Cháy nắng da mặt bao lâu thì hết?

Djegiet nga dielli janë një shenjë e qartë se lëkura është dëmtuar nga ekspozimi i tepërt në diell dhe se trupit i duhet kohë për t’u shëruar. Pra, sa kohë duhet që lëkura e djegur nga dielli të largohet? A mund të shërohet lëkura e djegur nga dielli? Si duhet kujdesur lëkura teksa shërohet? Le të lexojmë artikullin për të gjetur përgjigjen.

Sa kohë duhet që lëkura e djegur nga dielli të rikuperohet?

Sa kohë duhet që lëkura e djegur nga dielli të rikuperohet?

Si të dalloni lëkurën e djegur nga dielli

Çfarë është lëkura e djegur nga dielli?

Djegiet nga dielli, si rrezitja, janë mekanizmi mbrojtës i trupit kundër rrezeve të dëmshme ultraviolet (UV). Kur lëkura është e ekspozuar ndaj rrezeve UV, trupi prodhon melaninë, një pigment i errët i prodhuar nga qelizat e lëkurës të quajtur melanocitet. Sipas Fondacionit të Kancerit të Lëkurës, melanocitet janë krijuar për të mbrojtur lëkurën dhe sasia e prodhuar varet nga gjenetika.
Kur njerëzit që prodhojnë më pak melaninë janë të mbiekspozuar ndaj dritës UV, kjo shkakton dëmtim të ADN-së në shtresat e sipërme të qelizave të lëkurës, duke çuar në djegie nga rrezatimi, të njohura si djegie nga dielli.

Si të dalloni djegien nga dielli në fytyrë?

Shenjat dhe simptomat e djegies nga dielli përfshijnë:

 • Lëkurë e kuqe.
 • Lëkura ndihet e nxehtë në prekje.
 • Dhimbje, ënjtje dhe kruajtje.
 • Flluska të vogla shfaqen në sipërfaqen e lëkurës.
 • Dhimbje koke, temperaturë të lartë, të vjella dhe letargji nëse shfaqen djegie të rënda nga dielli.
 • Çdo pjesë e trupit e ekspozuar ndaj diellit mund të dëmtohet, duke përfshirë llapët e veshit, lëkurën e kokës, qepallat dhe buzët. Edhe lëkura e mbrojtur mund të digjet nga dielli sepse rrezet UV mund të depërtojnë në materiale të holla.

Nivelet e efekteve kur lëkura digjet nga dielli

Simptomat e djegies nga dielli janë lehtësisht të dallueshme dhe të dukshme me sy të lirë brenda pak orësh pas ekspozimit në diell. Megjithatë, efektet e dëmtimit të lëkurës mund të shfaqen pas 24 orësh dhe të lënë shumë efekte negative në lëkurë, kancerin e lëkurës.

Shkalla e djegies nga dielli është si më poshtë:

 • Djegie të lehta nga dielli: Zakonisht duke u paraqitur me zona të skuqjes dhe djegie të lehtë, kjo gjendje mund të shfaqet në çdo lëkurë të ekspozuar në diell vazhdimisht për 3 deri në 5 ditë. Përveç kësaj, mund të ketë lëkura të lëkurës për disa ditë dhe kjo tregon se lëkura po rigjenerohet.
 • Djegie e moderuar nga dielli: Në këtë nivel, lëkura do të priret të jetë më e dhimbshme dhe do të përjetojë shenja skuqjeje, ënjtjeje dhe një ndjesi të ngrohtë në prekje. Djegiet e moderuara nga dielli zakonisht marrin rreth një javë për t’u shëruar plotësisht. Pas kësaj, lëkura mund të jetë ende e qëruar për disa ditë.
 • Djegie të rënda nga dielli: Në këtë pikë, lëkura e djegur nga dielli mund të jetë me flluska, e dhimbshme dhe shumë e kuqe. Do të duhen rreth 2-3 javë për tu rikuperuar. Kur kjo ndodh, duhet të shihni një mjek për trajtim në kohë. Në të njëjtën kohë, duhet të kufizoni daljen dhe ekspozimin në diell.

Simptomat e djegies nga dielli janë lehtësisht të dallueshme dhe të dukshme për syrin.

Simptomat e djegies nga dielli janë lehtësisht të dallueshme dhe të dukshme për syrin.

A është e rrezikshme lëkura e djegur nga dielli? Sa kohë duhet që lëkura e djegur nga dielli të largohet?

Sa kohë duhet që lëkura e djegur nga dielli të largohet?

“Sa kohë duhet që lëkura e djegur nga dielli të largohet?” Është një pyetje e bërë nga shumë njerëz. Djegiet nga dielli mund të jenë të dhimbshme dhe estetikisht të pahijshme, por nuk zgjasin përgjithmonë. Lëkura e djegur nga dielli mund të shërohet vetë, por ky rikuperim do të varet nga ashpërsia e dëmtimit dhe disa faktorë rreziku.
Shumica e djegieve nga dielli do të humbasin ndjesinë e tyre të dhimbjes dhe tonin e kuq të shoqëruar pas 3 deri në 5 ditë. Por nëse keni një djegie më të rëndë dhe me flluska, ajo mund të zgjasë deri në 10 ditë.

A është e rrezikshme lëkura e djegur nga dielli?

Ndërsa efektet e menjëhershme të një djegie nga dielli shërohen brenda pak ditësh ose javësh, dëmi mund të lërë një ndikim shumë më të gjatë.
Rrezet UVA dëmtojnë ADN-në që kodon gjenet në qelizat e lëkurës së trupit. Fondacioni i Kancerit të Lëkurës mendon se ky lezion mund të jetë shkaku kryesor i melanomës, forma më serioze e kancerit të lëkurës.
Rrezet UVA dhe UVB gjithashtu mund të ndikojnë në pamjen e lëkurës, duke shkaktuar plakje, rrudha dhe njolla kafe.

>>> Ndoshta ju intereson: A mund të jetë sërish e bardhë lëkura e djegur nga dielli?

Faktorët që ndikojnë në rikuperimin e lëkurës së djegur nga dielli

Jo të gjithë reagojnë njësoj ndaj ekspozimit në diell. Në përgjithësi, sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, njerëzit me lëkurë më të lehtë, njolla ose flokë të kuq ose bjonde janë më të ndjeshëm ndaj djegieve të rënda nga dielli.
Përveç kësaj, disa faktorë që ndikojnë më lehtë në kohën e rikuperimit të lëkurës së djegur nga dielli përfshijnë:

 • Ekspozimi në diell ndërmjet orës 10:00 dhe 15:00 (kur rrezet e diellit janë më intensive).
 • Të jesh në një vend të nxehtë ose në një lartësi ku dielli është më intensiv.
 • Vrima e shtresës së ozonit.
 • Historia familjare e kancerit të lëkurës.
 • Jetoni ose veproni në vende afër ekuatorit.
 • Bëni banja dielli për një kohë të gjatë.
 • Probleme të lëkurës të lidhura me kushte mjekësore, të tilla si psoriasis.
 • Disa ilaçe ju bëjnë më të prirur të digjeni kur i përdorin (agjentë kontrasti).
 • Djegiet nga dielli mund të ndodhin në ditë me shumë diell, si dhe në ditë me re, sepse rrezet UV depërtojnë në mbulesën e reve. Dielli lëshon rrezet e dritës që përthithen nga shtresa e jashtme e lëkurës, por ekspozimi i tepërt ndaj këtyre rrezeve mund të jetë i dëmshëm.

Ka shumë faktorë që ndikojnë në rikuperimin e lëkurës së djegur nga dielli.

Ka shumë faktorë që ndikojnë në rikuperimin e lëkurës së djegur nga dielli.

Çfarë duhet të bëni me lëkurën e djegur nga dielli? Sa kohë duhet për t’u rikuperuar?

Dhimbja e djegies nga dielli zakonisht fillon brenda 2-6 orëve pas ekspozimit të tepërt në diell dhe arrin kulmin pas rreth 24 orësh. Nëse keni një djegie më të rëndë nga dielli, lëkura juaj mund të ketë flluska dhe zhvishet. Flluskat zakonisht shfaqen 6-24 orë pas ekspozimit në diell, por ndonjëherë duhet më shumë kohë që ato të shfaqen.
Peeling është pjesë e procesit të shërimit nga një djegie nga dielli dhe ka tendencë të fillojë në rreth 3 ditë. Duhet të ndalet kur lëkura të shërohet plotësisht, gjë që mund të zgjasë disa javë në rastin e një djegieje të rëndë nga dielli. Vini re, ndërsa procesi i qërimit është duke vazhduar, përpiquni të mos e prishni atë, kjo mund të shkaktojë dëme më serioze.
Në rast helmimi nga dielli me simptoma që përfshijnë: skuqje, puls të shpejtë, nauze, të vjella, ethe, konsultohuni me një mjek për trajtim.

Si të rikuperoni shpejt lëkurën e djegur nga dielli?

Djegiet nga dielli nuk mund të kurohen, pasi lëkura tashmë është dëmtuar dhe do të duhet të shërohet vetë. Megjithatë, ka disa mënyra për të lehtësuar shqetësimin e një djegie nga dielli dhe për të ndihmuar lëkurën tuaj të shërohet më shpejt.

 • Merrni shpesh banja të freskëta ose dush për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjes. Sapo të dilni nga banja ose dushi, thajeni butësisht veten, por lini pak ujë në lëkurën tuaj. Më pas, aplikoni një hidratues për të ndihmuar në mbajtjen e ujit në lëkurë. Kjo mund të ndihmojë në uljen e thatësisë.
 • Merrni parasysh marrjen e aspirinës ose ibuprofenit për të ndihmuar në reduktimin e ënjtjes, skuqjes dhe shqetësimit.
 • Pi më shumë ujë. Djegia nga dielli tërheq lëngun në sipërfaqen e lëkurës dhe thahet pjesa tjetër e trupit. Pirja e ujit shtesë kur keni djegie nga dielli do të ndihmojë në parandalimin e dehidrimit.
 • Nëse lëkura juaj ka flluska, lëreni flluskën të shërohet vetë. Lëkura me flluska do të thotë që keni një djegie nga dielli të shkallës së dytë. Ju nuk duhet të hapni një flluskë sepse formohen flluska për të ndihmuar lëkurën tuaj të shërohet dhe t’ju mbrojë nga infeksioni.
 • Tregoni më shumë kujdes për të mbrojtur lëkurën e djegur nga dielli ndërsa ajo shërohet. Vishni veshje që mbulojnë lëkurën tuaj kur jeni jashtë.
 • Përdorni një locion restaurues për të ndihmuar në zbutjen e lëkurës së djegur nga dielli.

Duhet të përdoret një krem ​​restaurues për të ndihmuar në zbutjen e lëkurës së djegur nga dielli.

Duhet të përdoret një krem ​​restaurues për të ndihmuar në zbutjen e lëkurës së djegur nga dielli.

Eksploroni më shumë: Balsam rehati kundër stresit Skincode Essential 24H.

Skincode Essential 24H De-Stres Comfort Balm përmban CM-Glukan, një anti-inflamator i fuqishëm, që vret bakteret e dëmshme për të parandaluar inflamacionin në lëkurë. Së bashku me këtë, zvogëlon skuqjen, kruajtjen dhe ënjtjen dhe qetëson menjëherë lëkurën. Jo vetëm kaq, CM-Glucan gjithashtu forcon sistemin imunitar për t’i rezistuar patogjenëve, mbron lëkurën e shëndetshme, rigjeneron qelizat për të rinovuar lëkurën.
Përveç kësaj, ky krem ​​restaurues përmban gjithashtu përbërës aktiv anti-irritues dhe qetësues me acid hialuronik, ekstrakt të algave të kuqe të oqeanit dhe gjalpë shea. Zvogëloni shpejt fenomenin e djegies nga dielli në lëkurë dhe plotësoni lëndët ushqyese thelbësore për të ushqyer lëkurën rinore dhe energjike.

Lëkura e djegur nga dielli çfarë të aplikoni shpejt? Këshilla për rikthimin e lëkurës me përbërës natyralë

 • Vera: Merrni xhelin e aloe verës dhe aplikojeni direkt në djegien e lëkurës. Pas rreth 5 minutash, e lani me ujë.
 • Kos pa sheqer: Vendoseni në frigorifer dhe aplikojeni direkt në lëkurën e djegur nga dielli. Prisni 5-10 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë.
 • Mjaltë: Merrni mjaltë të pastër dhe aplikojeni në lëkurën e djegur nga dielli për 15-20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të freskët, 2-3 herë në ditë.
 • Bollgur: Grini tërshërën dhe përzieni me ujë për të bërë një pastë të lëmuar. Më pas përzieni në banjë dhe zhyteni për 15-20 minuta.
 • Çaji jeshil: Marrja e pambukut të njomur në ujë të çajit jeshil për t’u zhytur në lëkurë ose njomja e të gjithë trupit në ujë të çajit jeshil do ta freskojë lëkurën dhe do të zvogëlojë ndjesinë e djegies së shkaktuar nga djegia nga dielli.
 • Ftohtë për lëkurën duke përdorur një peshqir të ftohtë, peshqir të mbështjellë me akull dhe më pas duke e fërkuar atë në lëkurën e dëmtuar. Vini re, mos përdorni akull direkt në lëkurë sepse mund të shkaktojë ngrirje dhe dëmtime më serioze të lëkurës.

Përdorimi i përbërësve natyralë është gjithashtu një mënyrë efektive për të rikthyer lëkurën e djegur nga dielli.

Përdorimi i përbërësve natyralë është gjithashtu një mënyrë efektive për të rikthyer lëkurën e djegur nga dielli.

Si të parandaloni në mënyrë efektive djegien nga dielli

Parandalimi është akoma më i mirë se kurimi. Në vend që të prisni që lëkura juaj të digjet dhe më pas të kërkoni një zgjidhje “emergjente”, duhet të jeni më proaktiv në mbrojtjen e lëkurës tuaj.
Shoqata Amerikane e Lëkurës rekomandon që njerëzit të shmangin diellin ndërmjet orës 10:00 dhe 16:00. Kjo është kur rrezet janë më të forta dhe ekspozimi UV është më i madh.
Rrezet e diellit që reflektohen nga uji ose bora gjithashtu mund të shkaktojnë djegie, kështu që njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm kur bëjnë ski ose shëtitje me varkë.
Aplikimi i kremit kundër diellit është një hap i domosdoshëm për të parandaluar djegien nga dielli, por ka disa pika kyçe që duhen mbajtur parasysh për të siguruar efektivitetin.

>>> Lexo më shumë: Çfarë duhet të bëni përpara se të aplikoni krem ​​kundër diellit?
Njerëzit duhet të jenë të sigurt për të bërë sa vijon:

 • Zgjidhni një krem ​​kundër diellit me një faktor mbrojtës nga dielli (SPF) 30 ose më i lartë.
 • Sigurohuni që kremi kundër diellit të jetë ende brenda datës së skadencës.
 • Zgjidhni një krem ​​kundër diellit që është rezistent ndaj ujit.
 • Zgjidhni një krem ​​kundër diellit që mbron nga rrezet UVA dhe UVB.
 • Aplikojeni 20-30 minuta para ekspozimit në diell, për të lënë kohë përthithjeje.
 • Mos harroni zonat e trupit që janë të lehta për t’u humbur, si veshët, nofulla, etj.
 • Përdorni një balsam buzësh me një SPF 15 ose më të lartë.
 • Riaplikoni kremin kundër diellit të paktën çdo 2 orë për të ruajtur mbrojtjen.
 • Riaplikoni pas notit, djersitjes së madhe ose nëse kremi kundër diellit është konsumuar.
 • Vishni veshje të lirshme dhe me mëngë të gjata që janë të endura fort në mënyrë që dielli të mos shkëlqejë. Gjithashtu, vishni një kapelë me buzë të gjerë për të mbrojtur kokën dhe qafën nga djegiet.

Aplikimi i kremit kundër diellit është një hap thelbësor në parandalimin e djegieve nga dielli.

Aplikimi i kremit kundër diellit është një hap thelbësor në parandalimin e djegieve nga dielli.

Eksploroni më shumë: Locion për fytyrën për mbrojtjen nga dielli Skincode SPF 50.

A mund të shërohet lëkura e djegur nga dielli? Përgjigja është po. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju të neglizhoni të kujdeseni për ta. Sepse djegia nga dielli nuk është vetëm e pakëndshme dhe e pakëndshme. Mund të ketë gjithashtu efekte afatgjata në shëndetin dhe pamjen e lëkurës, si dhe të rrisë rrezikun e zhvillimit të kancerit të lëkurës. Pra, aplikoni krem ​​kundër diellit çdo ditë dhe aplikoni masa mbrojtëse nga dielli për të mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme.Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cháy nắng da mặt bao lâu thì hết? . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  BẬT MÍ BÍ QUYẾT TRONG CÁCH LÀM TRẮNG DA VỚI MẬT ONG

Related Posts

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *