Checklist thực phẩm nên ăn mỗi ngày giúp ngăn ngừa nám da hiệu quả

Përveç hapave bazë të kujdesit të lëkurës, përdorimi i linjave të produkteve për trajtimin e melasmës nga jashtë, ushqimi është një nga faktorët që ka shumë ndikim në procesin tuaj efektiv të trajtimit të melasmës. Nëse ka një dietë të përshtatshme, plotësim të rregullt të ushqimeve që janë të mira për melasmën, gjendja e melasmës gradualisht do të përmirësohet dhe mund të zhduket plotësisht. Përveç kësaj, nutricionistët rekomandojnë gjithashtu kur keni melasmë çfarë të hani dhe çfarë të mos hani për të mbështetur trajtimin më të shpejtë efektiv të melasmës. Këtu është një listë kontrolli e ushqimeve më të mira për të parandaluar melasmën, të cilave mund t’i referoheni dhe të zgjidhni të përdorni.

Melasma është një obsesion i frikshëm për shumë njerëz, veçanërisht për gratë që mbushin 30 vjeç dhe pas lindjes. Lëkura errësohet dhe errësohet për shkak të melasmës, duke i bërë gratë të ndjehen fajtore dhe të nënçmojnë veten, duke ndikuar shumë në punën dhe jetën e përditshme.

Lista kontrolluese e ushqimeve që duhen ngrënë çdo ditë për të parandaluar melazmën në mënyrë efektive

Trajtim efektiv i pigmentimit të lëkurës nga brenda me ushqime ushqyese.

Melasma nuk është në thelb një sëmundje e rrezikshme dhe nuk është e dëmshme për shëndetin e të sëmurit, por ajo që mund të shohin të gjithë është se melasma shkakton humbje serioze estetike, duke i bërë të sëmurët shpesh të kenë shqetësime, kompleks inferioriteti, vetëvlerësim.

Prandaj, për të zbuluar Trajtim efektiv i pigmentimit të lëkurëskrahas trajtimit sipas rutinës së kujdesit të lëkurës, përdorni linjat krem melasma, serum i melasmës Gjithçka që ju duhet është të aplikoni një dietë shkencore me linja të ndryshme ushqime që ndihmojnë në trajtimin efektiv të melasmës. Vetëm kështu do të mund të eliminoni rrënjën e melasmës nga brenda jashtë, duke rifituar lëkurën e lëmuar dhe të freskët sipas dëshirës.

Lista kontrolluese e ushqimit ndihmon Parandalon në mënyrë efektive pigmentimin e lëkurës

Me ushqimin e rekomanduar në kohë trajtimi i melasmës janë të gjitha ushqime ushqyese që përmbajnë antioksidantë të fuqishëm, kundër plakjes, Zbardh lëkurën, heq në mënyrë efektive njollat ​​e errëta. Dhe pikërisht më poshtë janë Ushqim i mirë për njerëzit me melasma ju mund t’i referoheni përdorimit.

#1 – Limoni i freskët është Ushqim i mirë për njerëzit me melasma

Limoni nuk është vetëm një ushqim i njohur në vaktet e përditshme, por gjithashtu sjell përfitime efektive për bukurinë dhe kujdesin e lëkurës, veçanërisht mbështetje. Zbardh lëkurën dhe heq në mënyrë efektive njollat ​​e errëta.

Vitamina C, vitaminat A, B1, B2 dhe PP si dhe acide organike, acid citrik, acid…. në limon ndihmon në zbardhjen e lëkurës, eksfolimin natyral dhe limoni i freskët mund të ndihmojë Trajtim efektiv i pigmentimit të lëkurës.

Lista kontrolluese e ushqimeve që duhen ngrënë çdo ditë për të parandaluar melazmën në mënyrë efektive

Limoni i freskët ndihmon trajtim efektiv i pigmentimit të lëkurës.

Të kesh si ta trajtojmë melazmën në mënyrë efektive Me limon të freskët, limonin mund ta përdorni si maskë për fytyrën.

+ Metoda 1: Përzieni lëngun e limonit dhe ujin në sasi të barabarta dhe aplikojeni në melasma çdo ditë. Pas 15 minutash, lani atë.

+ Metoda 2: Përzieni lëngun e limonit me mjaltë dhe aplikojeni në melasma çdo ditë pas pastrimit të fytyrës.

Përveç përdorimit maskë melasma për kujdesin e lëkurës Nga limoni, mund ta përdorni limonin çdo ditë duke e kombinuar me ushqime të tjera si salca e sallatës, duke bërë pije joalkoolike për të ndihmuar trupin të përthithë më shumë vitaminën C.

#2 – Parandalon në mënyrë efektive pigmentimin e lëkurës me kastravec

Maska me kastravec është shumë e mirë për të ndihmuar në heqjen e njollave dhe pigmentimit në fytyrë, sepse kastraveci përmban deri në 90% ujë, ka efektin e sigurimit të lagështisë për të ndihmuar lëkurën e lëmuar dhe të freskët.

Tham Khảo Thêm:  Dưỡng mi dài đẹp cùng thuốc mọc lông mi Retitalash Advanced

Lista kontrolluese e ushqimeve që duhen ngrënë çdo ditë për të parandaluar melazmën në mënyrë efektive

Parandalon në mënyrë efektive pigmentimin e lëkurës me kastravec.

Përveç kësaj, kastraveci përmban edhe një burim të pasur të lëndëve ushqyese, duke siguruar shumë vitaminë E, substanca të tilla si karotina, vitamina C, B1, B2, hekur… Stimuloni prodhimin e kolagjenit zbukurojnë lëkurën, dhe në të njëjtën kohë mbështesin Eksfolimi efektiv i fytyrëslargojnë njollat ​​e errëta, pigmentimin dhe njollat ​​në lëkurë.

Udhëzime se si të aplikoni një maskë me kastravec në parandalimi i melasmës

Metoda 1: Përdorni kastravec të pastër shërojnë fytyrën melazmë

+ Lani kastravecin, priteni në feta të holla me thikë.

Më pas aplikoni çdo fetë kastraveci në lëkurë.

Lëreni të veprojë për rreth 20 minuta, hiqeni dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Metoda 2: Përdorni lëngun e kastravecit

+ Merrni 1 kastravec të pastër, e prisni në copa të vogla dhe e vendosni në shtrydhëse frutash për të marrë lëngun.

Përdorni një top pambuku për të lagur lëngun e kastravecit dhe aplikojeni në të gjithë lëkurën.

Lëreni të veprojë për rreth 3 minuta, maska ​​do të thahet, aplikoni një shtresë tjetër.

Në fund, lëreni maskën për rreth 20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë.

#3 – Trajtimi i melasmës në shtëpi me çaj jeshil

Çaji jeshil është një nga ushqimet që jo vetëm i bën mirë shëndetit, por ndihmon edhe në zbukurimin e lëkurës. Çaji jeshil jo vetëm që ndihmon pastrimin e trupitdetoksifikimi, anti-plakje, parandalimi i kancerit por edhe efektet e kujdesit të lëkurës, veçanërisht trajtoni melazmën dhe njollat.

Lista kontrolluese e ushqimeve që duhen ngrënë çdo ditë për të parandaluar melazmën në mënyrë efektive

Trajtimi i melasmës në shtëpi me çaj jeshil.

Vitaminat A, B, C… në çajin jeshil të kombinuara me antioksidantë të fuqishëm ndihmojnë në forcimin e rezistencës dhe mbrojtjen e lëkurës nën ndikimin e faktorëve mjedisorë, veçanërisht rrezet e diellit. Kështu që, Trajtim me çaj jeshil për pigmentimin e lëkurës Do të parandalojë rritjen e pigmentit të melaninës – shkaktar i njollave, melazmës …

Ju mund të pini ujë me çaj jeshil çdo ditë ose mund ta bëni maskë me çaj jeshil me formulën e mëposhtme:

+ Merrni 1 lugë gjelle vaj ulliri, 2 lugë lëng kastraveci dhe 2 lugë çaj jeshil pluhur dhe përzieni mirë.

Më pas aplikojeni në fytyrë pasi të keni pastruar lëkurën, masazhojeni butësisht fytyrën që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë.

+ Lëreni të pushojë për rreth 15 minuta, fytyra është tharë, më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe thajeni butësisht.

#4 – Mënyra më e mirë për të trajtuar melasmën nga domatet

Domatet janë të pasura me vitaminë C dhe antioksidantë të fuqishëm. Duke ngrënë shumë domate, jo vetëm që ndihmon në ruajtjen e elasticitetit të lëkurës, ndihmon lëkurën të jetë e lëmuar dhe e kuqërremtë, por edhe e ushqen lëkurën të bardhë dhe të lëmuar. Parandalon në mënyrë efektive pigmentimin e lëkurës.

Mund ta hani të papërpunuar, të gatuar ose thjesht ta merrni me lëng çdo ditë.

Lista kontrolluese e ushqimeve që duhen ngrënë çdo ditë për të parandaluar melazmën në mënyrë efektive

Mënyra më e mirë për të trajtuar melasmën nga domatet.

Udhëzime se si të bëni një maskë domate trajtim efektiv i melasmës

+ Domatet e pjekura, të lara, vendosini në frigorifer për rreth një orë.

+ Pritini hollë, aplikojeni në fytyrë dhe relaksohuni për rreth 30 minuta.

Tham Khảo Thêm:  5 dưỡng chất quan trọng ở kem trắng da

Lëndët ushqyese në domate kanë efektin e zbehjes së njollave dhe trajtim efektiv i pigmentimit të lëkurës.

Vini re se duhet të shmangni daljen në diell pas aplikimit të maskës së domates sepse lëkura është shumë e ndjeshme ndaj djegieve nga dielli në këtë kohë.

#5 – Parandalimi i pigmentimit të lëkurës me patate

Në shumë studime shkencore është treguar se patatet përmbajnë vitamina thelbësore si vitamina C (45%), kalium (18%), B6 ​​(10%) që kanë një efekt ndriçues në lëkurë. parandalojnë plakjen e lëkurës dhe parandalojnë formimin e melasmës.

Me patate, për të trajtuar në mënyrë efektive melasmën, çdo ditë duhet të shtoni në menynë tuaj 100 gr patate të ziera dhe në të njëjtën kohë mund të Trajtim i thjeshtë i melasmës me lëng patate.

Lista kontrolluese e ushqimeve që duhen ngrënë çdo ditë për të parandaluar melazmën në mënyrë efektive

Parandalimi i pigmentimit të lëkurës me patate.

Udhëzimet se si ta bëni këtë janë si më poshtë:

+ Lani patatet, hiqni lëkurën dhe shtrydhni lëngun.

+ Pastroni lëkurën e fytyrës, më pas aplikojeni në zonën e melasmës që do të trajtoni.

+ Lëreni të pushojë për rreth 20 minuta më pas shpëlajeni me ujë të freskët për të përfunduar procesin.

+ Zbatuar si ta trajtojmë melasmën Çdo ditë, do të ndjeni një ndryshim të dukshëm kur lëkura është gjithnjë e më e lëmuar, e freskët dhe njollat ​​e errëta gjithashtu zhduken ngadalë.

# 6 – mollë e kuqe me vesh druri – Ushqimet që parandalojnë në mënyrë efektive melasmën

Kombinimi i mrekullueshëm i këtyre 2 bimëve natyrale do t’ju ndihmojë heq në mënyrë efektive melasmën duke e mbajtur lëkurën të shndritshme, të lëmuar dhe rrezatuese. Nëse xinxifeja është e mirë për mëlçinë dhe shpretkën, ndihmon në reduktimin e ndjeshëm të pigmentimit të lëkurës, atëherë veshi i drurit ka aftësinë të ndriçojë lëkurën në mënyrë natyrale.

Lista kontrolluese e ushqimeve që duhen ngrënë çdo ditë për të parandaluar melazmën në mënyrë efektive

Mollë e kuqe, veshi i drurit është një lloj Ushqimet që parandalojnë në mënyrë efektive melasmën.

Të dyja këto ushqime janë mjaft të lehta për t’u përdorur, mund t’i përzieni në shumë pjata si çaj xhensen, supa të ziera etj.

#7 – Trajtimi më i mirë për ndriçimin e lëkurës nga aloe vera

Arsyeja pse aloe vera ka efektin në trajtimin e melasmës është sepse përmban një sasi të madhe uji, i cili ka një efekt hidratues dhe zbutës në lëkurë.

Përveç kësaj, aloe vera përmban shumë vitamina si A, C, E dhe minerale si zink, kalcium, natrium… këta janë përbërësit kryesorë të shumë kozmetikës për bukurinë dhe kujdesin e lëkurës me efektin e turbullimit dhe trajtoni tërësisht melazmën.

Lista kontrolluese e ushqimeve që duhen ngrënë çdo ditë për të parandaluar melazmën në mënyrë efektive

Trajtimi më i mirë për ndriçimin e lëkurës nga aloe vera.

Udhëzoni Si të trajtoni melasmën me maskë aloe vera

+ Lani 1 gjethe aloe vera, qëroni, mbani vetëm mishin e bardhë brenda.

+ Më pas, lani fytyrën me ujë të ngrohtë, më pas përdorni një peshqir për t’u tharë dhe aplikoni mishin e aloe verës në zonën e melasmës.

Relaksohuni për rreth 15 minuta përpara se ta shpëlani me ujë të pastër.

+ Këtë lloj maske me aloe vera duhet ta aplikoni 2 herë në javë që të jetë efektive Trajtimi më i mirë i melasmës.

#8 – Banania është një ushqim që ndihmon Parandalon në mënyrë efektive pigmentimin e lëkurës

Banania është një ushqim i pasur me lëndë ushqyese të mira për lëkurën si vitamina A, B, C, E… dhe minerale thelbësore që ndihmojnë në reduktimin e formimit të pigmentit të melaninës (shkaku kryesor i njollave të errëta, njollave, etj.) lëkurë të errët…), duke ruajtur elasticitetin e lëkurës, duke mbrojtur lëkurën nga plakja dhe Redukton në mënyrë efektive rrudhat në lëkurë.

Lista kontrolluese e ushqimeve që duhen ngrënë çdo ditë për të parandaluar melazmën në mënyrë efektive

Bananet janë Ushqimet që ndihmojnë në parandalimin efektiv të pigmentimit të lëkurës.

Ju mund të shtoni banane në dietën tuaj të përditshme ose të aplikoni një maskë bananeje për të trajtuar melasmën si më poshtë:

Tham Khảo Thêm:  TÁC DỤNG CỦA NHAU THAI NGỰA ĐỐI VỚI SỨC KHỎE VÀ LÀM ĐẸP

+ Merrni ½ banane të pjekur, qëroni, grijeni mishin, shtoni 2 lugë çaji vaj ulliri dhe përzieni mirë.

+ Lani fytyrën, aplikoni maskën me banane dhe vaj ulliri në lëkurë, relaksohuni për rreth 20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë.

+ Aplikoni Si ta trajtoni melazmën me banane Kjo rutinë e thjeshtë 2-3 herë në javë, do të vini re një ndryshim pozitiv në lëkurën tuaj.

>> Cila është me të vërtetë metoda e duhur e trajtimit të melasmës për ju?

#9 – Luleshtrydhet

Luleshtrydhet përmbajnë shumë vitamina C, A, B, zink, fibra, acid citrik … dhe antioksidantë të fuqishëm që ndihmojnë në frenimin e prodhimit të melaninës, largimin e njollave të errëta dhe njollat. Trajtim efektiv i pigmentimit të lëkurës.

Lista kontrolluese e ushqimeve që duhen ngrënë çdo ditë për të parandaluar melazmën në mënyrë efektive

Mundi pigmentimin e lëkurës në mënyrë efektive me luleshtrydhe.

Udhëzoni Si ta trajtojmë melazmën në mënyrë efektive me luleshtrydhe

+ Pritini luleshtrydhet në feta dhe bëjini pure për të marrë ujë.

+ Merrni lëngun e luleshtrydhes, përzieni me 1 lugë kos, vendoseni në frigorifer për rreth 5 minuta, më pas aplikojeni në zonën e melasmës.

Lëreni maskën për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

#dhjetë – Trajtoni melasmën në shtëpi me gjethe betel

Një nga përbërësit natyralë të lehtë për t’u gjetur për të ndihmuar gratë të përmirësojnë pigmentimin e lëkurës është gjethet e betelit.

Gjethet e betelit përmbajnë shumë përbërës aktivë të aftë për të parandaluar formimin e melaninës që shkakton pigmentimin e lëkurës si vitamina C, zink, kalcium, karotinë, tiaminë, riboflavinë, niacinë… të vdekura në sipërfaqen e lëkurës, largojnë njollat ​​e errëta dhe Zbardhje efektive e lëkurës.

Lista kontrolluese e ushqimeve që duhen ngrënë çdo ditë për të parandaluar melazmën në mënyrë efektive

Trajtoni melasmën në shtëpi me gjethe betel.

Udhëzoni si ta trajtojmë melazmën në mënyrë efektive nga gjethet e betelit

+ Përdorni kripë për të thithur gjethet e betelit.

+ Vendosni gjethet e betelit në një tenxhere, hidhni 3 gota ujë që të mbulohen gjethet, ziejini për rreth 30 minuta.

+ Hidhini gjethet e ziera të betelit me 1 litër ujë në blender dhe bëjeni pure.

Masën e puresë e shtojmë në tenxhere dhe vazhdojmë të ziejmë derisa masa të trashet.

+ Lani fytyrën dhe thajeni butësisht.

+ Merrni përzierjen e gjetheve të betelit dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në fytyrë.

Lëreni lëkurën të pushojë për 10-15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë.

Këtu janë 10 llojet kryesore Ushqimet që parandalojnë në mënyrë efektive melasmënshpresoj se do të aplikoni një dietë të përshtatshme për të ndihmuar procesin e trajtimit të melasmës të arrijë rezultatet më të mira.

Dhe përveç zgjedhjes Ushqim i mirë për melasmënduhet të përdorni më shumë linja krem melasma ose serum i melasmës E specializuar nga jashtë për kujdesin më të mirë të lëkurës. Paç fat!

>> SHIH GJITHASHTU: Kriteret për zgjedhjen e kremit efikas për trajtimin e melasmësCảm ơn bạn đã đọc bài viết Checklist thực phẩm nên ăn mỗi ngày giúp ngăn ngừa nám da hiệu quả . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *