshme nga efektet e diellit.

Përdorimi i vajit të krundeve të orizit, i kombinuar me masa të tjera mbrojtëse nga dielli, do të optimizojë efektivitetin e mbrojtjes nga dielli.

>> A duhet të përdorni krem ​​kundër diellit ose tableta kundër diellit për të mbrojtur lëkurën tuaj?

3. Përdorimet e vajit të krundeve të orizit për lëkurën – hidratues, rikuperim të lëkurës

Vaji i krundeve të orizit përmban squalene. Ky është një përbërës me aftësi jashtëzakonisht të mirë hidratuese, që përthithet lehtësisht nga lëkura. Prandaj, squaleni krahasohet me një barrierë të lëkurës, duke ndihmuar në ruajtjen e ekuilibrit të duhur të lagështisë, duke shmangur thatësinë. Në të njëjtën kohë, ndihmon në rigjenerimin e qelizave të lëkurës për një lëkurë më të freskët, më të lëmuar dhe më rrezatuese.

Përveç kësaj, është efekti hidratues që ky përbërës ka aftësinë të parandalojë shfaqjen e rrudhave, të ndihmojë në reduktimin e acarimit të lëkurës dhe të mbështesë procesin e rikuperimit të shpejtë të dëmtimit të lëkurës.

Vaji i krundeve të orizit ndihmon në hidratimin dhe rikthimin shumë të mirë të lëkurës.

Vaji i krundeve të orizit ndihmon në hidratimin dhe rikthimin shumë të mirë të lëkurës.

4. Hiqni grimin, pastroni lëkurën në mënyrë efektive me vajin e krundeve të orizit

Antioksidantët natyralë në vajin e krundeve të orizit vlerësohen gjithashtu nga ekspertët se kanë aftësinë për të hequr butësisht përbërjen, për të ndihmuar në pastrimin e thellë të lëkurës duke siguruar lëkurë të butë, jo të thatë si kur përdoret. heqës kimikë të grimit.

Pastrues make-up pastron lëkurën në mënyrë efektive me vajin e krundeve të orizit

Pastrues make-up pastron në mënyrë efektive lëkurën me vaj krunde orizi.

5. Përdorimi i vajit të krundeve të orizit është për të zbutur lëkurën e buzëve

Një nga përdorimet e vajit të krundeve të orizit duhet përmendur si balsam buzësh.

Vaji i krundeve të orizit përmban një sasi të madhe të vitaminës E, kështu që mbështet antibakterialin, zvogëlon buzët e errëta dhe të thata për shkak të plasaritjes në mënyrë shumë efektive.

Përdorimi i rregullt i vajit të krundeve të orizit do të maksimizojë efektivitetin e trajtimit të buzëve të thata të plasaritura; Mbajeni lëkurën e buzëve gjithmonë të shëndoshë, të butë dhe rozë.

Balsami i butë i buzëve është një nga përdorimet e vajit të krundeve të orizit

Balsami i butë i buzëve është një nga përdorimet e vajit të krundeve të orizit.

6. Kuron ekzemën e lëkurës

Fitosterolet që gjenden në vajin e krundeve të orizit kanë veti anti-inflamatore. I kombinuar me tokotrienol për të ndihmuar në zbutjen e lëkurës dhe shërimin efektiv të dëmtimit të lëkurës.

Prandaj, vaji i krundeve të orizit konsiderohet si një nga zgjidhjet për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës si ekzema, dermatiti atopik…

Tham Khảo Thêm:  Nên chọn NMN dạng nước hay dạng viên?

7. Rikthen flokët e shëndetshëm

Vaji i krundeve të orizit është i pasur me acide yndyrore omega 3, 6,9 për të ndihmuar në forcimin e flokëve. Në veçanti, vaji i krundeve të orizit përmban gjithashtu një përbërje karbohidrate të quajtur inositol, i cili ka aftësinë të parandalojë zbokthin dhe të kufizojë shumë mirë majat e çara.

Vaji i krundeve të orizit ndihmon në rivendosjen e flokëve të shëndetshëm dhe parandalimin e majave të çara.

Vaji i krundeve të orizit ndihmon në rivendosjen e flokëve të shëndetshëm dhe parandalimin e majave të çara.

Sa efektiv është kujdesi për lëkurën me vajin e krundeve të orizit?

Pasi keni njohur përdorimet e vajit të krundeve të orizit në bukuri, a jeni shumë të etur për të përdorur vajin e krundeve të orizit për kujdesin e lëkurës? Atëherë mos i injoroni recetat e mëposhtme duke përdorur vajin e krundeve të orizit në mënyrë që kur përdorni vajin e krundeve të orizit për rezultatet më të mira.

1/ Hiqni grimin, pastroni me vaj krunde orizi

 • Hapi 1: Merrni një copë pambuku, vendosni disa pika vaj krunde orizi dhe fërkojeni në të gjithë fytyrën.
 • Hapi 2: Kombinoje me masazh të butë për 1-2 minuta.
 • Hapi 3: Përdorni një copë tjetër pambuku për të fshirë lëkurën, më pas shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

2/ Mbrojtje nga dielli me vaj krunde orizi

Para se të dilni jashtë, për të shmangur dëmtimin e lëkurës të shkaktuar nga dielli, aplikoni një shtresë të hollë krunde orizi në duart dhe këmbët tuaja. Për të optimizuar efektivitetin e mbrojtjes nga dielli për të gjithë trupin, mund të përdorni Pilula endogjene kundër diellit.

Udhëzime se si të kujdeseni për lëkurën me vaj krunde orizi.

Udhëzime se si të kujdeseni për lëkurën me vaj krunde orizi.

3/ Lëkura kundër plakjes me krunde orizi

Për lëkurën e fytyrës

 • Hapi 1: Lani lëkurën tuaj dhe thajeni butësisht.
 • Hapi 2: Merrni një sasi të mjaftueshme vaji të krundeve të orizit në pëllëmbën e dorës. Më pas masazhoni në të gjithë fytyrën në të kundërt të akrepave të orës në mënyrë që vaji i krundeve të orizit të depërtojë thellë në lëkurë.
 • Hapi 3: Lëreni të pushojë për rreth 5 – 1 minutë. Më pas merrni një peshqir të ngrohtë dhe vendoseni në fytyrë për të hapur poret.
 • Hapi 4: Në fund, lani fytyrën me ujë të ftohtë për të mbyllur poret.

Me këtë metodë, ajo heq në mënyrë efektive papastërtitë thellë në pore dhe ndihmon qarkullimin e gjakut, relakson lëkurën dhe minimizon plakjen e parakohshme të lëkurës.

Për lëkurën e trupit

 • Hapi 1: Lani dhe thani trupin tuaj.
 • Hapi 2: Përdorni krundet e orizit për të masazhuar zonat e lëkurës që duhet të ushqehen në mënyrë spirale për rreth 15-20 minuta që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë.

3/ Trajtimi i pigmentimit të lëkurës

Hapi 1: Pastroni fytyrën.

Hapi 2: Merrni disa pika krunde orizi në pëllëmbën e dorës dhe fërkojeni në mënyrë të barabartë. Më pas aplikojeni direkt në mavijosje ose në të gjithë fytyrën për të ushqyer lëkurën.

Hapi 3: Masazhojeni butësisht dhe lëreni deri në mëngjes, shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

4/ Hidratoni flokët

 • Hapi 1: Pas larjes me shampo, aplikoni pak vaj krunde orizi në flokë të lagur në mënyrë që vaji të depërtojë në mënyrë të barabartë në rrënjët e flokëve.
 • Hapi 2: Përdorni një peshqir për të inkubuar flokët tuaj për rreth 20-30 minuta. Më pas lajeni të pastër.

5/ Përdorni krunde orizi për të trajtuar ekzemën e lëkurës

 • Hapi 1: Lani zonën e prekur me ekzemë me ujë të kripur të holluar ose ujë të ngrohtë.
 • Hapi 2: Hidhni 2-3 pika vaj krunde orizi në pëllëmbën e dorës dhe fërkojeni që të ngrohet.
 • Hapi 3: Më pas aplikojeni në mënyrë të barabartë në zonën e prekur me ekzemë, masazhoni butësisht.
 • Hapi 4: Lëreni brenda natës dhe shpëlajeni me ujë të ngrohtë mëngjesin tjetër.

Image Iluma Intense Brightening Creme 48g – Krem zbardhues Premium

Nëse përdorimi i vajit të krundeve të orizit për bukurinë dhe zbardhjen e lëkurës nuk është efektiv, duhet t’i referoheni kremrave të tjerë zbardhues për një kohë të gjatë. Në veçanti, Image Iluma Intense Brightening Crème është një krem ​​zbardhues i lëkurës i prodhuar nga teknologjia ekskluzive Vectolize e Image Skincare Corporation i famshëm në Amerikë.

Teknologjia e pronarit e prodhon produktin

Kjo është një teknologji shumë e veçantë që është në gjendje të mbledhë të gjithë lëndët ushqyese natyrale zbardhuese por që ekzistojnë në formë mikroskopike, lehtësisht të depërtuar në çdo qelizë; shkatërrojnë melaninën që shkakton errësimin, melasmën, njollat. Stimulon rritjen e pigmenteve zbardhuese, rikthen në mënyrë aktive zgjerimin kapilar; në mënyrë që më në fund të keni një lëkurë të bukur të bardhë të lëmuar.

Image Iluma Intense Brightening Creme 48g - Krem zbardhues Premium

Image Iluma Intense Brightening Creme 48g – Krem zbardhues Premium.

Përbërës

Të gjithë përbërësit janë nxjerrë nga natyra e pastër. Ekstraktet e krizantemave, lakërishtes, ekstraktit të breshkës… Ndihmon në largimin e njollave të errëta, melasma; Redukton irritimin dhe inflamacionin e lëkurës. Siguroni siguri absolute dhe efikasitet përfundimtar gjatë përdorimit.

Sipas rezultateve të një sondazhi të kryer në Evropë, ky është një nga prioritetet kryesore kur dermatologët flasin për produkte të besueshme. E vërteta është se më shumë se 94% e klientëve që e kanë përdorur janë jashtëzakonisht të kënaqur krem për zbardhjen e lëkurës Image Kujdesi për lëkurën Iluma Krem ndriçues intensiv. Më shumë se 87% e tyre vazhdojnë ta përdorin atë për të marrë lëkurën e shëndetshme dhe të bukur të ëndrrave të tyre.

Class of Beauty është distributori më prestigjioz i produkteve origjinale të kujdesit të lëkurës sot. Prandaj, nëse dëshironi të blini kremin origjinal Image Iluma Intense Brightening Creme, na kontaktoni menjëherë!

Kontaktoni:

HCM: 72/1B – Huynh Van Banh – Lagjja 15 – Distrikti Phu Nhuan

Hanoi: 134 Hoang Sam, Cau Giay (kati i 5-të)

Linja telefonike për porosi dhe konsultime: 08 888 45 999

Viber 0933 888 001

Zalo 0966 666 711

Shpresojmë, përmes këtij artikulli, të keni pasur më shumë këshilla të shkëlqyera për kujdesin e lëkurës për të qenë në gjendje të rivendosni dhe rigjeneroni lëkurën e freskët dhe më rrezatuese. Ju uroj të keni lëkurë të shëndetshme dhe të bukur sipas dëshirës.Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Công dụng của dầu cám gạo trong làm đẹp . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  CHẾ ĐỘ ĂN KIÊNG GIẢM BÉO BỤNG CHO NGƯỜI KHÓ GIẢM CÂN

Related Posts

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *