10+ cách làm trắng da bằng dưa leo nhất định phải áp dụng

Kastravec Cool, është një frut që pastron në mënyrë efektive trupin, ndaj përdoret nga shumë femra për t’u kujdesur për bukurinë. Megjithatë, nëse e dini vetëm maskën e kastravecit të prerë, ju keni humbur shumë mënyra të tjera për të përkëdhelur lëkurën tuaj falë kastravecit.

Zbuloni “të gjitha” trajtimet më themelore të bukurisë me kastravec për të përfituar sa më shumë nga ky frut që gjendet lehtësisht për lëkurë më të lëmuar dhe më të bardhë!

Duhet të aplikohen 10+ mënyra për të zbardhur lëkurën me kastravec

(Përveç maskës së kastravecit me feta, ka shumë mënyra të tjera për t’u kujdesur për lëkurën tuaj me kastravec.)

Mënyrat për të zbardhur lëkurën me kastravec nuk mund t’i injoroni

Eksfoloni qelizat e vdekura të lëkurës

Merrni lëngun e kastravecit të përzier me qumësht të freskët në përmasa të barabarta. Shtoni disa pika ujë trëndafili, aplikojeni në fytyrë për 15 minuta dhe më pas lajeni fytyrën me ujë të ftohtë.

Barazon tonin e lëkurës, përmirëson lëkurën e shurdhër

Përzieni lëngun e kastravecit me ujë trëndafili, lëng limoni. Përdorni një top pambuku për ta aplikuar përzierjen në mënyrë të barabartë në fytyrën tuaj. Pas 15 minutash, lani fytyrën me ujë të ngrohtë.

Zbut lëkurën e ashpër

Përzieni lëngun e kastravecit me lëngun e limonit dhe portokallit, shtoni disa pika mjaltë dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në fytyrë.

Duhet të aplikohen 10+ mënyra për të zbardhur lëkurën me kastravec

Zbutni lëkurën e ashpër me kastravec, lëng limoni dhe mjaltë

Balancon lagështinë e lëkurës dhe ndihmon në shtrëngimin e poreve

Shtrydhni gjysmë limoni për të marrë lëngun, bëni pure ½ e një kastraveci, shtoni 50 ml qumësht të kondensuar, 2 lugë çaji mjaltë. Aplikojeni përzierjen në lëkurë për 10-15 minuta dhe më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Përmirësoni rrathët e errët

Merrni 1 lugë gjelle lëng kastraveci të përzier me 1 lugë çaji lëng domate. Thithni një top pambuku në përzierje dhe aplikojeni në lëkurën rreth syve. Kini kujdes që përzierja të mos ju futet në sy, lëreni maskën në lëkurë për rreth 15 minuta dhe më pas shpëlajeni.

Trajtimi i akneve

Bëni pure 1 kastravec, 1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë, 1 të bardhë veze, ½ lugë çaji xhenxhefil. Përdorni majat e pastra të gishtave për të aplikuar përzierjen në fytyrë dhe masazhoni butësisht, duke shmangur lëkurën e ndjeshme pranë gojës dhe syve. Pas rreth 15 minutash, lani fytyrën me ujë të ngrohtë.

Ju lutemi vini re se lëngu i kastravecit ose kastraveci i bluar paraprakisht mund të ruhet në frigorifer për 3 ditë. Kur zgjidhni kastravecat, mos harroni të zgjidhni lëkura të freskëta, jeshile të errët dhe pak gunga.

Duhet të aplikohen 10+ mënyra për të zbardhur lëkurën me kastravec

Përzieni lëngun e kastravecit me lëngun e karotave

Sekretet e kujdesit të lëkurës me kastravec

Lani fytyrën me ujë kastravec

Mund ta lani fytyrën me kastravec çdo ditë në mëngjes. Është shumë e thjeshtë, mjafton të zgjidhni disa tranguj dhe më pas të filtroni lëngun. Ju e përdorni atë lëng për të larë fytyrën dhe shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Kjo metodë do të jetë shumë efektive për ata me lëkurë të ndjeshme. Lëkura e irrituar, skuqja, kapilarët e zgjeruar mund të përdorin gjithashtu këtë metodë.

Përveç kësaj, ju mund të përzieni lëngun e kastravecit me lëng aloe ose aloe vera, çaj jeshil, pluhur krunde orizi për të ndihmuar në largimin e papastërtive dhe baktereve në fytyrë. Avullimi i fytyrës me ujë të ngrohtë me ekstrakt kastraveci është gjithashtu një mënyrë efektive për të pastruar lëkurën. Sipas ekspertëve të bukurisë, kjo është gjithashtu një zgjidhje për të ndihmuar në relaksimin e thellë të lëkurës.

Krem trupi me kastravec

Krijimi i kremit të trupit nga kastraveci është shumë i shpejtë dhe i lehtë për t’u bërë. Përbërësit që duhet të përgatisni përfshijnë:

Tham Khảo Thêm:  Collagen có tầm quan trọng như thế nào với sức khỏe?

+ Lëng kastraveci;

+ Vitamina E;

+ Aloe vera ose aloe vera;

+ Qumësht kokosi;

Më pas përzieni mirë masën e mësipërme, keni produktin e dëshiruar të kremit të trupit. Aplikojeni këtë përzierje në lëkurën tuaj 1-2 herë në javë. Pas rreth 2 muajsh do të shihni një ndryshim të qartë në lëkurën tuaj.

Maskë hidratuese

Kastraveci është i famshëm për sasinë e madhe të ujit brenda tij. Një kastravec normal është 96% ujë brenda. Prandaj, përdorimi i kastravecit për të krijuar një maskë hidratuese do të jetë jashtëzakonisht efektive për lëkurën.

Në të njëjtën kohë, maska ​​me kastravec mund të përdoret edhe si produkt për të hequr qelizat e vdekura. Si rezultat, ju merrni lëkurë më të lëmuar dhe më të ndritshme.

Formula është gjithashtu e thjeshtë:

+ Kastravec;

+ Mjaltë;

+ Kos;

Të tre përbërësit janë të përzier së bashku, do të keni një maskë perfekte për kujdesin e lëkurës. Kjo është gjithashtu një maskë e aftë për të qetësuar lëkurën, duke reduktuar irritimin në lëkurë më shpejt dhe me efektivitet.

Nëse dëshironi, mund të shtoni në maskën tuaj përbërës të tillë si bollgur, çaj jeshil pluhur, etj.

Trajtimi i syve të ënjtur

Rrathët e zinj dhe sytë e fryrë janë të tmerrshme për ne motrat. Megjithatë, kastravecat do të ndihmojnë në eliminimin e këtij problemi. Kjo mund të konsiderohet si zgjidhja më e mirë natyrale për sytë tuaj.

Shkaqet e fryrjes së syve

Zakonisht kur zgjoheni në mëngjes dhe shihni sy të fryrë, rrathë të errët, mund të jetë:

+ Sepse mbrëmë keni pirë shumë ujë para se të flini;

+ Ngrënia shumë e kripur;

+ Qëndroni zgjuar deri vonë;

+ Hani shumë ushqime të yndyrshme….

Në varësi të shkakut, duhet të rregulloni zakonet tuaja të të ngrënit dhe të jetesës. Por mënyra më e shpejtë për të kursyer është të merrni kastravec për t’u kujdesur për zonën tuaj të syve.

Kastraveci përmban acid askorbik dhe acid kafeik. Këta janë përbërës që ndihmojnë shumë në reduktimin e mbajtjes së ujit poshtë syve. Kjo do të eliminojë ënjtjen, ënjtjen e syve dhe madje edhe rrathët e errët.

Kastravecat janë gjithashtu të pasura me antioksidantë dhe flavonoide. Si rezultat, ndihmon në parandalimin e inflamacionit dhe zvogëlimin e fryrjes në mënyrë efektive. Vetitë qetësuese dhe ftohëse të trangujve gjithashtu ndihmojnë në relaksimin e syve. Këtë metodë duhet ta zbatojnë edhe ata që shpesh duhet të punojnë me kompjuterë, me sy në gjendje plogështie.

Si të përdorni kastravecin për të reduktuar ënjtjen e syve?

Fillimisht merrni një kastravec të mesëm dhe e prisni në feta të holla. E vendosim në frigorifer për rreth 1 orë. Në fund, hiqni dhe vendosni fetat e kastravecit të ftohta mbi sytë tuaj. Shtrihuni dhe pushoni për 15-20 minuta. Pasi të keni hequr fetat e kastravecit, thajini dhe pastroni sytë me ujë të ngrohtë. Vini re se duhet të mbyllni sytë kur aplikoni këto feta kastraveci. Duhet të bëhet dy herë në ditë për rezultate më të mira.

Kastravec
Kastraveci ndihmon në reduktimin efektiv të ënjtjes së syve

Kombinimi i lëngut të kastravecit dhe ujit të trëndafilit është gjithashtu një mënyrë për të reduktuar ënjtjen. Thjesht duhet ta përzieni në një raport 1:1. Më pas zhytni një copë pambuku në përzierje dhe vendoseni mbi sytë tuaj të mbyllur. Lëreni të veprojë për rreth 20 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë. Ky plan duhet të bëhet 2-3 herë në ditë. Vazhdoni të aplikoni derisa ënjtja e syrit të largohet, pastaj ndaloni. Përveç kësaj, kjo metodë gjithashtu ndihmon në ushqimin efektiv të lëkurës rreth zonës së syve.

Qetësues i menjëhershëm i lëkurës

Kastraveci ka aftësinë për të qetësuar menjëherë lëkurën shpejt, në mënyrë të sigurt dhe efektive. Siç e dini, kastraveci përmban mbi 90% ujë. Për të mos përmendur gjithashtu ka vitaminë C, acid kafeik, kalium, sulfate, vitamina A, C dhe K… Të gjitha këto kanë një efekt qetësues të menjëhershëm në lëkurë.

Tham Khảo Thêm:  Cách trị nám bằng kem đánh răng

Vetitë ftohëse dhe qetësuese janë gjithashtu pika kryesore e kastravecit. Kur ndjeni se lëkura juaj është shumë e thatë, e irrituar, thjesht aplikoni feta kastraveci në atë zonë. Përndryshe, kastravecat e pure mund të përzihen me bajame. Përziejini mirë dhe më pas aplikojeni këtë përzierje në fytyrën tuaj. E mbani në lëkurën tuaj për rreth 10-15 minuta. Hapi i fundit është ta shpëlani me ujë normal të ftohtë.

Trajtimi për rrezitje

Lëkura e nxirë dhe e errët është një gjendje e zakonshme kur hyni në verë. Megjithatë, nuk keni nevojë të shqetësoheni shumë sepse kastraveci mund ta kapërcejë këtë situatë. Kastraveci përmban një sasi të madhe të vitaminës C. Si rezultat, ai mund të lehtësojë shpejt dhe në mënyrë të sigurt lëkurën.

Pse thuhet se zbardhja e lëkurës së kastravecit është e sigurt? Kjo për shkak se kastravecat kanë veti të lehta zbardhuese që nuk shkaktojnë acarim ose skuqje në lëkurë. Prandaj, nëse keni ton të pabarabartë të lëkurës dhe lëkura juaj është e errët dhe e nxirë, nuk mund ta injoroni këtë produkt natyral.

Metoda është gjithashtu shumë e thjeshtë që është të presësh hollë një kastravec dhe më pas të vendosësh një maskë. Përveç kësaj, ju mund të kombinoni kastravec dhe kos për ta aplikuar në lëkurë. Pirja e lëngut të kastravecit ose ngrënia gjithashtu rrit efektin e trangujve në lëkurën tuaj.

Përndryshe, mund të përdorni një përzierje të lëngut të kastravecit dhe lëngut të limonit për të hequr nxirjen. Thjesht kombinoni 3 lugë gjelle lëng kastraveci dhe 3 lugë lëng limoni dhe do të arrini përzierjen perfekte të kujdesit të lëkurës.

Përdorni një copë pambuku për të thithur përzierjen në lëkurën tuaj. Mbajeni për rreth 15 minuta dhe shtrihuni dhe relaksohuni. Në fund, lani fytyrën tërësisht me ujë të ngrohtë.

Përdorime të tjera të kastravecit në kujdesin shëndetësor

Kastraveci është shumë i mirë për flokët dhe dhëmbët falë përmbajtjes së lartë të kalciumit.

Kastraveci përmban një sërë mineralesh dhe vitaminash A, C, PP, B1, B2, B6 të cilat janë të mira për trupin, trurin dhe parandalimin e sëmundjeve.

Kastravecat përdoren për të humbur peshë dhe për të luftuar në mënyrë efektive mbipeshën. Shumë gra kanë qenë të suksesshme me mënyrat për të humbur peshë me tranguj.

Le të mësojmë për këto përdorime në detaje më poshtë.

Ulja e rënies së flokëve

Kastravecat përmbajnë mjaft lëndë ushqyese që janë thelbësore për flokë të shëndetshëm. Mund të përmenden disa përbërës si: silikoni, fosfori, natriumi, kalciumi, squfuri… Sipas ekspertëve, të gjitha këto minerale kombinohen për të ndihmuar në uljen e rënies së flokëve, thyerjes dhe çarjes së majave…

Në veçanti, përbërësi i silicës në kastravec ndihmon që flokët të bëhen shumë më të shndritshëm.

Si të përdorni kastravecin për kujdesin e flokëve:

Merrni 1-2 tranguj të larë. Qëroni dhe shtrydhni lëngun e këtij fruti. Më pas, aplikojeni këtë lëng direkt në lëkurën e kokës dhe flokët. Mund të kombinohet masazhi për 2-3 minuta. Në fund, mbajeni lëngun në flokët tuaj për rreth 1 orë. Ju mund t’i lani flokët tërësisht me ujë të ngrohtë.

Mbështetje në trajtimin e diabetit

Kastravecat janë përdorur prej kohësh në trajtimin e diabetit. Kjo për shkak se lëngu i kastravecit përmban një sasi të madhe të hormonit të nevojshëm për të prodhuar insulinë. Gjithashtu, indeksi glicemik i trangujve është në fakt zero. Mund të kuptoni thjesht se indeksi glicemik përfaqëson sasinë e karbohidrateve në një ushqim. Karbohidratet janë përgjegjëse për rritjen e nivelit të sheqerit në gjak.

Tham Khảo Thêm:  Nguyễn Ngọc Sales Support 0789 8080 05

Prandaj, kastraveci ka një indeks sheqeri zero, ndaj është një ushqim i sigurt për njerëzit me diabet. Kur hani këtë ushqim, ai ndihmon në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshme, të kontrollueshme. Dieta është shumë e rëndësishme për pacientët. Prandaj, përdorimi i kastravecit në vaktet e përditshme është jashtëzakonisht i nevojshëm.

Parandalimi i kancerit

Studimet e fundit nga shkencëtarët britanikë kanë zbuluar se kastravecat kanë aftësinë për të luftuar kancerin. Ka linjane në tranguj. Kjo është një substancë që mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të gjirit, kancerit të mitrës dhe kancerit të prostatës.

Për më tepër, mos harroni se kastravecat janë të pasura me vitaminë C. Falë këtij përbërësi, kastraveci do të bëhet një ushqim me aftësi antioksiduese, duke parandaluar radikalet e lira të dëmshme.

Kastravec
Kastraveci ndihmon në parandalimin e kancerit.

Ndihmon në tretje

Kastravecat kanë shumë ujë. Përveç kësaj, ky është gjithashtu një burim efektiv i fibrave. Sipas nutricionistëve, uji dhe fibrat do të ndihmojnë në mbështetjen e procesit tonë të tretjes. Ata që shpesh kanë probleme si kapsllëk, diarre, mund të përdorin kastravecin në vaktet e tyre. Si rezultat, ju mund të parandaloni në mënyrë efektive sëmundjet e zorrëve.

Përmirësoni cilësinë e kockave

Me siguri shumë femra do të habiten me këtë efekt të kastravecit. Por nuk gaboheni, kastraveci është shumë i mirë për zhvillimin dhe parandalimin e osteoporozës.

Kastraveci përmban një sasi të madhe të vitaminës K. Ky është një komponent thelbësor për zhvillimin e kockave. Shkencëtarët amerikanë kanë hulumtuar dhe treguar; Niveli i ulët i vitaminës K rrit rrezikun e frakturave.

Vitamina K luan një rol në përthithjen e kalciumit nga trupi. Prandaj, nëse dëshironi të përmirësoni gjatësinë tuaj, si dhe të keni një skelet të fortë, nuk duhet të injoroni kastravecat. Ngrënia e kastravecit çdo ditë ose pirja e lëngut të tij janë të dyja efektive.

Mbështet humbjen e peshës

Sasia e sheqerit dhe e kalorive në kastravec është shumë e ulët. Prandaj, ky është ushqimi perfekt në dietën tuaj. Plus, kastravecat janë plot me fibra. Kjo jep një ndjenjë të ngopjes për një kohë të gjatë. Nuk do të keni nevojë të shtoni shumë ushqime të tjera.

Kastraveci gjithashtu përmban një sasi të madhe uji siç u përmend më lart. Prandaj, do të ktheheni shpejt në formë nëse mbani një dietë të arsyeshme. Dhe sigurisht kastravecat e domosdoshme. Përveç kësaj, duhet t’i kushtoni vëmendje edhe ndërtimit të zakoneve të mëposhtme:

+ Rritni ushtrimet dhe sportet e rregullta;

+ Meditimi, joga për të ndihmuar në relaksim janë gjithashtu thelbësore në procesin e humbjes së peshës;

+ Mos rrini zgjuar shumë vonë;

+ Kufizoni ngrënien e ushqimeve të yndyrshme;

+ Hani shumë perime jeshile dhe fruta të freskëta, mish pa dhjamë;

+ Nuk agjëron;

+ Kufizoni alkoolin, pijet alkoolike;

+ Nuk pihet duhan.

Pra, me vetëm 1 kastravec, ju keni shumë mënyra më të thjeshta dhe efektive për të zbukuruar lëkurën tuaj. Shpresojmë që me mënyrat e thjeshta si ngrënia e ëmbëlsirave më sipër, do të keni shpejt lëkurë të lëmuar dhe rinore. Mos harroni të kombinoni përdorimin e produkteve orale për zbardhjen e lëkurës për të rritur efektivitetin e procesit të bukurisë.

Class of Beauty ju uron suksese!Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 10+ cách làm trắng da bằng dưa leo nhất định phải áp dụng . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

404 Not Found

404 không tìm thấy Không tìm thấy Không thể tìm thấy tài nguyên được yêu cầu trên máy chủ này! Tự hào được cung cấp bởi LiteSpeed…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *