Bạn đang lo ngại 6 tác dụng phụ của kem chống nắng?

Mbajtja e kremit kundër diellit është padyshim diçka që duhet të bëjë të gjithë; mbrojnë lëkurën nga rrezet ultravjollcë. Njohja e përfitimeve të kremit kundër diellit është një gjë; Por si të përdorim saktë kremin kundër diellit është një çështje tjetër. Shumë njerëz ende kanë frikë nga 6 efektet anësore të kremit kundër diellit siç rekomandohet nga studimet. Pra, cilat janë 6 efektet anësore të atij kremi kundër diellit?

A e dini cilat janë 6 efektet anësore të kremit kundër diellit?

A e dini cilat janë 6 efektet anësore të kremit kundër diellit?

Efekti i kremit kundër diellit në lëkurë

Mbrojtje nga dielli, mbrojtje e lëkurës

Efektin e parë të kremit kundër diellit e ka treguar emri i tij, që është mbrojtja nga dielli dhe mbrojtja e lëkurës. Parandalon lëkurën nga djegia nga dielli dhe errësimi. Shmangni hiperpigmentimin e shkaktuar nga ekspozimi i shpeshtë në diell.

Aplikimi i kremit kundër diellit është një mënyrë për të mbrojtur lëkurën dhe për të kufizuar djegiet nga dielli.

Aplikimi i kremit kundër diellit është një mënyrë për të mbrojtur lëkurën dhe për të kufizuar djegiet nga dielli.

Efekti i kremit kundër diellit – Parandalon plakjen e lëkurës

Në rrezet e diellit, ka rrezet UVA dhe UVB që janë arsyeja pse shkalla e plakjes së lëkurës është më e shpejtë. Përdorimi i kremit kundër diellit është zgjidhja e vetme për të ndihmuar në parandalimin e prekjes së lëkurës nga këto rreze. Nga atje, do të parandalojë procesin e plakjes së lëkurës, do të kufizojë formimin e rrudhave, njollave kafe, njollave të moshës në lëkurë.

Efekti i kremit kundër diellit – Parandalimi i kancerit të lëkurës

Këto rreze ultravjollcë jo vetëm që shkaktojnë plakje, por gjithashtu mund të çojnë në kancer të lëkurës nëse nuk e mbroni lëkurën tuaj çdo ditë siç duhet.

Disa kancere të zakonshme të lëkurës, të tilla si karcinoma e qelizave skuamoze dhe melanoma, mund të jenë kërcënuese për jetën. Prandaj, aplikimi i kremit kundër diellit është një hap jashtëzakonisht i rëndësishëm, jo ​​vetëm për të mbrojtur lëkurën tuaj, por edhe për të mbrojtur shëndetin tuaj.

Mund të përdoret në vend të fondacionit

Aktualisht, tregu i bukurisë ka hedhur në treg shumë kremra kundër diellit që nuk janë vetëm për mbrojtje nga dielli, por tekstura e tij mund të zëvendësojë edhe fondatinën gjatë grimit. Me këtë linjë produktesh 2-në-1, ju do të kurseni shumë kohë dhe para për të blerë kozmetikë.

Pyetje të zakonshme kur përdorni krem ​​kundër diellit

A duhet të hiqni grimin kur aplikoni krem ​​kundër diellit?

Pavarësisht nëse përdorni krem ​​kundër diellit apo jo, prapë duhet të hiqni grimin. Pas një dite, papastërtitë, bakteret, vaji i grumbulluar, tymi i makinës… të gjitha ngjiten në fytyrën tuaj. Përdorimi vetëm i larjes së fytyrës nuk do të pastrohet plotësisht. Kur pastrimi i lëkurës tuaj nuk është i garantuar, aknet do të fillojnë të formohen, lëkura do të sekretojë më shumë vaj. Së bashku me plakjen, në lëkurën tuaj shfaqen edhe rrudhat e “ngjitura”.

Sidomos kur përdorni krem ​​kundër diellit, duhet të hiqni tërësisht përbërjen dhe ta pastroni përpara se të filloni hapin tjetër.

Pavarësisht nëse përdorni krem ​​kundër diellit apo jo, prapë duhet të hiqni grimin.

Pavarësisht nëse përdorni krem ​​kundër diellit apo jo, prapë duhet të hiqni grimin.

Si të hiqni grimin kur përdorni krem ​​kundër diellit?

Udhëzime se si të hiqni grimin:

Tham Khảo Thêm:  Uống collagen trước hay sau bữa ăn thì đạt hiệu quả tốt nhất?

Hapi 1: Pastroni duart me sapun. Vendosni pastruesin e grimit në një copë pambuku dhe fshijeni butësisht, duke filluar nga balli, tek zona e syve, deri te zona T, faqet dhe rreth konturit të fytyrës, vijës së flokëve, nofullës. Shpëlajeni fytyrën me ujë.

Hapi 2: Pasi të keni pastruar lëkurën tuaj me pastrues grimi, përdorni një pastrues të përshtatshëm për lëkurën tuaj për të pastruar edhe një herë papastërtinë e mbetur. Më pas ndiqni hapat normalë të kujdesit për lëkurën si toner – serum – krem ​​për të rimbushur lagështinë e nevojshme për lëkurën.

Hapi 3: Pasi të keni larë fytyrën, mund të përdorni një maskë, eksfoloni lëkurën tuaj 1-2 herë në javë për ta pastruar thellë.

A duhet që lëkura e prirur ndaj akneve të përdor krem ​​kundër diellit?

Nëse keni lëkurë të prirur ndaj akneve, duhet të përdorni edhe më shumë krem ​​kundër diellit. Sepse dielli do t’i përkeqësojë aknet tuaja inflamatore.

Përveç kësaj, kur keni akne, do t’ju duhet të përdorni produkte speciale për trajtimin e akneve, të cilat gjithashtu e bëjnë lëkurën tuaj më të ndjeshme. Prandaj, nëse doni të reduktoni aknet, mos harroni të aplikoni krem ​​kundër diellit çdo ditë. Kushtojini vëmendje zgjedhjes së llojit me përbërës beninj, të përshtatshëm për lëkurën me akne, jo për të bllokuar poret.

>>> Shih më shumë: Çfarë është kremi kundër diellit anglez? Si të zgjidhni krem ​​kundër diellit për çdo lloj lëkure

Pse përdorni krem ​​kundër diellit, por lëkura juaj po errësohet?

Disa prej jush, kur e dini efektin e kremit kundër diellit, do të pyesin veten pse e keni përdorur atë, por lëkura juaj po bëhet gjithnjë e më e errët. Mund të jetë për shkak të arsyeve të mëposhtme:

  • Sasi e pamjaftueshme e kremit kundër diellit. Mos e riaplikoni kremin kundër diellit pas 2-3 orësh nëse kaloni shumë kohë jashtë.
  • Mos përdorni krem ​​kundër diellit çdo ditë, por vetëm kur dielli është i nxehtë.
  • Përdorni vetëm krem ​​kundër diellit pa e kombinuar me sende të tjera mbrojtëse si xhaketa, maska, syze dielli, funde mbrojtëse kundër diellit, kapele…
  • Nuk ka asnjë hap për të hequr grimin ose trajtimin e gabuar, duke çuar në akumulimin e kremit të diellit në lëkurë; Me kalimin e kohës, lëkura bëhet e shurdhër.

Sa zgjat kremi kundër diellit?

Në varësi të SPF-së së kremit kundër diellit, efekti do të jetë i gjatë ose i shkurtër. Megjithatë, zakonisht kremi kundër diellit do të jetë efektiv për rreth 2-3 orë nga momenti i aplikimit. Prandaj, pas kësaj periudhe, duhet të ripërdorni kremin kundër diellit për të mbrojtur sa më mirë lëkurën tuaj. Sidomos ata që shpesh janë të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit direkte.

Shqetësimi vjen nga 6 efektet anësore të kremit kundër diellit

Rrezet e diellit mbartin rrezet ultravjollcë që janë të dëmshme për lëkurën. Sipas studimeve shkencore, ky është edhe shkaktari kryesor i kancerit të lëkurës; Numri i të infektuarve po rritet dita-ditës në vendet evropiane. Kremrat kundër diellit shumica prej nesh nuk dinë për përbërësit brenda; Frika nga dëmtimi në të ardhmen rritet.

Në Vietnam, shkalla e njerëzve që vuajnë nga kanceri i lëkurës vitet e fundit është rritur ndjeshëm. Kushtet e jetesës janë përmirësuar, njerëzit janë më të vetëdijshëm Krem kundër diellit, Përkujdesje lëkure. Përveç formimit të zakonit të përdorimit Krem diellor ditor; thurje përzgjedhëse kremëra të mirë kundër diellit luan një rol të rëndësishëm.

Kremi kundër diellit përmban shumë kimikate që ndihmojnë në bllokimin dhe përhapjen e rrezeve UV; Megjithatë, mund të shkaktojë edhe acarim të lëkurës. Sipas studimeve të ekspertëve, ka deri në 6 efekte anësore të “shkakut” të kremit kundër diellit në lëkurë.

Shumë njerëz pyesin veten A duhet të përdor krem ​​kundër diellit? pa marrë parasysh se ku ndonjëherë; Për të minimizuar rrezikun e acarimit dhe inflamacionit të lëkurës. Para se të njihni linjën krem i mirë kundër diellitduhet të dini cilat janë 6 efektet anësore të kremit kundër diellit.

Përdorimi i kremit kundër diellit mund të bllokojë poret, duke shkaktuar puçrra..

Përdorimi i kremit kundër diellit mund të bllokojë poret, duke shkaktuar puçrra..

“Njolla në fytyrë” 6 efekte anësore të kremit kundër diellit

“Shkatërroni” qelizat e indeve të lëkurës

Kjo është një nga frikërat e mundshme sepse nuk mund ta shihni lehtë. Nuk është për t’u habitur që ky është i pari në listën e 6 efekteve anësore të kremit kundër diellit.

Krem kimik kimik zakonisht përmbajnë një sasi të caktuar të përbërjes oksibenzon. Ky është një përbërës mbrojtës ndaj diellit që ka aftësinë për të thithur dhe shpërndarë rrezet UV. Megjithatë, oxybenzone mund të prishë hormonet dhe të shkatërrojë qelizat e indeve në trup.

Ti nuk e di Cili krem ​​kundër diellit është i mirë?ndihmë kujdesi ndaj diellit kujdesi i lëkurës efektive? Produktet që përmbajnë oxybenzone mund të mos e plotësojnë këtë kërkesë për ju. Oksibenzoni gjithashtu pengon proliferimin e qelizave dhe ndërhyn në sintezën e ADN-së.

Kjo gjithashtu rrit rrezikun e variacionit gjenetik; trupi gradualisht rrit incidencën e sëmundjeve të lëkurës. Sipas një studimi nga një universitet në SHBA, përbërja oxybenzone është gjithashtu e lidhur ngushtë me endometriozën tek gratë e moshuara.

Çrregullimi i hormoneve të trupit

Nga studimet e gjata deri më sot; Shkencëtarët ende konfirmojnë vazhdimisht “përçarjen” e përbërësve të kremrave të diellit në trup. Konkretisht: komponimet oxybenzone, paraben, triclosan, ftalate prishin funksionin hormonal të trupit.

Çrregullimet hormonale janë një nga efektet anësore të kremit kundër diellit.

Çrregullimet hormonale janë një nga efektet anësore të kremit kundër diellit.

Edhe pse Krem kundër diellit francez, Krem diellor korean; ose llojeve krem krem ​​kundër diellit, spërkatni krem ​​kundër diellit të gjitha përmbajnë këto përbërës. Vlen të përmenden, edhe linjat krem i mirë kundër diellit për fytyrën përmbajnë edhe këto substanca.

Megjithatë, nëse kaloni në produkte natyrale; Sasia e kësaj substance në trup do të ulet me shpejtësi. Ju mund të konsideroni zgjedhjen krem kundër diellit fizik për të zëvendësuar kremin kimik të diellit që po përdorni.

Ju jeni duke mësuar rishikimi i kremit të diellit të dish Cila markë e kremit fizik të diellit është e mirë??

Dëmtimi i lëkurës dhe formimi i tumoreve

Retinyl Palmitate është një antioksidant i fuqishëm që ndihmon në parandalimin e plakjes së lëkurës. Kjo është arsyeja pse ato i shtohen kozmetikës Përkujdesje lëkure; pothuajse hapat e kujdesit të lëkurës ndonjëri prej jush e përdor këtë substancë.

Të dyja si përbërës për kujdesin e lëkurës; Megjithatë, një studim i fundit në SHBA tregoi gjithashtu rezultate befasuese. Retinil Palmitati është gjithashtu një substancë që dëmton lëkurën; nxisin rritjen e tumoreve në trup.

Nxit rritjen e qelizave kancerogjene

Kimikatet në kremrat kundër diellit nuk janë thjesht të modifikuara gjenetikisht; por më shumë se kaq, ato u japin edhe qelizave kancerogjene një “mundësi” për të shpërthyer fuqishëm. Numri i njerëzve me mutacione gjenetike nga kimikatet është drejtpërdrejt proporcional me numrin e njerëzve me kancer.

Në mënyrë të veçantë, benzofenoni ndikon në trup si një tepricë e estrogjenit. Ky fenomen përkeqëson më tej sëmundjet ekzistuese; sidomos kanceri i gjirit.

Kini parasysh kur blini krem ​​kundër diellit Është ende prioritet zgjedhja e produkteve me origjinë natyrale. Duhet t’i kushtoni vëmendje indeksi i kremit të diellit, Çfarë lloj kremi kundër diellit është i mirë? për çdo lloj lëkure.

Folikuliti

Shumë gra kanë frikë nga dielli i ashpër, ndaj aplikojnë një sasi të madhe kremi kundër diellit në lëkurën e tyre; madje ka njerëz Aplikoni 2 lloje kremi kundër diellit në të njëjtën kohë. Ky është gjithashtu një nga shkaqet e bllokimit të poreve; duke shkaktuar inflamacion të gjëndrave të flokëve, puçrra fytyre. Kushtet edhe më të rënda janë të acaruara, ënjtje në shkallë të gjerë.

Mos pyet nëse përdorimi i kremit kundër diellit ka nevojë për të hequr grimin? Sepse kjo është padyshim diçka që duhet të bëni në fund të ditës; I jep lëkurës një ndjenjë të pastër dhe natyrale. Cili është kremi më i mirë për t’u përdorur? si dhe atë; Të gjitha do të dëmtojnë lëkurën tuaj nëse nuk e pastroni lëkurën tuaj çdo ditë. Nëse keni lëkurë të yndyrshme, duhet ta përdorni Krem dielli për lëkurë të yndyrshme; Këto janë linjat Oil Free, të cilat ndihmojnë lëkurën të rregullojë më mirë gjëndrat dhjamore.

Irriton zonën e syve, madje edhe sytë

Kremi kundër diellit mund të shkaktojë dëmtim të syve.

Kremi kundër diellit mund të shkaktojë dëmtim të syve.

Lëkura rreth syve është shumë e ndjeshme; Kornea e syrit është mjaft e brishtë dhe dëmtohet lehtë. Nëse e lini aksidentalisht kremin e diellit të ngjitet, rreziku i acarimit dhe dëmtimit është shumë i lartë. Shumë njerëz përjetojnë acarim të syve dhe dhimbje djegëse për një periudhë të shkurtër kohe; por ka edhe raste me dëmtime të rënda, madje edhe verbëri.

Nëse bie në sy, shpëlajeni butësisht me ujë të pastër; Më pas përdorni një peshqir letre për të fshirë ujin brenda grykës së syrit.

Shpresojmë që me ndarjen e mësipërme, të keni kuptuar 6 efektet anësore të kremit kundër diellit. Shpresoj ta gjesh shpejt Kremi më i mirë i diellit, i pershtatshem per lekuren time. Paç fat!Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bạn đang lo ngại 6 tác dụng phụ của kem chống nắng? . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  Bí quyết giúp chị em tăng cường sức đề kháng cho làn da?

Related Posts

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *