Bạn đã biết sử dụng kem dưỡng da đúng cách chưa?

Kremi është padyshim një kozmetikë e domosdoshme për gratë, por jo të gjithë e dinë se si ta përdorin atë siç duhet për të sjellë efektin më të lartë të kujdesit ndaj lëkurës. Kjo është arsyeja pse vërtet duhet të dini informacionin e mëposhtëm për të marrë më në fund lëkurën e bukur dhe të shëndetshme që keni ëndërruar gjithmonë.

A duhet të përdor krem ​​për lëkurën?

Kujdesi për lëkurën është një produkt thelbësor në procesin e kujdesit të lëkurës.

Një gjë që duhet të mbani mend gjithmonë është të pastroni lëkurën tuaj përpara se të kryeni ndonjë hap për kujdesin e lëkurës, qoftë ditë apo natë. Pastrimi i shtresave të kremrave kundër diellit, papastërtive ose grimit krijon kushtet më të mira që qelizat e lëkurës të jenë gati të marrin lëndë ushqyese, të depërtojnë më shpejt dhe të nxisin efekte më të shpejta.

A duhet të përdor krem ​​për lëkurën? Pse duhet të përdorni locion çdo ditë?

Ju ndoshta e dini tashmë se kujdesi për lëkurën është thelbësor për ruajtjen e shëndetit të lëkurës, duke e mbajtur atë të lëmuar, të ndritshme dhe rrezatuese. Në veçanti, kremi i lëkurës është gjithashtu një nga produktet e domosdoshme, duke kontribuar në ruajtjen e bukurisë afatgjatë të lëkurës.

Sot, agjentët e mjedisit, papastërtia, ndotja, stresi psikologjik për shkak të punës dhe studimit; e kombinuar me një dietë dhe mënyrë jetese jo të shëndetshme, lëkura gjithashtu preket; duke shkaktuar plakje të parakohshme dhe lëkurë pa jetë.

Prandaj, përdorimi i kremrave si dhe i produkteve të tjera për kujdesin e lëkurës do të ndihmojë në ushqimin dhe mbrojtjen e lëkurës nga efektet e mësipërme.

Pra, në pyetjen, a duhet të përdor losion, përgjigja është padyshim po.

A duhet të përdor krem ​​për lëkurën?

A duhet të përdor krem ​​për lëkurën? Përdorimi i një hidratuesi do të ndihmojë në luftimin efektiv të plakjes së lëkurës.

A duhet të përdor të njëjtin krem ​​për lëkurën përgjithmonë? Kur është ndryshimi më i përshtatshëm?

Me pyetjen nëse duhet të ndryshoni kremin tuaj të lëkurës apo të përdorni vetëm një për një kohë të gjatë, së pari duhet të përcaktoni se çfarë funksioni po përdorni. A ka të njëjtin efekt në lëkurën tuaj…

Përveç kësaj, ju gjithashtu duhet të kuptoni se lëkura do të ndryshojë gjithmonë herë pas here, kështu që do të duhet të shtojë lëndë ushqyese të ndryshme për çdo fazë. Pra, kremi që përdorni mund të ndryshohet edhe në mënyrë fleksibël sipas kësaj nevoje. Nëse mendoni se lëkura juaj shfaq shenjat e mëposhtme, kjo do të thotë se lëkura juaj duhet të ndryshojë në një produkt të ri kremi:

  • ➤ Produkti që po përdorni nuk po jep më efektin e dëshiruar
  • ➤ Kur moti ndryshon. Për shembull, nga vera në dimër.
  • ➤ Ndryshimet e lëkurës, fillimi i shfaqjes së shenjave të plakjes, pigmentimi, rrudhave…

Pra, ndjeni çfarë ka nevojë lëkura juaj, çfarë lënde i mungon…për të zgjedhur një krem ​​alternativ më të përshtatshëm.

A duhet të përdor krem ​​për lëkurën?

A duhet të përdor krem ​​për lëkurën? Në varësi të fazës do t’ju duhet një krem ​​tjetër.

Zgjidhni produkte për kujdesin e lëkurës sipas llojit të lëkurës tuaj

Çdo lloj lëkure do të jetë i përshtatshëm për produkte të ndryshme të kujdesit të lëkurës. Konkretisht:

  • Lëkura e yndyrshme ose e prirur ndaj akneve: Acidet alfa-hidroksi janë një domosdoshmëri në kremrat për lëkurë të yndyrshme ose të prirur ndaj akneve. Përveç efekteve antibakteriale dhe anti-inflamatore, acidet alfa-hidroksi kanë veti të mira kundër plakjes. Përveç kësaj, duhet të zgjidhni edhe një krem ​​me një simbol jo komodogen në paketim për të kufizuar irritimin e lëkurës.
  • Lëkura e thatë: Përbërës të mirë hidratues të përshtatshëm për lëkurën e thatë si acidi hialuronik, dimetikoni do të ndihmojnë në mbajtjen e ujit, duke parandaluar humbjen e avullit të ujit nga sipërfaqja e lëkurës. E mban lëkurën të lagësht dhe të lëmuar. Disa përbërës të tjerë që duhet të përfshihen gjithashtu në një hidratues për lëkurë të thatë janë glicerina, propilen glikol, proteina dhe ure, lanolina, vaji mineral. Të gjitha janë vërtetuar se janë shumë efektive në ushqimin dhe hidratimin e lëkurës.
  • Lëkura e ndjeshme: Lëkura e ndjeshme duhet të zgjidhet më me kujdes. Është më mirë të zgjidhni produkte që përmbajnë më pak se 10 përbërës, kanë pak ose aspak aromë dhe nuk përmbajnë alkool për të shmangur irritimin e lëkurës.
  • Lëkura e kruar: Nëse lëkura juaj është e irrituar, e thatë dhe e kruar, një hidratues që përmban 1% hidrokortizon është një zgjedhje e arsyeshme. Ju e përdorni atë vetëm për një javë dhe shikoni rikuperimin e lëkurës. Megjithatë, nëse lëkura juaj ende kruhet, është mirë që të shkoni te një dermatolog për t’u ekzaminuar dhe për të gjetur shkakun. Nga atje, do t’ju jepet një plan i përshtatshëm trajtimi.

A duhet të përdor krem ​​për lëkurën?

A duhet të përdor krem ​​për lëkurën? Si të zgjidhni një hidratues për çdo lloj lëkure.

Si të përdorni kremin e lëkurës siç duhet

  • Aplikoni krem ​​si në fytyrë ashtu edhe në qafë: disa prej jush kujdesen vetëm për fytyrën dhe harrojnë se lëkura e qafës është më e prirur ndaj plakjes. Pra, kur aplikoni kremin për fytyrën, aplikojeni gjithmonë në zonën e qafës. Do të ndihmojë në kufizimin e formimit të rrudhave, lëkura e qafës është gjithashtu më e lëmuar dhe më e njëtrajtshme.
  • Aplikojeni në mënyrë të barabartë: Mënyra e duhur për të aplikuar kremin është të aplikoni kremin në mënyrë të barabartë në të gjithë fytyrën, duke e shpërndarë në mënyrë të barabartë për të shmangur ku ka shumë krem, ku ka shumë pak, është e lehtë që lëkura të bllokojë poret. puçrra fytyre. Pas aplikimit të kremit, kombinoni atë me një fërkim të butë për t’u përthithur më mirë në lëkurë.
  • Mos e përdorni shumë: Normalisht, lëkura mund të thithë vetëm një sasi të nevojshme të lëndëve ushqyese. Prandaj, nëse aplikoni shumë krem, kjo do të bëjë që lëkura të hahet tepër. Sasia e kremit që nuk përthithet plotësisht do të shtrihet në sipërfaqen e lëkurës, duke shkaktuar bllokimin e poreve, duke shkaktuar efekte të padëshiruara negative.

A duhet të përdor krem ​​për lëkurën?

A duhet të përdor krem ​​për lëkurën? Si të përdorni si duhet kremin hidratues.

Zgjidhni produktin e duhur për lëkurën tuaj

Locion Ashtu si çdo produkt tjetër, ata nuk mund të kujdesen më së miri për të gjitha llojet e lëkurës, sepse çdo lloj lëkure ka karakteristika dhe nevoja unike. Jo vetëm kaq, por faktorët për të zgjedhur një produkt varen edhe nga gjendja e lëkurës: shpejtësia e plakjes, aknet, acarimi apo ndjeshmëria…

A e dini se si të përdorni kremin e duhur të lëkurës?

A e dini se si të përdorni kremin e duhur të lëkurës?

Përdorni një krem ​​hidratues me përbërës mbrojtës kundër diellit gjatë ditës dhe anasjelltas

Krem kundër diellit jo vetëm që mbron lëkurën nga rrezet ultravjollcë, por gjithashtu kontribuon në procesin e plakjen e lëkurës. Për të rritur mbrojtjen dhe ushqimin e lëkurës nga efektet e dëmshme të diellit, duhet të zgjidhni llojet krem dite ka një SPF të lartë.

Dhe anasjelltas, nuk keni nevojë të përdorni produkte me SPF gjatë natës, por duhet të përqendroheni në zgjedhjen e llojeve të pasura me lëndë ushqyese për të ndihmuar në rivendosjen dhe rigjenerimin e lëkurës gjatë gjumit.

A e dini se si të përdorni kremin e duhur të lëkurës?

Swissline Cell Shock Age Intelligence Skin Perfect është kremi më cilësor për kujdesin e lëkurës në Evropë.

Aplikoni kremin në mënyrë të barabartë dhe mos harroni zonën e qafës

Zakonisht, kur aplikoni kremin nga mesi dhe përhapeni rreth fytyrës, sasia e kremit mbetet më shumë nga jashtë dhe kjo shtresë kremi do të bllokojë poret dhe do të shkaktojë akne. Mos harroni, kur aplikoni, aplikojeni në mënyrë të barabartë, të kombinuar me masazh për të përhapur kremin në mënyrë të barabartë në lëkurë.

Shumë gra fokusohen vetëm në lëkurën e fytyrës dhe harrojnë zonën e qafës, kështu që ka një ndryshim të madh midis shkallës së plakjes dhe tonit të ngjyrës midis këtyre dy zonave. Duhet të keni zakon të kujdeseni për lëkurën e qafës si për kremrat e ditës ashtu edhe për natën.

Kufizoni përdorimin e locioneve që përmbajnë aroma

Aromat artificiale shpesh përmbajnë rrezikun e acarimit të lëkurës, i cili është edhe më i dëmshëm për lëkurën e ndjeshme. Shikoni me kujdes përbërësit në paketimin e produktit që shkruajnë “parfum” ose “aroma”, për të shmangur acarimin dhe kruajtjen gjatë përdorimit.

A e dini se si të përdorni kremin e duhur të lëkurës?

Lëkura e ndjeshme acarohet lehtësisht nga kremrat që përmbajnë aroma artificiale.

Përdorni vetëm sasinë e duhur të kremit

Nuk mendoni se sa më shumë të aplikoni, aq më mirë do të hidratoni fytyrën tuaj sepse mund të marrin vetëm një sasi të caktuar dhe përbërësit janë vërtet të nevojshëm. Nëse sasia e kremit është shumë e trashë, ajo do të bllokojë poret dhe do të bëjë që të prodhohet më shumë vaj. Nëse keni aplikuar krem ​​hidratues dhe lëkura juaj është ende e thatë, duhet të kërkoni një produkt tjetër që përmban më shumë lëndë ushqyese.

Lëkura ka nevojë për më shumë se 1 hidratues

Për ta mbajtur lëkurën të lagësht dhe të fortë, nuk mjafton të përdorni një krem ​​hidratues, por nevojiten edhe ujë trëndafili dhe esenca pa alkool. Përdoreni sipas rradhës së hapave: toner, esencë, më pas kremra ditorë.

A e dini se si të përdorni kremin e duhur të lëkurës?

Ekstrakti i vajit të farës së sojës përmban shumë vitamina E, A dhe minerale që janë të mira për lëkurën.

Merrni parasysh përdorimin e locioneve që përmbajnë vajra esencialë

Shumë njerëz ende mendojnë se përbërësit e vajrave esencialë do ta bëjnë lëkurën më të yndyrshme, mund të jenë vajrat e rinj minerale që shkaktojnë këtë gjendje. Ju duhet të zgjidhni përbërësit e nxjerrë nga soja, farat e lulediellit, kokosit, luleradhiqes… do të jetë një lëkurë jashtëzakonisht e sigurt, e butë dhe e pastër.

Si të zgjidhni një krem ​​cilësor për lëkurën

Për të blerë një krem ​​cilësor për lëkurën; Pastaj duhet të hulumtoni informacionin e mëposhtëm përpara se të vendosni ta blini atë. Sepse nëse keni fatin e keq të blini mallra me origjinë të panjohur; duke lundruar në treg lëkura juaj do të shkatërrohet; dobësuar dhe shumë e vështirë për t’u rikthyer në origjinal.

Zgjidhni një markë me reputacion dhe merrni komente nga përdoruesit

Zgjedhja e një marke me reputacion kur blini një hidratues është shumë e rëndësishme. Edhe pse jo çdo produkt i mirë do të jetë i përshtatshëm për lëkurën tuaj; por blerja e një produkti cilësor do t’ju ndihmojë të shmangni acarimin; ose përjetoni efekte anësore të padëshiruara.

Përveç zgjedhjes së markave të njohura; ju gjithashtu duhet të shikoni komentet e përdoruesve për të parë se cilat janë komentet e tyre për produktin; cilat janë shënimet gjatë përdorimit; kështu që ju të merrni një pasqyrë më të mirë të kremit që po planifikoni të blini.

Zgjidhni një shitës me reputacion

Sepse nevojat e klientëve për bukuri po rriten dita-ditës; Ndaj edhe situata e shitjes së kozmetikës false për përfitim është bërë më e zakonshme. Pra, jini një konsumator i zgjuar; mësoni me kujdes informacionin e furnizuesit të kozmetikës; keni një certifikatë të qartë të origjinalitetit për të blerë. Zakonisht, produktet e markës për kujdesin e lëkurës do të shiten në qendrat e mëdha tregtare, etj. Ju mund të vini këtu për të blerë produkte origjinale.

Classy Women është një adresë shpërndarjeje për produkte me cilësi të lartë të kujdesit dhe shëndetit të lëkurës me sigurimin e cilësisë.

Lexoni përbërësit në produkt

Leximi me kujdes i përbërësve të printuar në paketimin e produktit është gjithashtu një mënyrë; ju ndihmojnë të shmangni blerjen e kremrave që nuk janë të përshtatshëm për lëkurën tuaj. Përveç kësaj, duhet të dini gjithashtu se ndaj çfarë përbërësish është alergjike lëkura juaj; të kuptojë funksionin e disa komponentëve; Kontrolloni nëse kremi që planifikoni të blini për këtë qëllim përmban përbërësit e nevojshëm. Kjo mënyrë ju ndihmon edhe të mos blini kremra të shtrenjtë; por cilësia nuk është me të vërtetë siç pritej.

Rekomandohet të blini një madhësi të vogël ose të mesme, përdorni fillimisht para testimit

Në vend që të blini një madhësi të madhe, është akoma më mirë të blini një madhësi të vogël; nëse është hera e parë që e përdorni për të provuar produktin së pari. Sepse pa marrë parasysh sa të sigurt dhe të mirë janë përbërësit; Lëkura mund të përjetojë ende disa efekte anësore të padëshiruara gjatë përdorimit. Prandaj, blerja e produkteve me përmasa të vogla do t’ju ndihmojë të shmangni humbjen e parave; nëse rastësisht produkti nuk është i përshtatshëm për lëkurën.

Nëpërmjet këtij artikulli, ju ndoshta tashmë e dini nëse duhet të përdorni një hidratues? Si dhe si të zgjidhni dhe përdorni kremin për të pasur efektin më të mirë në lëkurën tuaj. Shpresoj se do të gjeni produktin më të mirë për të blerë!Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bạn đã biết sử dụng kem dưỡng da đúng cách chưa? . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  Bật mí những công dụng của việc trị mụn bằng đá lạnh

Related Posts

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *